I stormvejr efter udtagelse af Kenan Kodro

Den tidligere FC København-spiller Kenan Kodros far har udtaget sin søn til Bosniens landshold. Den beslutningen er blevet ramt af massiv kritik.



Klubfodbolden ruller for alvor igen efter sommerferien, men inden længe venter en landsholdstermin, hvor flere europæiske nationer skal spille kvalifikationskampe til EM næste sommer.

Det gælder Danmark, der får besøg af San Marino og skal en tur til Helsinki for at møde Finland. Det gælder også Bosnien, som skal spille mod Liechtenstein og Island.

Her er der brug for seks point, da man har indledt kvalifikationsspillet med blot en enkelt sejr og tre nederlag. Det har også fået konsekvenser, da man for nyligt valgte at skille sig af med cheftræner Faruk Hadzibegic for at ansætte Meho Kodro.

Og hvis efternavnet Kodro virker bekendt, så er det fordi, at Meho er far til den tidligere FC København-spiller Kenan Kodro, der var på kontrakt fra 2018 til 2019 uden nævneværdig succes.

Den i dag 30-årige angriber har dog fået noget bedre gang i målscoringen i ungarske Fehervar, hvor han scorer mål på stribe. Denne sæson har han indledt med tre fuldtræffere i fire kampe.

Derfor har farmand Meho Kodro også valgt at udtage sin søn til Bosniens kommende landskampe. Det har dog kastet massiv kritik af sig, som Meho Kodro nu må reagere på.

– Hvorfor ikke udtage ham, når han spiller godt? Jeg har ikke rigtig noget at sige om det her emne, som jeg ikke allerede har sagt. Nogen af jer har sikkert børn, og Kenan er min søn, som jeg elsker mere end noget andet i verden. Kenan vil spille så meget, som han fortjener. Jeg er her nu, og det er vi begge, så derfor vil vi arbejde sammen, siger han ifølge sportal.gr.

Kenan Kodro står noteret for 13 landskampe og to scoringer, men den total får han mulighed for at øge, hvis hans far giver ham spilletid mod enten Liechtenstein eller Island.

Meho Kodro overtog taktstokken på Bosniens landshold i starten af august, og nu skal han forsøge at skaffe dem en plads ved EM-slutrunden næste sommer i Tyskland.





Imponerende udvikling for Superligaen

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

– Den her sidder dybt i sjælen

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

– En humørdræber

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Millionregn over Ståle Solbakken

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

– Det er en fin lodtrækning

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt