I stormvejr efter udtagelse af Kenan Kodro

Den tidligere FC København-spiller Kenan Kodros far har udtaget sin søn til Bosniens landshold. Den beslutningen er blevet ramt af massiv kritik.



Klubfodbolden ruller for alvor igen efter sommerferien, men inden længe venter en landsholdstermin, hvor flere europæiske nationer skal spille kvalifikationskampe til EM næste sommer.

Det gælder Danmark, der får besøg af San Marino og skal en tur til Helsinki for at møde Finland. Det gælder også Bosnien, som skal spille mod Liechtenstein og Island.

Her er der brug for seks point, da man har indledt kvalifikationsspillet med blot en enkelt sejr og tre nederlag. Det har også fået konsekvenser, da man for nyligt valgte at skille sig af med cheftræner Faruk Hadzibegic for at ansætte Meho Kodro.

Og hvis efternavnet Kodro virker bekendt, så er det fordi, at Meho er far til den tidligere FC København-spiller Kenan Kodro, der var på kontrakt fra 2018 til 2019 uden nævneværdig succes.

Den i dag 30-årige angriber har dog fået noget bedre gang i målscoringen i ungarske Fehervar, hvor han scorer mål på stribe. Denne sæson har han indledt med tre fuldtræffere i fire kampe.

Derfor har farmand Meho Kodro også valgt at udtage sin søn til Bosniens kommende landskampe. Det har dog kastet massiv kritik af sig, som Meho Kodro nu må reagere på.

– Hvorfor ikke udtage ham, når han spiller godt? Jeg har ikke rigtig noget at sige om det her emne, som jeg ikke allerede har sagt. Nogen af jer har sikkert børn, og Kenan er min søn, som jeg elsker mere end noget andet i verden. Kenan vil spille så meget, som han fortjener. Jeg er her nu, og det er vi begge, så derfor vil vi arbejde sammen, siger han ifølge sportal.gr.

Kenan Kodro står noteret for 13 landskampe og to scoringer, men den total får han mulighed for at øge, hvis hans far giver ham spilletid mod enten Liechtenstein eller Island.

Meho Kodro overtog taktstokken på Bosniens landshold i starten af august, og nu skal han forsøge at skaffe dem en plads ved EM-slutrunden næste sommer i Tyskland.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



LIVE

VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

‘Han ryger 100 procent!’

Belgien – Senegal

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Frankrig – Sverige

Her er 16.-delsfinalerne til VM