– Jeg fokuserer på det danske landshold lige nu

Med skiftet til FC København er der kommet langt større fokus på Magnus Mattsson, der i den seneste tid også er kommet i det svenske fodboldforbunds søgelys. Efter tirsdagens nederlag til Manchester City har den nye FCK-stjerne dog slået fast, at han går efter at spille for Danmark.



Magnus Mattssons officielle debut for FC København bød på et øjeblik, som midtbanespilleren nok aldrig vil glemme. 

Efter en kæmpe fejl af Manchester City-målmand Ederson Moraes viste den nye FC København-stjerne nemlig sin formidable sparketeknik frem, da han fra kanten af feltet udplacerede brasilianeren og bragte de danske mestre på 1-1, hvilket sendte Parken i ekstase. 

Den 24-årige Magnus Mattsson virker selvsagt som en spiller, der går en særdeles lys fremtid i møde, og allerede få dage efter det store skifte til FC København var det svenske fodboldforbunds chef Stefan Petterson da også ude at slå fast, at man nu holder øje med den nye FC København-stjerne, der har en svensk far.  

Efter gårsdagens 3-1-nederlag til Manchester City blev Magnus Mattsson så interviewet af svenske TV4 Play, hvor FCK's målscorer blev spurgt til muligheden for at spille for Sverige. 

– Jeg fokuserer på det danske landshold lige nu. Jeg har ikke hørt noget om det svenske landshold, lød det fra Magnus Mattsson, der herefter tilføjede:

– Men jeg er selvfølgelig stolt over at være halvt svensk. Min far og min farmor er fra Helsingborg. 

Det var i begyndelsen af februar, at Stefan Petterson udtalte sig om det svenske fodboldforbunds interesse for Magnus Mattsson.

– Vi vil selvfølgelig holde øje med ham på en anden måde fra nu af. Så på den måde kan det ske. Dem, som holder øje med mulige landsholdsspillere, ser en masse spillere an. Mange af dem når aldrig til landsholdet.

– Jeg siger ikke, at det er tilfældet i hans case, men det er sådan, situationen er lige nu. Men det er klart, at hvis han leverer på et højt niveau, så kan det ændre sig, lød det dengang fra Petterson. 

Magnus Mattsson har spillet for flere danske ungdomslandshold. På U21-landsholdet blev det kun til en enkelt optræden, i en venskabskamp mod Mexico tilbage i 2019, hvor Mattsson stadig spillede for Silkeborg IF. 

Loading Poll…





Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand




Robertson__ LIVE

LIVE: Liverpool-stjerne rygtes til PL-konkurrent

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Legende i stor kritik af Brøndby IF

AGF – FC Nordsjælland

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Hård kritik af FCM-profil

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Barcelona klager til UEFA

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Nu er han tilbage for Brøndby

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Liverpool – Fulham

– Det er en katastrofe for Brøndby

Robert trækker overskrifter i udlandet

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Bekymrende melding om FCM-stjerner