Klubfodbolden ruller for alvor igen efter sommerferien, men inden længe venter en landsholdstermin, hvor flere europæiske nationer skal spille kvalifikationskampe til EM næste sommer.
Det gælder Danmark, der får besøg af San Marino og skal en tur til Helsinki for at møde Finland. Det gælder også Bosnien, som skal spille mod Liechtenstein og Island.
Her er der brug for seks point, da man har indledt kvalifikationsspillet med blot en enkelt sejr og tre nederlag. Det har også fået konsekvenser, da man for nyligt valgte at skille sig af med cheftræner Faruk Hadzibegic for at ansætte Meho Kodro.
Og hvis efternavnet Kodro virker bekendt, så er det fordi, at Meho er far til den tidligere FC København-spiller Kenan Kodro, der var på kontrakt fra 2018 til 2019 uden nævneværdig succes.
Den i dag 30-årige angriber har dog fået noget bedre gang i målscoringen i ungarske Fehervar, hvor han scorer mål på stribe. Denne sæson har han indledt med tre fuldtræffere i fire kampe.
Derfor har farmand Meho Kodro også valgt at udtage sin søn til Bosniens kommende landskampe. Det har dog kastet massiv kritik af sig, som Meho Kodro nu må reagere på.
– Hvorfor ikke udtage ham, når han spiller godt? Jeg har ikke rigtig noget at sige om det her emne, som jeg ikke allerede har sagt. Nogen af jer har sikkert børn, og Kenan er min søn, som jeg elsker mere end noget andet i verden. Kenan vil spille så meget, som han fortjener. Jeg er her nu, og det er vi begge, så derfor vil vi arbejde sammen, siger han ifølge sportal.gr.
Kenan Kodro står noteret for 13 landskampe og to scoringer, men den total får han mulighed for at øge, hvis hans far giver ham spilletid mod enten Liechtenstein eller Island.
Meho Kodro overtog taktstokken på Bosniens landshold i starten af august, og nu skal han forsøge at skaffe dem en plads ved EM-slutrunden næste sommer i Tyskland.
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Bo Svensson favorit til stort job
Biereth og Dolberg bryder måltørke
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
Her er Kamil Wilczek i dag
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
OPTAKT
Randers FC – OB
– Den her sidder dybt i sjælen
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
Newcastle spænder ben for Manchester City
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Pogba kan få comeback
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG
