Han har aldrig optrådt i Superligaen, men efter halvanden sæson i Serie A står 20-årige Patrick Dorgu nu på tærsklen til et kæmpe skifte til en af verdens største klubber.
Fredag skrev transferjournalisten Fabrizio Romano, at Manchester United har budt 225 millioner kroner for Patrick Dorgu, og det er selvsagt en kæmpe historie set med danske briller.
Tipsbladet har derfor talt med Lars Knudsen og Jens Fønsskov Olsen, der gav Patrick Dorgu debut på henholdsvis A-landsholdet og U19-landsholdet, om Manchester Uniteds jagt på den danske Serie A-profil.
– Jeg synes jo, at Patrick har vist i sin tid i Serie A, at han er stort talent. Han er stadigvæk meget ung, men han har fået rigtig meget spilletid i Serie A allerede, og det siger jo noget om, hvor stort et potentiale han har. Han har nogle åbenlyse spidskompetencer med sin fart og sin fysiske styrke, og også hans teknik. Så jeg kan godt forstå, at der er store klubber, der kigger på ham, siger Lars Knudsen til Tipsbladet.
Ligesom eksempelvis Morten Hjulmand har Patrick Dorgu taget en lidt atypisk vej i karrieren, da den unge kantspiller forlod FC Nordsjælland i 2022 for at rykke til Lecce, hvor han i første omgang tørnede ud for klubbens Primavera-mandskab. I Lars Knudsens øjne har Patrick Dorgu båret sig rigtigt klogt ad.
– Jeg tror, at man generelt skal finde sin egen vej igennem livet, og det skal man også igennem sit fodboldliv. Det er de færreste forundt at have en snorlige vej, der fører direkte til toppen, så man skal finde sin egen vej.
– Det vigtigste for de unge spillere, synes jeg, er helt klart, at de kommer til at spille, og at de kommer nogle steder hen, hvor de kommer til at spille. Om det så er i den ene eller den anden klub eller liga, det er egentlig mindre vigtigt, lyder det fra Augsburg-assistenten, der bekendt vikarierede som dansk landstræner i efteråret.

Patrick Dorgu og Lars Knudsen jubler efter Danmarks 2-0-sejr over Schweiz i september 2024 (Foto: Alamy).
‘Håber, han vælger noget andet’
For lidt over to år siden, den 21. september 2022, da Patrick Dorgu lige var taget til Italien for at spille for Lecces U19-hold, fik den unge kantspiller sin debut for Danmarks U19-landshold i en kamp mod Georgien.
Det var den nuværende FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen, der som daværende U19-landstræner valgte at give Patrick Dorgu debut i EM-kvalifikationskampen i Hjørring. At det tidligere FC Nordsjælland-talent efterfølgende har udviklet sig voldsomt i Italien, glæder i den grad Jens Fønsskov Olsen.
– Man kan sige, at det jo er et meget godt billede på, hvordan fodbold er, og hvordan det måske har udviklet sig. Det her med, at der er mange veje til målet. Patrick forlod jo Nordsjælland og tog til et lidt mindre sted i Italien og tog chancen der, hvor han er blevet rigtigt veluddannet, især i den defensive del af spillet, hvor han måske manglede noget hos Lecce, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg var rigtig glad for ham (på U19-landsholdet, red.). Jeg synes, at han havde nogle spændende kompetencer. Jeg havde ham med på landsholdet, og der bed han sig ret hurtigt fast. Patrick er hurtig, han er forudseende, han kan heade både offensivt og defensivt, og han har en meget, meget fin venstre fod.
– Han er en kreativ spiller, som også kan spille ind i banen og løse nogle ting. Jeg er jo sindssygt glad for, at jeg har bragt ham ind og lige har troet på ham i den der situation, og jeg glæder mig rigtigt meget på hans vegne, i forhold til hvordan hans karriere har udviklet sig.
Ifølge FC Nordsjælland-bossen er det dog ikke nødvendigvis sikkert, at Old Trafford er den helt ideelle destination for Patrick Dorgu, på grund af den engelske storklubs aktuelle problemer.
– Hvis jeg skal være lidt fræk, så håber jeg, at han vælger noget andet end Manchester United lige nu. Jeg ved ikke, om det passer dårligt, men de er bare i en periode, hvor… jeg ved ikke, om man kan tillade sig at sige nej til United, men måske et sted, hvor der er lidt mere struktur og hvor tingene passer ind i forhold til hans step. Nogle gange skal tingene gå i den rigtige rækkefølge, hvis man kan sige det sådan, lyder det fra Jens Fønsskov Olsen.

Patrick Dorgu fik en decideret drømmedebut på landsholdet, da han scorede på første boldberøring mod Schweiz i Parken (Foto: Alamy).
‘En eventyrfortælling’
Den 5. september 2024 er en dato, som hverken Lars Knudsen eller Patrick Dorgu kommer til at glemme lige foreløbig. Førstnævnte debuterede som landstræner, da Danmark mødte Schweiz i Nations League, og efter 81 minutter af opgøret i Parken, ved stillingen 0-0, valgte Lars Knudsen så at give Patrick Dorgu debut på landsholdet.
Det skulle vise sig at være en rigtig fin beslutning, for Lecce-profilen bragte straks Danmark på 1-0 på sin allerførste boldberøring som A-landsholdsspiller.
– Det er lidt sådan en eventyrfortælling, når sådan noget sker. Det er ret unikt. Men Patrick har jo vist, at han er god nok til allerede nu at spille med på landsholdet. Så potentialet for ham er stort, og han har masser af ting, han kan udvikle på og blive bedre til. Der er ingen tvivl om, at han har muligheden for at komme rigtigt langt i sit fodboldliv, siger Lars Knudsen.
I Lecce har Patrick Dorgu både spillet i forsvaret og i angrebet, og til højre og til venstre, og ifølge Lars Knudsen understreger det også, at Lecce har stor tillid til danskeren ved at bruge ham på så mange forskellige positioner.
Patrick Dorgu er stadig så ung, at han kan nå at blive rigtig god på flere positioner, lyder vurderingen fra Lars Knudsen, der som landstræner nød at arbejde sammen med Serie A-danskeren.
– Han er en fantastisk god fyr, og han er en stille og rolig fyr, men også en arbejdsom fyr. Han er også en type, der har mod til at kaste sig ud i tingene. Han er ikke så bekymret.
– Han er egentlig god til bare at spille derudad, og det tror jeg også kan være en fordel nogle gange, når man bevæger sig på højt niveau. At man ikke tænker for meget over tingene, men at man egentlig bare prøver at give den gas så godt, som man nu kan, lyder det afslutningsvist fra Lars Knudsen.
Næste kamp for Patrick Dorgu i Serie A er søndag aften, hvor Lecce får besøg af Inter.
Det store spørgsmål er selvfølgelig, om kampen mod de italienske mestre kan blive Patrick Dorgus sidste i Lecce-trøjen.
Fredag aften lød det fra Fabrizio Romano, at Lecce-ledelsen stadig står fast på deres priskrav om 300 millioner kroner for Patrick Dorgu, fordi den syditalienske klub helst ikke vil af med den danske komet før til sommer.

Nu åbner dansk træner op om fyring

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Supercomputer: De bliver danske mestre

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Kæmpe bøde til FC København

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen