Det blev et 'nei takk' fra Ole Gunnar Solskjær, da DBU rakte ud til nordmanden om det ledige danske trænerjob.
Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere i dag, torsdag.
Og det er dybt uforståeligt, mener den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker.
– Først og fremmest bider jeg selvfølgelig mærke i, at han skulle være i forhandlinger med en stor klub om et cheftrænerjob. Det er da bemærkelsesværdigt, for jeg må jo indrømme, at jeg har svært ved at se ham i andre klubber end Manchester United. Uanset hvad er det lidt af en bombe for mig.
– Derfor overrasker det mig også, at han har takket nej til Danmark. Han har endda helt afvist at tage til samtaler, hvilket selvfølgelig siger noget om, at han har været totalt uinteresseret. Det fatter jeg ikke, for det er altså et kæmpe job, fortæller Paul Parker til Tipsbladet.
Den smilende normand, eller 'The Baby Faced Assasin', som han yndede at blive kaldt i Manchester, ville ellers have været en god mulighed for Danmark.
– Jeg tror, han havde været en god løsning for Danmark. Han er god, når det kommer til mandskabsbehandling, og han beskytter altid sine spillere. Han er en god leder, og så mener jeg faktisk også, at han som type passer fint til landsholdsfodbold.
– Han er resultatorienteret, men spiller ikke altid det mest seværdige fodbold. Det plejer jo ofte at passe fint til et landshold, fortæller Paul Parker.
Peter Møller og kompagni må altså begive sig videre på trænerjagt, der har stået på, siden Kasper Hjulmand takkede af i juli.
Og her har Parker et fikst forslag.
– Jeg må konstatere, at Solskjær ikke synes, at landsholdsjobbet for Danmark er lige så interessant, som jeg synes, så måske de skulle give mig et kald, når vi nu lægger på med hinanden.
– Jeg tror ikke, Danmark skal være bekymret, men det er klart, at det selvfølgelig er et stort bet for dem, at en kandidat har sagt nej. Det må give et lille hak i selvforståelsen, men man er også nødt til at huske på, at Ole er nordmand. Danmark betyder jo ikke noget for ham, så det skulle være af rent egoistiske årsager, og hvis han vitterligt er i kontakt med en klub, så er det måske ikke så mærkeligt, afslutter englænderen.
Det bliver hverken Paul Parker eller Ole Gunnar Solskjær, der skal styre slagets gang, når Danmark møder Spanien i Nations League på lørdag.
Det bliver under den nybagte landsholdsstjerne Lars Knudsen, der indtil videre har tøjlerne på det danske landshold.
Kampen fløjtes i gang klokken 20.45.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AGF sluttede af med et brag
Så er det officielt
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
– Niels Frederiksen er en legende!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa