Efter godt et år som arbejdsløs fortsætter Daniel Agger trænergerningen på det danske landshold.
Den 39-årige, danske Liverpool-legende er nemlig i dag, torsdag, blevet præsenteret som ny assistenttræner for Morten Wieghorst på en kontrakt, der løber frem til årsskiftet.
Og det er mildt sagt ikke første gang, at Agger skal i berøring med DBU og det danske fodboldlandshold.
"Man ved, hvad Daniel Agger står for"
Med 75 landskampe på cv'et er han nemlig en institution i dansk landsholdsfodbold, og en af dem, der kender ham allerbedst fra tiden i den røde og hvide trøje, er Morten Olsen.
Det var nemlig ham, der i sin tid gav Agger debut på det danske landshold i 2005, og af de 75 kampe, Agger tørnede ud i landsholdstrøjen, stod Morten Olsen på sidelinjen 73 af gangene.
Og netop Aggers lange, glorværdige karriere, både på landsholdet og på klubplan kan blive en afgørende faktor i hans nye rolle som assistenttræner, mener Morten Olsen.
Det fortæller han til Tipsbladet.
– Han kan bringe rigtig meget erfaring. Det er en spiller, der har spillet rigtig meget på topplan både i sin klub og internationalt. Når man har spillet 75 landskampe, så er det klart, at man har en erfaring, som man kan give videre både på og udenfor banen.
– Det er jo mennesker, vi har med at gøre. Han kan sætte sig selv ind i spillernes situation. Han har desværre også haft erfaring med skader, så det er også noget, han kan hjælpe spillerne med.
Hvad får DBU ud af at hyre en profil som Agger frem for en mere erfaren og skolet træner?
– Det er den respekt, der er fra starten. Man ved, hvad Daniel Agger står for. Det ved selv spillere, som ikke kender ham. Så er det jo op til Daniel at bevise det.
– Spillerne skal jo føle, at det er det rigtige for holdet. I første omgang er det vigtigt, at spillerne ved, at det, han siger, er rigtigt. Det er jo et spørgsmål om, at han skal overbevise dem. Det er jo først og fremmest erfaringen, der spiller i første omgang. Det er også det, der gør, at jeg tror, det bliver et godt team med Morten (Wieghorst, red.) og Daniel.
– Der er jo mange toptrænere efterhånden, der ikke har spillet på topplan, så det er jo ikke altid nødvendigt. Men især med den rolle, som Daniel får hos Morten (Wieghorst, red.), der jo også har spillet på højt plan, så tror jeg, at det er en god kombination. De kan give det videre, som de selv har stået for.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Kan sidestilles med Michael Laudrup
Og selvom Daniel Aggers cv som træner med et noget ulykkeligt ophold i HB Køge ikke tilnærmelsesvist er ligeså imponerende som hans spillerkarriere, bliver det ikke nogen hæmsko, mener Morten Olsen.
– Han kommer helt afgjort til at have spillernes respekt. De kender ham som spiller, og det er i første omgang det vigtigste. Men det er klart, de skal jo ud og bevise sig selv, det skal alle jo.
– Som jeg ser det, når spillerne har været vant til en konstellation med Christian Poulsen som en af trænerne, så er der ingen tvivl om, at det her også kommer til at være godt. Det tvivler jeg slet ikke på. Han var en ledertype som fodboldspiller. Og han interesserede sig også for spillet i det hele taget. Han stillede også spørgsmål til trænerne, om hvordan vi skulle spille fodbold. Det er jo den type spillere, der også senere hen går hen og bliver trænere.
– Man kan sidestille det med min første assistent Michael Laudrup, der jo ikke havde noget trænererfaring overhovedet. Så det handler meget om, hvad det er, man søger som ansvarlig cheftræner. Man søger én, der er enige om de overordnede linjer, men også en, der kan noget, som du ikke kan og med noget erfaring, du måske ikke har.
Michael Laudrup var assistenttræner for Morten Olsen i godt et år fra sommeren 2000 til sommeren 2001.
Her stod han på sidelinjen i 11 danske landsholdskampe og fik efterfølgende en trænerkarriere med flere succeser i klubber som Brøndby, Swansea, Getafe og Mallorca.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Permanent landstrænerduo?
Indtil videre lever Morten Wieghorst og Daniel Agger på lånt tid i den forstand, at de blot har en aftale med DBU resten af kalenderåret.
Men spørger man Morten Olsen, kan han godt se dem som en levedygtig landstrænerduo.
– Helt umiddelbart kan jeg godt se det for mig. Men det er jo ikke mit bord. Det handler både om resultater, og om DBU er tilfredse. Og der har man jo lige nu Peter Møller, som jo også kender Daniel rigtig godt, afslutter den mangeårige, danske landstræner.
Daniel Agger er som nævnt noteret for 75 landskampe, hvor han bidrog med hele 12 scoringer.
I klubkarrieren nåede han 232 kampe for Liverpool og 90 kampe for Brøndby IF.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Klar besked til danske debutanter
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie