Magnus Mattssons officielle debut for FC København bød på et øjeblik, som midtbanespilleren nok aldrig vil glemme.
Efter en kæmpe fejl af Manchester City-målmand Ederson Moraes viste den nye FC København-stjerne nemlig sin formidable sparketeknik frem, da han fra kanten af feltet udplacerede brasilianeren og bragte de danske mestre på 1-1, hvilket sendte Parken i ekstase.
Den 24-årige Magnus Mattsson virker selvsagt som en spiller, der går en særdeles lys fremtid i møde, og allerede få dage efter det store skifte til FC København var det svenske fodboldforbunds chef Stefan Petterson da også ude at slå fast, at man nu holder øje med den nye FC København-stjerne, der har en svensk far.
Efter gårsdagens 3-1-nederlag til Manchester City blev Magnus Mattsson så interviewet af svenske TV4 Play, hvor FCK's målscorer blev spurgt til muligheden for at spille for Sverige.
– Jeg fokuserer på det danske landshold lige nu. Jeg har ikke hørt noget om det svenske landshold, lød det fra Magnus Mattsson, der herefter tilføjede:
– Men jeg er selvfølgelig stolt over at være halvt svensk. Min far og min farmor er fra Helsingborg.
Det var i begyndelsen af februar, at Stefan Petterson udtalte sig om det svenske fodboldforbunds interesse for Magnus Mattsson.
– Vi vil selvfølgelig holde øje med ham på en anden måde fra nu af. Så på den måde kan det ske. Dem, som holder øje med mulige landsholdsspillere, ser en masse spillere an. Mange af dem når aldrig til landsholdet.
– Jeg siger ikke, at det er tilfældet i hans case, men det er sådan, situationen er lige nu. Men det er klart, at hvis han leverer på et højt niveau, så kan det ændre sig, lød det dengang fra Petterson.
Magnus Mattsson har spillet for flere danske ungdomslandshold. På U21-landsholdet blev det kun til en enkelt optræden, i en venskabskamp mod Mexico tilbage i 2019, hvor Mattsson stadig spillede for Silkeborg IF.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER