I chok over Solskjærs afvisning: Fatter jeg ikke

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker forstår ikke, hvorfor Ole Gunnar Solskjær har afvist det danske landshold.



Det blev et 'nei takk' fra Ole Gunnar Solskjær, da DBU rakte ud til nordmanden om det ledige danske trænerjob. 

Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere i dag, torsdag.

Og det er dybt uforståeligt, mener den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker.

– Først og fremmest bider jeg selvfølgelig mærke i, at han skulle være i forhandlinger med en stor klub om et cheftrænerjob. Det er da bemærkelsesværdigt, for jeg må jo indrømme, at jeg har svært ved at se ham i andre klubber end Manchester United. Uanset hvad er det lidt af en bombe for mig. 

– Derfor overrasker det mig også, at han har takket nej til Danmark. Han har endda helt afvist at tage til samtaler, hvilket selvfølgelig siger noget om, at han har været totalt uinteresseret. Det fatter jeg ikke, for det er altså et kæmpe job, fortæller Paul Parker til Tipsbladet. 

Den smilende normand, eller 'The Baby Faced Assasin', som han yndede at blive kaldt i Manchester, ville ellers have været en god mulighed for Danmark. 

– Jeg tror, han havde været en god løsning for Danmark. Han er god, når det kommer til mandskabsbehandling, og han beskytter altid sine spillere. Han er en god leder, og så mener jeg faktisk også, at han som type passer fint til landsholdsfodbold.

– Han er resultatorienteret, men spiller ikke altid det mest seværdige fodbold. Det plejer jo ofte at passe fint til et landshold, fortæller Paul Parker. 

Peter Møller og kompagni må altså begive sig videre på trænerjagt, der har stået på, siden Kasper Hjulmand takkede af i juli.

Og her har Parker et fikst forslag. 

– Jeg må konstatere, at Solskjær ikke synes, at landsholdsjobbet for Danmark er lige så interessant, som jeg synes, så måske de skulle give mig et kald, når vi nu lægger på med hinanden.

– Jeg tror ikke, Danmark skal være bekymret, men det er klart, at det selvfølgelig er et stort bet for dem, at en kandidat har sagt nej. Det må give et lille hak i selvforståelsen, men man er også nødt til at huske på, at Ole er nordmand. Danmark betyder jo ikke noget for ham, så det skulle være af rent egoistiske årsager, og hvis han vitterligt er i kontakt med en klub, så er det måske ikke så mærkeligt, afslutter englænderen.

Det bliver hverken Paul Parker eller Ole Gunnar Solskjær, der skal styre slagets gang, når Danmark møder Spanien i Nations League på lørdag. 

Det bliver under den nybagte landsholdsstjerne Lars Knudsen, der indtil videre har tøjlerne på det danske landshold. 

Kampen fløjtes i gang klokken 20.45. 





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Bekræfter: Godt nyt for FC København

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Jeg tror de vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Silkeborg IF – Viborg FF

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

“De havde det bedste transfervindue”

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Tottenham boykotter Viaplay



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

AGF – OB

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Han er på vej væk fra AGF

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Stor mystik om Patrick Pentz

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie