I chok over Solskjærs afvisning: Fatter jeg ikke

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker forstår ikke, hvorfor Ole Gunnar Solskjær har afvist det danske landshold.



Det blev et 'nei takk' fra Ole Gunnar Solskjær, da DBU rakte ud til nordmanden om det ledige danske trænerjob. 

Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere i dag, torsdag.

Og det er dybt uforståeligt, mener den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker.

– Først og fremmest bider jeg selvfølgelig mærke i, at han skulle være i forhandlinger med en stor klub om et cheftrænerjob. Det er da bemærkelsesværdigt, for jeg må jo indrømme, at jeg har svært ved at se ham i andre klubber end Manchester United. Uanset hvad er det lidt af en bombe for mig. 

– Derfor overrasker det mig også, at han har takket nej til Danmark. Han har endda helt afvist at tage til samtaler, hvilket selvfølgelig siger noget om, at han har været totalt uinteresseret. Det fatter jeg ikke, for det er altså et kæmpe job, fortæller Paul Parker til Tipsbladet. 

Den smilende normand, eller 'The Baby Faced Assasin', som han yndede at blive kaldt i Manchester, ville ellers have været en god mulighed for Danmark. 

– Jeg tror, han havde været en god løsning for Danmark. Han er god, når det kommer til mandskabsbehandling, og han beskytter altid sine spillere. Han er en god leder, og så mener jeg faktisk også, at han som type passer fint til landsholdsfodbold.

– Han er resultatorienteret, men spiller ikke altid det mest seværdige fodbold. Det plejer jo ofte at passe fint til et landshold, fortæller Paul Parker. 

Peter Møller og kompagni må altså begive sig videre på trænerjagt, der har stået på, siden Kasper Hjulmand takkede af i juli.

Og her har Parker et fikst forslag. 

– Jeg må konstatere, at Solskjær ikke synes, at landsholdsjobbet for Danmark er lige så interessant, som jeg synes, så måske de skulle give mig et kald, når vi nu lægger på med hinanden.

– Jeg tror ikke, Danmark skal være bekymret, men det er klart, at det selvfølgelig er et stort bet for dem, at en kandidat har sagt nej. Det må give et lille hak i selvforståelsen, men man er også nødt til at huske på, at Ole er nordmand. Danmark betyder jo ikke noget for ham, så det skulle være af rent egoistiske årsager, og hvis han vitterligt er i kontakt med en klub, så er det måske ikke så mærkeligt, afslutter englænderen.

Det bliver hverken Paul Parker eller Ole Gunnar Solskjær, der skal styre slagets gang, når Danmark møder Spanien i Nations League på lørdag. 

Det bliver under den nybagte landsholdsstjerne Lars Knudsen, der indtil videre har tøjlerne på det danske landshold. 

Kampen fløjtes i gang klokken 20.45. 



Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Danskerscoringerne væltede ind

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Trækker overskrifter i Sydkorea

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Dansk bomber i tårevædet afsked

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Kæmpe triumf for Frank

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Saver United-stjerne over

– Det har man nok aldrig set før

Her er Danmarks VM-gruppe

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er alle VM-grupperne

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Jonas Wind er i København

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn