I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Sydafrikas landstræner, Hugo Broos, skal høre for meget på grund af sine fravalg af spillere – blandt andre AGF-stjernen Gift Links.



Gift Links er i AGF og Aarhus en stor stjerne, men i hjemlandet er man en smule mindre begejstret for hans evner på en fodboldbane.

I hvert fald kom Sydafrikas landstræner, Hugo Broos, med en benhård udtalelse om årsagen til, at AGF-stjernen ikke udtages.

– Jeg mener ikke, at Gift Links har det niveau, vi har brug for på landsholdet, lød det fra Broos tidligere i november.

Kommentaren fik en del opmærksomhed og kritik – særligt fra Gift Links agent, Paul Mitchell, som var nødt til at reagere.

– Og når han siger, at Gift ikke har niveauet, efter at han i denne sæson har været på ‘Rundens Hold’ fem gange, er debatten jo til grin, for vi kender alle niveauet i den danske liga. Men sådan er fodbold, og alle må have en holdning, Men det er ikke en holdning, jeg kan tage seriøst, sagde han til TV 2 Sport.

27-årige Gift Links seneste landskamp er tilbage fra 2021 – lige så længe har Hugo Broos været landstræner.

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Nyt stormvejr

Men det er ikke kun på grund af Gift Links manglende udtagelser, at Hugo Broos møder kritik.

Under seneste landsholdssamling blev Hugo Broos igen spurgt ind til sine dispositioner.

Det har nemlig mødt stor kritik, at han denne gang er gået forbi Thembinkosi Lorch, som storspiller i marokkanske Wydad Casablanca.

– Jeg kan kun grine af de der ting, hvis jeg ser dem. Det er bare folk, som tror, de er vigtige. De tror, de kan sige hvad som helst på sociale medier. Det er åndssvagt og påvirker ikke mig, siger han til Vodacom.

Sydafrika vandt sit opgør 3-1 over Zambia. Der var tale om en venskabskamp.

Hugo Broos modtager kritik for de fravalg af spillere han gør sig som landstræner. Foto: Alamy.

For at vende retur til Gift Links tages han også i forsvar i hjemlandet på bagkant af Hugo Broos’ udtalelse tidligere på måneden.

Det er wingbackens tidligere træner Cavin Johnson, som sætter ord på situationen.

– Jeg har haft en relation til Links, siden han var 10 år. Han har en stærk mentatlitet, og han ved, at der som fodboldspiller vil være onde tunger. Jeg vil gerne sige dette: “Hold fødderne på jorden min dreng. Analyser og gør de ting, som bliver sagt, til noget positivt i stedet for negativt.”

– Han skal gøre sit bedste på klubplan, og så skal han nok få den anerkendelse, han fortjener. Alle kan sige, at du ikke er god nok, men det handler om at knokle i klubben. Til sidst vil det gå op i en højere enhed, og han har samtidig alderen med sig, siger Cavin Johnson til Farpost.

Det var hos Platinium Stars i hjemlandet, at Gift Links og Cavin Johnson lærte hinanden at kende.

Nu er sydafrikaneren i gang med sin syvende sæson i AGF. Han forlængede sin aftale tidligere i år, så parterne har papirer på hinanden frem til sommeren 2029.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’