I chok over Solskjærs afvisning: Fatter jeg ikke

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker forstår ikke, hvorfor Ole Gunnar Solskjær har afvist det danske landshold.



Det blev et 'nei takk' fra Ole Gunnar Solskjær, da DBU rakte ud til nordmanden om det ledige danske trænerjob. 

Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere i dag, torsdag.

Og det er dybt uforståeligt, mener den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker.

– Først og fremmest bider jeg selvfølgelig mærke i, at han skulle være i forhandlinger med en stor klub om et cheftrænerjob. Det er da bemærkelsesværdigt, for jeg må jo indrømme, at jeg har svært ved at se ham i andre klubber end Manchester United. Uanset hvad er det lidt af en bombe for mig. 

– Derfor overrasker det mig også, at han har takket nej til Danmark. Han har endda helt afvist at tage til samtaler, hvilket selvfølgelig siger noget om, at han har været totalt uinteresseret. Det fatter jeg ikke, for det er altså et kæmpe job, fortæller Paul Parker til Tipsbladet. 

Den smilende normand, eller 'The Baby Faced Assasin', som han yndede at blive kaldt i Manchester, ville ellers have været en god mulighed for Danmark. 

– Jeg tror, han havde været en god løsning for Danmark. Han er god, når det kommer til mandskabsbehandling, og han beskytter altid sine spillere. Han er en god leder, og så mener jeg faktisk også, at han som type passer fint til landsholdsfodbold.

– Han er resultatorienteret, men spiller ikke altid det mest seværdige fodbold. Det plejer jo ofte at passe fint til et landshold, fortæller Paul Parker. 

Peter Møller og kompagni må altså begive sig videre på trænerjagt, der har stået på, siden Kasper Hjulmand takkede af i juli.

Og her har Parker et fikst forslag. 

– Jeg må konstatere, at Solskjær ikke synes, at landsholdsjobbet for Danmark er lige så interessant, som jeg synes, så måske de skulle give mig et kald, når vi nu lægger på med hinanden.

– Jeg tror ikke, Danmark skal være bekymret, men det er klart, at det selvfølgelig er et stort bet for dem, at en kandidat har sagt nej. Det må give et lille hak i selvforståelsen, men man er også nødt til at huske på, at Ole er nordmand. Danmark betyder jo ikke noget for ham, så det skulle være af rent egoistiske årsager, og hvis han vitterligt er i kontakt med en klub, så er det måske ikke så mærkeligt, afslutter englænderen.

Det bliver hverken Paul Parker eller Ole Gunnar Solskjær, der skal styre slagets gang, når Danmark møder Spanien i Nations League på lørdag. 

Det bliver under den nybagte landsholdsstjerne Lars Knudsen, der indtil videre har tøjlerne på det danske landshold. 

Kampen fløjtes i gang klokken 20.45. 





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Nu reagerer Morten Krogh

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Heldige danske damer slår Sverige

22 millioner kroner!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Legende stopper som cheftræner for Messi

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Voldsom straf til Clement Bischoff

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Blæst fuldstændig omkuld

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

I transfermøde med Superliga-klub

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Den bedste handel i Superligaen!

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Storklub lurer på Superliga-profil

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Laver aftale med Frederik Birk

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Afviser mesterskabssnak