Indgiver særligt løfte inden Danmark-kamp

Kasakhstans forsvarsspiller Nuraly Alip har lovet sig selv og sit land, at han ikke skal i dommerens sorte bog mod Danmark.



Modsat opgøret mod Slovenien så kan Kasakhstan glæde sig over igen at have deres forsvarsgeneral Nuraly Alip til rådighed.

Zenit-stopperen sad ude med karantæne, da Kasakhstan tabte 1-2 til Slovenien i den første EM-kvalifikationskamp. 22-årige Nuraly Alip var fraværende, da han havde karantæne som følge af et rødt kort.

Tilbage i september sidste år så han rødt mod Azerbaijan i Nations League, hvilket han har taget med sig ind i EM-kvalifikationen, da begge turneringsformater er i UEFA-regi.

Nu indgiver han et særligt løfte om ikke at svigte sit land igen, når Danmark søndag eftermiddag gæster Astana Arena i Kasakhstan.

– Jeg får ikke et rødt kort i den her kamp. I sidste kamp mod Azerbaijan kunne jeg ikke holde følelserne tilbage. Alle siger at angrebet starter med forsvarsspillerne. Vi træner konstant, og jeg håber, at det bliver godt i morgen [søndag, red.], siger Nuraly Alip ifølge russiske Meta Ratings.

Danmark går ind til opgøret med en sejr på 3-1 over Finland i bagagen, mens Kasakhstan jagter oprejsning oven på nederlaget til Slovenien.

Kunstgræsset på Astana Arena kan give dem en fordel, da Danmark ikke på samme måde er vant til at spille på det. Kasper Hjulmand har også udtrykt sin bekymring over banens beskaffenhed.

Det kan du læse mere om her.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Snød FC København for keeper

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne