Klubfodbolden ruller for alvor igen efter sommerferien, men inden længe venter en landsholdstermin, hvor flere europæiske nationer skal spille kvalifikationskampe til EM næste sommer.
Det gælder Danmark, der får besøg af San Marino og skal en tur til Helsinki for at møde Finland. Det gælder også Bosnien, som skal spille mod Liechtenstein og Island.
Her er der brug for seks point, da man har indledt kvalifikationsspillet med blot en enkelt sejr og tre nederlag. Det har også fået konsekvenser, da man for nyligt valgte at skille sig af med cheftræner Faruk Hadzibegic for at ansætte Meho Kodro.
Og hvis efternavnet Kodro virker bekendt, så er det fordi, at Meho er far til den tidligere FC København-spiller Kenan Kodro, der var på kontrakt fra 2018 til 2019 uden nævneværdig succes.
Den i dag 30-årige angriber har dog fået noget bedre gang i målscoringen i ungarske Fehervar, hvor han scorer mål på stribe. Denne sæson har han indledt med tre fuldtræffere i fire kampe.
Derfor har farmand Meho Kodro også valgt at udtage sin søn til Bosniens kommende landskampe. Det har dog kastet massiv kritik af sig, som Meho Kodro nu må reagere på.
– Hvorfor ikke udtage ham, når han spiller godt? Jeg har ikke rigtig noget at sige om det her emne, som jeg ikke allerede har sagt. Nogen af jer har sikkert børn, og Kenan er min søn, som jeg elsker mere end noget andet i verden. Kenan vil spille så meget, som han fortjener. Jeg er her nu, og det er vi begge, så derfor vil vi arbejde sammen, siger han ifølge sportal.gr.
Kenan Kodro står noteret for 13 landskampe og to scoringer, men den total får han mulighed for at øge, hvis hans far giver ham spilletid mod enten Liechtenstein eller Island.
Meho Kodro overtog taktstokken på Bosniens landshold i starten af august, og nu skal han forsøge at skaffe dem en plads ved EM-slutrunden næste sommer i Tyskland.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT