Efter godt et år som arbejdsløs fortsætter Daniel Agger trænergerningen på det danske landshold.
Den 39-årige, danske Liverpool-legende er nemlig i dag, torsdag, blevet præsenteret som ny assistenttræner for Morten Wieghorst på en kontrakt, der løber frem til årsskiftet.
Og det er mildt sagt ikke første gang, at Agger skal i berøring med DBU og det danske fodboldlandshold.
"Man ved, hvad Daniel Agger står for"
Med 75 landskampe på cv'et er han nemlig en institution i dansk landsholdsfodbold, og en af dem, der kender ham allerbedst fra tiden i den røde og hvide trøje, er Morten Olsen.
Det var nemlig ham, der i sin tid gav Agger debut på det danske landshold i 2005, og af de 75 kampe, Agger tørnede ud i landsholdstrøjen, stod Morten Olsen på sidelinjen 73 af gangene.
Og netop Aggers lange, glorværdige karriere, både på landsholdet og på klubplan kan blive en afgørende faktor i hans nye rolle som assistenttræner, mener Morten Olsen.
Det fortæller han til Tipsbladet.
– Han kan bringe rigtig meget erfaring. Det er en spiller, der har spillet rigtig meget på topplan både i sin klub og internationalt. Når man har spillet 75 landskampe, så er det klart, at man har en erfaring, som man kan give videre både på og udenfor banen.
– Det er jo mennesker, vi har med at gøre. Han kan sætte sig selv ind i spillernes situation. Han har desværre også haft erfaring med skader, så det er også noget, han kan hjælpe spillerne med.
Hvad får DBU ud af at hyre en profil som Agger frem for en mere erfaren og skolet træner?
– Det er den respekt, der er fra starten. Man ved, hvad Daniel Agger står for. Det ved selv spillere, som ikke kender ham. Så er det jo op til Daniel at bevise det.
– Spillerne skal jo føle, at det er det rigtige for holdet. I første omgang er det vigtigt, at spillerne ved, at det, han siger, er rigtigt. Det er jo et spørgsmål om, at han skal overbevise dem. Det er jo først og fremmest erfaringen, der spiller i første omgang. Det er også det, der gør, at jeg tror, det bliver et godt team med Morten (Wieghorst, red.) og Daniel.
– Der er jo mange toptrænere efterhånden, der ikke har spillet på topplan, så det er jo ikke altid nødvendigt. Men især med den rolle, som Daniel får hos Morten (Wieghorst, red.), der jo også har spillet på højt plan, så tror jeg, at det er en god kombination. De kan give det videre, som de selv har stået for.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Kan sidestilles med Michael Laudrup
Og selvom Daniel Aggers cv som træner med et noget ulykkeligt ophold i HB Køge ikke tilnærmelsesvist er ligeså imponerende som hans spillerkarriere, bliver det ikke nogen hæmsko, mener Morten Olsen.
– Han kommer helt afgjort til at have spillernes respekt. De kender ham som spiller, og det er i første omgang det vigtigste. Men det er klart, de skal jo ud og bevise sig selv, det skal alle jo.
– Som jeg ser det, når spillerne har været vant til en konstellation med Christian Poulsen som en af trænerne, så er der ingen tvivl om, at det her også kommer til at være godt. Det tvivler jeg slet ikke på. Han var en ledertype som fodboldspiller. Og han interesserede sig også for spillet i det hele taget. Han stillede også spørgsmål til trænerne, om hvordan vi skulle spille fodbold. Det er jo den type spillere, der også senere hen går hen og bliver trænere.
– Man kan sidestille det med min første assistent Michael Laudrup, der jo ikke havde noget trænererfaring overhovedet. Så det handler meget om, hvad det er, man søger som ansvarlig cheftræner. Man søger én, der er enige om de overordnede linjer, men også en, der kan noget, som du ikke kan og med noget erfaring, du måske ikke har.
Michael Laudrup var assistenttræner for Morten Olsen i godt et år fra sommeren 2000 til sommeren 2001.
Her stod han på sidelinjen i 11 danske landsholdskampe og fik efterfølgende en trænerkarriere med flere succeser i klubber som Brøndby, Swansea, Getafe og Mallorca.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Permanent landstrænerduo?
Indtil videre lever Morten Wieghorst og Daniel Agger på lånt tid i den forstand, at de blot har en aftale med DBU resten af kalenderåret.
Men spørger man Morten Olsen, kan han godt se dem som en levedygtig landstrænerduo.
– Helt umiddelbart kan jeg godt se det for mig. Men det er jo ikke mit bord. Det handler både om resultater, og om DBU er tilfredse. Og der har man jo lige nu Peter Møller, som jo også kender Daniel rigtig godt, afslutter den mangeårige, danske landstræner.
Daniel Agger er som nævnt noteret for 75 landskampe, hvor han bidrog med hele 12 scoringer.
I klubkarrieren nåede han 232 kampe for Liverpool og 90 kampe for Brøndby IF.
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
Afviser mesterskabssnak
Bayern slår rekord i ny storsejr
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’