I chok over Solskjærs afvisning: Fatter jeg ikke

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker forstår ikke, hvorfor Ole Gunnar Solskjær har afvist det danske landshold.



Det blev et 'nei takk' fra Ole Gunnar Solskjær, da DBU rakte ud til nordmanden om det ledige danske trænerjob. 

Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere i dag, torsdag.

Og det er dybt uforståeligt, mener den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker.

– Først og fremmest bider jeg selvfølgelig mærke i, at han skulle være i forhandlinger med en stor klub om et cheftrænerjob. Det er da bemærkelsesværdigt, for jeg må jo indrømme, at jeg har svært ved at se ham i andre klubber end Manchester United. Uanset hvad er det lidt af en bombe for mig. 

– Derfor overrasker det mig også, at han har takket nej til Danmark. Han har endda helt afvist at tage til samtaler, hvilket selvfølgelig siger noget om, at han har været totalt uinteresseret. Det fatter jeg ikke, for det er altså et kæmpe job, fortæller Paul Parker til Tipsbladet. 

Den smilende normand, eller 'The Baby Faced Assasin', som han yndede at blive kaldt i Manchester, ville ellers have været en god mulighed for Danmark. 

– Jeg tror, han havde været en god løsning for Danmark. Han er god, når det kommer til mandskabsbehandling, og han beskytter altid sine spillere. Han er en god leder, og så mener jeg faktisk også, at han som type passer fint til landsholdsfodbold.

– Han er resultatorienteret, men spiller ikke altid det mest seværdige fodbold. Det plejer jo ofte at passe fint til et landshold, fortæller Paul Parker. 

Peter Møller og kompagni må altså begive sig videre på trænerjagt, der har stået på, siden Kasper Hjulmand takkede af i juli.

Og her har Parker et fikst forslag. 

– Jeg må konstatere, at Solskjær ikke synes, at landsholdsjobbet for Danmark er lige så interessant, som jeg synes, så måske de skulle give mig et kald, når vi nu lægger på med hinanden.

– Jeg tror ikke, Danmark skal være bekymret, men det er klart, at det selvfølgelig er et stort bet for dem, at en kandidat har sagt nej. Det må give et lille hak i selvforståelsen, men man er også nødt til at huske på, at Ole er nordmand. Danmark betyder jo ikke noget for ham, så det skulle være af rent egoistiske årsager, og hvis han vitterligt er i kontakt med en klub, så er det måske ikke så mærkeligt, afslutter englænderen.

Det bliver hverken Paul Parker eller Ole Gunnar Solskjær, der skal styre slagets gang, når Danmark møder Spanien i Nations League på lørdag. 

Det bliver under den nybagte landsholdsstjerne Lars Knudsen, der indtil videre har tøjlerne på det danske landshold. 

Kampen fløjtes i gang klokken 20.45. 





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Det er helt galt, Brøndby!

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Storklub jagter Jacob Neestrup

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Hylder Mads Hermansen

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Victor Froholdt bliver matchvinder

Brøndby IF – Sønderjyske

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

– Det er lort!

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Neestrup afslører reprimande

Formand freder Jacob Neestrup

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Sune Smith-Nielsen færdig

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Han afløser Sune Smith lige nu

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp