De holder øje med Magnus Mattsson

Magnus Mattsson har endnu sin A-landsholdsdebut til gode, som han både kan få for Danmark og Sverige.



Magnus Mattsson har brændt banen af i Eredivisie for NEC Nijmegen, hvilket fik FC København til at sprænge banken kort før deadline og købe ham fri for omkring 30 millioner kroner.

Nu har han tilsluttet sig sine holdkammerater i Portugal, hvor FC København er på træningslejr, inden forårssæonen begynder mod Manchester City i Champions League.

Der bliver med andre ord nok at se til på klubplan for Magnus Mattsson, som hvis han fortsætter sin udvikling i FCK, også begynder at spille sig ind i landsholdsvarmen.

Her bliver det dog interessant.

Magnus Mattsson har således dobbelt statsborgerskab, da hans mor er dansk og far er svensk. Som ungdomsspiller har han repræsenteret Danmark, men man holder øje med hans situation i Sverige.

Det fortæller landets fodboldchef, Stefan Petterson, til Fotbollskanalen.

– Vi vil selvfølgelig holde øje med ham på en anden måde fra nu af. Så på den måde kan det ske.

Det er dog ikke noget, som ligger og lurer lige rundt om hjørnet.

– Dem, som holder øje med mulige landsholdsspillere, ser en masse spillere an. Mange af dem når aldrig til landsholdet. Jeg siger ikke, at det er tilfældet i hans case, men det er sådan, situationen er lige nu. Men det er klart, at hvis han leverer på et højt niveau, så kan det ændre sig, siger Stefan Petterson.

24-årige Magnus Mattsson har leveret på et rigtig højt niveau de seneste seks måneder, hvor han har smadret Eredivisie. 11 ligascoringer gør ham til klubbens målkonge – læg dertil at han også er god i assistspillet.

Den dygtige offensivspiller har dog flere gange slået fast, at tiden var inde til at prøve noget nyt. Her lå FC København lige til højrebenet, selvom det var nogle hårde forhandlinger.

– Det har været svært, og det er jo det som regel, når vi kommer op i de summer. Så er der mange ting, der virkelig skal lande rigtigt. Også fordi han har været så vigtig en spiller dernede, og de har måske deres bedste sæson i rigtig mange år. Så er det mange gange også svært at sige farvel til sin bedste spiller. Det har det i særdeleshed været for dem, siger Peter Christiansen til Tipsbladet under FCK's træningslejr i Portugal.

Magnus Mattsson kan få sin uofficielle debut senere søndag, når FC København møder Elfsborg i den såkaldte Atlantic Cup. I Champions League-braget mod Manchester City kan han få sin officielle debut.





FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil


Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Voldsomme rygter i udlandet

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Randers FC – FC Midtjylland

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

AGF – Sønderjyske

– Fuldstændig svigtet

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Dansk dommer får ros stor ros

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

To direktører færdige i Superliga-klub

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Stor Brøndby-stjerne skadet

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Vejle Boldklub – FC København

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Skidt nyt til Brian Riemer?

Valgte Manchester United over Real Madrid

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Rune deler nyt efter mareridt

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

I svime over sensationel dansker

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

FC Fredericia – Viborg FF

Noah Nartey pavestolt af storebror

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

– Jeg tror, det bliver et nej

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant