– Jeg fokuserer på det danske landshold lige nu

Med skiftet til FC København er der kommet langt større fokus på Magnus Mattsson, der i den seneste tid også er kommet i det svenske fodboldforbunds søgelys. Efter tirsdagens nederlag til Manchester City har den nye FCK-stjerne dog slået fast, at han går efter at spille for Danmark.



Magnus Mattssons officielle debut for FC København bød på et øjeblik, som midtbanespilleren nok aldrig vil glemme. 

Efter en kæmpe fejl af Manchester City-målmand Ederson Moraes viste den nye FC København-stjerne nemlig sin formidable sparketeknik frem, da han fra kanten af feltet udplacerede brasilianeren og bragte de danske mestre på 1-1, hvilket sendte Parken i ekstase. 

Den 24-årige Magnus Mattsson virker selvsagt som en spiller, der går en særdeles lys fremtid i møde, og allerede få dage efter det store skifte til FC København var det svenske fodboldforbunds chef Stefan Petterson da også ude at slå fast, at man nu holder øje med den nye FC København-stjerne, der har en svensk far.  

Efter gårsdagens 3-1-nederlag til Manchester City blev Magnus Mattsson så interviewet af svenske TV4 Play, hvor FCK's målscorer blev spurgt til muligheden for at spille for Sverige. 

– Jeg fokuserer på det danske landshold lige nu. Jeg har ikke hørt noget om det svenske landshold, lød det fra Magnus Mattsson, der herefter tilføjede:

– Men jeg er selvfølgelig stolt over at være halvt svensk. Min far og min farmor er fra Helsingborg. 

Det var i begyndelsen af februar, at Stefan Petterson udtalte sig om det svenske fodboldforbunds interesse for Magnus Mattsson.

– Vi vil selvfølgelig holde øje med ham på en anden måde fra nu af. Så på den måde kan det ske. Dem, som holder øje med mulige landsholdsspillere, ser en masse spillere an. Mange af dem når aldrig til landsholdet.

– Jeg siger ikke, at det er tilfældet i hans case, men det er sådan, situationen er lige nu. Men det er klart, at hvis han leverer på et højt niveau, så kan det ændre sig, lød det dengang fra Petterson. 

Magnus Mattsson har spillet for flere danske ungdomslandshold. På U21-landsholdet blev det kun til en enkelt optræden, i en venskabskamp mod Mexico tilbage i 2019, hvor Mattsson stadig spillede for Silkeborg IF. 

Loading Poll…





LIVE

VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Storklub har kontaktet Brøndby

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Det er slut’

Har talt med Bruno Fernandes om transfer