Magnus Mattssons officielle debut for FC København bød på et øjeblik, som midtbanespilleren nok aldrig vil glemme.
Efter en kæmpe fejl af Manchester City-målmand Ederson Moraes viste den nye FC København-stjerne nemlig sin formidable sparketeknik frem, da han fra kanten af feltet udplacerede brasilianeren og bragte de danske mestre på 1-1, hvilket sendte Parken i ekstase.
Den 24-årige Magnus Mattsson virker selvsagt som en spiller, der går en særdeles lys fremtid i møde, og allerede få dage efter det store skifte til FC København var det svenske fodboldforbunds chef Stefan Petterson da også ude at slå fast, at man nu holder øje med den nye FC København-stjerne, der har en svensk far.
Efter gårsdagens 3-1-nederlag til Manchester City blev Magnus Mattsson så interviewet af svenske TV4 Play, hvor FCK's målscorer blev spurgt til muligheden for at spille for Sverige.
– Jeg fokuserer på det danske landshold lige nu. Jeg har ikke hørt noget om det svenske landshold, lød det fra Magnus Mattsson, der herefter tilføjede:
– Men jeg er selvfølgelig stolt over at være halvt svensk. Min far og min farmor er fra Helsingborg.
Det var i begyndelsen af februar, at Stefan Petterson udtalte sig om det svenske fodboldforbunds interesse for Magnus Mattsson.
– Vi vil selvfølgelig holde øje med ham på en anden måde fra nu af. Så på den måde kan det ske. Dem, som holder øje med mulige landsholdsspillere, ser en masse spillere an. Mange af dem når aldrig til landsholdet.
– Jeg siger ikke, at det er tilfældet i hans case, men det er sådan, situationen er lige nu. Men det er klart, at hvis han leverer på et højt niveau, så kan det ændre sig, lød det dengang fra Petterson.
Magnus Mattsson har spillet for flere danske ungdomslandshold. På U21-landsholdet blev det kun til en enkelt optræden, i en venskabskamp mod Mexico tilbage i 2019, hvor Mattsson stadig spillede for Silkeborg IF.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Iran – New Zealand
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Holland – Japan
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
FANKLUBBEN