Det blev et 'nei takk' fra Ole Gunnar Solskjær, da DBU rakte ud til nordmanden om det ledige danske trænerjob.
Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere i dag, torsdag.
Og det er dybt uforståeligt, mener den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker.
– Først og fremmest bider jeg selvfølgelig mærke i, at han skulle være i forhandlinger med en stor klub om et cheftrænerjob. Det er da bemærkelsesværdigt, for jeg må jo indrømme, at jeg har svært ved at se ham i andre klubber end Manchester United. Uanset hvad er det lidt af en bombe for mig.
– Derfor overrasker det mig også, at han har takket nej til Danmark. Han har endda helt afvist at tage til samtaler, hvilket selvfølgelig siger noget om, at han har været totalt uinteresseret. Det fatter jeg ikke, for det er altså et kæmpe job, fortæller Paul Parker til Tipsbladet.
Den smilende normand, eller 'The Baby Faced Assasin', som han yndede at blive kaldt i Manchester, ville ellers have været en god mulighed for Danmark.
– Jeg tror, han havde været en god løsning for Danmark. Han er god, når det kommer til mandskabsbehandling, og han beskytter altid sine spillere. Han er en god leder, og så mener jeg faktisk også, at han som type passer fint til landsholdsfodbold.
– Han er resultatorienteret, men spiller ikke altid det mest seværdige fodbold. Det plejer jo ofte at passe fint til et landshold, fortæller Paul Parker.
Peter Møller og kompagni må altså begive sig videre på trænerjagt, der har stået på, siden Kasper Hjulmand takkede af i juli.
Og her har Parker et fikst forslag.
– Jeg må konstatere, at Solskjær ikke synes, at landsholdsjobbet for Danmark er lige så interessant, som jeg synes, så måske de skulle give mig et kald, når vi nu lægger på med hinanden.
– Jeg tror ikke, Danmark skal være bekymret, men det er klart, at det selvfølgelig er et stort bet for dem, at en kandidat har sagt nej. Det må give et lille hak i selvforståelsen, men man er også nødt til at huske på, at Ole er nordmand. Danmark betyder jo ikke noget for ham, så det skulle være af rent egoistiske årsager, og hvis han vitterligt er i kontakt med en klub, så er det måske ikke så mærkeligt, afslutter englænderen.
Det bliver hverken Paul Parker eller Ole Gunnar Solskjær, der skal styre slagets gang, når Danmark møder Spanien i Nations League på lørdag.
Det bliver under den nybagte landsholdsstjerne Lars Knudsen, der indtil videre har tøjlerne på det danske landshold.
Kampen fløjtes i gang klokken 20.45.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
INTERVIEW
Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
OPTAKT
Spanien – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE