– Jeg fokuserer på det danske landshold lige nu

Med skiftet til FC København er der kommet langt større fokus på Magnus Mattsson, der i den seneste tid også er kommet i det svenske fodboldforbunds søgelys. Efter tirsdagens nederlag til Manchester City har den nye FCK-stjerne dog slået fast, at han går efter at spille for Danmark.



Magnus Mattssons officielle debut for FC København bød på et øjeblik, som midtbanespilleren nok aldrig vil glemme. 

Efter en kæmpe fejl af Manchester City-målmand Ederson Moraes viste den nye FC København-stjerne nemlig sin formidable sparketeknik frem, da han fra kanten af feltet udplacerede brasilianeren og bragte de danske mestre på 1-1, hvilket sendte Parken i ekstase. 

Den 24-årige Magnus Mattsson virker selvsagt som en spiller, der går en særdeles lys fremtid i møde, og allerede få dage efter det store skifte til FC København var det svenske fodboldforbunds chef Stefan Petterson da også ude at slå fast, at man nu holder øje med den nye FC København-stjerne, der har en svensk far.  

Efter gårsdagens 3-1-nederlag til Manchester City blev Magnus Mattsson så interviewet af svenske TV4 Play, hvor FCK's målscorer blev spurgt til muligheden for at spille for Sverige. 

– Jeg fokuserer på det danske landshold lige nu. Jeg har ikke hørt noget om det svenske landshold, lød det fra Magnus Mattsson, der herefter tilføjede:

– Men jeg er selvfølgelig stolt over at være halvt svensk. Min far og min farmor er fra Helsingborg. 

Det var i begyndelsen af februar, at Stefan Petterson udtalte sig om det svenske fodboldforbunds interesse for Magnus Mattsson.

– Vi vil selvfølgelig holde øje med ham på en anden måde fra nu af. Så på den måde kan det ske. Dem, som holder øje med mulige landsholdsspillere, ser en masse spillere an. Mange af dem når aldrig til landsholdet.

– Jeg siger ikke, at det er tilfældet i hans case, men det er sådan, situationen er lige nu. Men det er klart, at hvis han leverer på et højt niveau, så kan det ændre sig, lød det dengang fra Petterson. 

Magnus Mattsson har spillet for flere danske ungdomslandshold. På U21-landsholdet blev det kun til en enkelt optræden, i en venskabskamp mod Mexico tilbage i 2019, hvor Mattsson stadig spillede for Silkeborg IF. 

Loading Poll…





LIVE

LIVE: Vanvidsmål i 1. division

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

‘Hvem fanden ringer man til?’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

FCK bød på landsholdsmålmand

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Færdig – nåede kun otte kampe

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Ny melding om fremtiden

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Henter FC København-spiller