– Jeg håber, Kasper Hjulmand ringer

Jens Stage drømmer om flere landskampe for Danmark.



Jens Stage er uden problemer gået fra at være en markant profil i FC København til at være det i Bundesligaen for Werder Bremen.

Midtbanemotoren er fast mand og fredag i sidste uge vandt man så over FC Köln, så man nu begynder at kunne dufte de Europa-givende pladser i Bundesligaen.

På trods af Jens Stages bidrag til den flotte sæson, så er det ikke meget Danmarks landstræner Kasper Hjulmand kigger hans vej. Midtbanemandens indtil videre første og eneste landskamp er tilbage fra 2021 i en testkamp mod Skotland.

27-årige Jens Stage har dog sat sin telefon på lyd. Særligt hvis Kasper Hjulmand er i den anden ende.

– Jeg håber altid på at blive udtaget til landsholdet. Jeg håber, han (Kasper Hjulmand, red.) ringer. Men lige nu er der ingen kontakt, siger Jens Stage ifølge Buten un binnen.

Jens Stage har mod slutningen af marts chancen for at blive udtaget, når Danmark møder Schweiz og Færøerne i to venskabskampe.

Der er dog hård konkurrence om de centrale midtbanepladser. Pierre Emile Højbjerg, Christian Eriksen, Mathias Jensen, Christian Nørgaard, Morten Hjulmand og Matt O'Riley er nogle af dem, som han konkurrerer med.

Jens Stage ved dog godt, hvor han skal lægge på sit spil, hvis han skal tage det næste skridt og måske komme i større betragtning til landsholdet.

– Jeg vil gerne score nogle flere mål. To er ikke nok, siger Jens Stage.

Den tidligere AGF- og FCK-spiller scorede tre gange for Werder Bremen i sidste sæson. Næste mulighed for at komme på måltavlen er i weekenden, hvor man møder Darmstadt.





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FC København kan få Jens Stage-millioner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Topboss sviner Barça til

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Conte stopper i Napoli

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!