Anders Dreyer er kommet rigtigt stærkt fra start i MLS, hvor den tidligere Anderlecht- og FC Midtjylland-profil har leveret flere mål og assister for San Diego FC i indledningen af sæsonen.
Men de gode takter i USA betyder ikke nødvendigvis, at Anders Dreyer står med gode kort på hånden i forhold til at blive udtaget til Danmarks landshold næste gang. Ved den seneste landsholdssamling udtalte landstræner Brian Riemer således, at det er sværere at komme på landsholdet, hvis man spiller i USA, på grund af faktorer som rejsetid, tidsforskel og jetlag.
I et interview med Tipsbladet peger Anders Dreyer på, at han selv ser lidt anderledes på den diskussion, men at det selvfølgelig er helt op til landstræneren at tage den slags beslutninger.
– Det er jo op til Brian. Det må han jo synes. Jeg ved ikke, om han har prøvet at være i USA eller prøvet at have jetlag, men det tager ikke to uger at komme af med jetlag i hvert fald, siger Anders Dreyer til Tipsbladet og fortsætter:
– Men det er op til Brian, og jeg har heller ikke snakket med ham overhovedet om skiftet eller noget som helst. Han er landstræner nu, og han er ikke min træner længere, som han var i Anderlecht, så jeg kan ikke se, at jeg skulle gå op i, hvad han siger, hvis du forstår mig?
Bør det være sværere for MLS-spillere at blive udtaget til landsholdet?
0 Votes
26-årige Anders Dreyer, der senest spillede for landsholdet i testkampen mod Færøerne i marts 2024, har stadig ambitioner om at repræsentere Danmark i fremtiden.
– Selvfølgelig. Jeg tror, at hvis du spørger alle danske spillere, så vil de selvfølgelig gerne repræsentere sit land, siger Anders Dreyer og fortsætter:
– Men jeg synes også, at jeg har givet det et skud i mange år nu, og jeg har været sådan lidt inde og ude og måske heller ikke rigtigt fået chancen. Så jeg tager det ikke så tungt længere, ikke at blive udtaget. Det gør jeg ikke. Så ser jeg bare kampene her fra San Diego og følger med.
– Men nej, jeg har ikke snakket med Brian om det overhovedet, for jeg synes ikke, at jeg behøvede at skulle ringe og spørge ham, hvad han synes. Det havde været noget andet, hvis han havde været min træner, som han var i Anderlecht, indtil han blev fyret. Hvad Brian udtaler, det er jo sådan det er, det ser man jo forskelligt på, og sådan er det.

Anders Dreyer havde Brian Riemer som træner i Anderlecht (Foto: Alamy).
Afviser ikke Superliga-retur
Anders Dreyer har i San Diego fået en kontrakt, der løber frem til udgangen af 2027, og danskeren ser sig selv blive i USA længe. Han vil dog ikke lukke døren helt for en retur til europæisk fodbold i fremtiden.
– Det er tidligt at sige, for jeg har underskrevet en tre-årig kontrakt herovre, og som det er lige nu, så kunne jeg godt se, at det blev til mange flere år herovre. Det har været en fed start, og det er generelt bare en fed liga og en fed klub. På den måde passer det mig rigtigt godt, især med den spillestil, vi har. Det er lidt sjovere at have bolden 70 procent af tiden i stedet for 45-40 procent af tiden, siger Anders Dreyer og fortsætter:
– Men man skal aldrig sige aldrig, det skal man ikke i fodbold. Da jeg i sin tid skiftede til Rusland (Rubin Kazan, red.), der tænkte jeg også ‘nu, nu kommer jeg ikke tilbage til Europa’. Men så skete der lige noget, og så kom jeg tilbage til Midtjylland igen. Der er mange ting, der kan spille ind. Så jeg vil aldrig sige aldrig eller udelukke at spille i dansk fodbold igen overhovedet.
– Jeg havde en fantastisk tid i Superligaen også med gode statistikker i den periode, jeg har været der. Det samme med Belgien i Anderlecht. Så jeg ville aldrig sige nej, hvis det kom dertil, og hvis det var det, man ville.
I første omgang handler det dog at sikre San Diego FC en succesfuld første sæson i MLS, og den californiske klub er allerede kommet godt fra land i Western Conference, hvor man aktuelt ligger med i toppen.
Anders Dreyer vil dog ikke nødvendigvis sige sort på hvidt, at succeskriteriet for San Diego i denne sæson er at komme med i playoffs.
– Jeg tror, at som fodboldspiller vil man altid gerne vinde, men det er klart, at som helt nyt hold er forventningerne måske ikke helt til, at det er det, vi skal. Men jeg vil sige, at imellem os i truppen og hos trænerstaben er der en tro på, at vi kan gøre en forskel i den her sæson, og at vi kan skrive noget historie for klubben. Om det så er at vinde det hele, eller det er at komme rigtigt langt i playoffs eller bare komme i playoffs, det må vi tage til den tid.
– Det er selvfølgelig stadig tidligt i sæsonen, men vi har en god tro på os selv med vores spillestil, og der er allerede stor respekt omkring os, og så er det jo op til os at holde det ved lige, lyder det afslutningsvist fra Anders Dreyer.
Dette var tredje og sidste del af interviewet med Anders Dreyer. Du kan læse første del her og anden del her.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
EKSKLUSIVT