Jens Stage er uden problemer gået fra at være en markant profil i FC København til at være det i Bundesligaen for Werder Bremen.
Midtbanemotoren er fast mand og fredag i sidste uge vandt man så over FC Köln, så man nu begynder at kunne dufte de Europa-givende pladser i Bundesligaen.
På trods af Jens Stages bidrag til den flotte sæson, så er det ikke meget Danmarks landstræner Kasper Hjulmand kigger hans vej. Midtbanemandens indtil videre første og eneste landskamp er tilbage fra 2021 i en testkamp mod Skotland.
27-årige Jens Stage har dog sat sin telefon på lyd. Særligt hvis Kasper Hjulmand er i den anden ende.
– Jeg håber altid på at blive udtaget til landsholdet. Jeg håber, han (Kasper Hjulmand, red.) ringer. Men lige nu er der ingen kontakt, siger Jens Stage ifølge Buten un binnen.
Jens Stage har mod slutningen af marts chancen for at blive udtaget, når Danmark møder Schweiz og Færøerne i to venskabskampe.
Der er dog hård konkurrence om de centrale midtbanepladser. Pierre Emile Højbjerg, Christian Eriksen, Mathias Jensen, Christian Nørgaard, Morten Hjulmand og Matt O'Riley er nogle af dem, som han konkurrerer med.
Jens Stage ved dog godt, hvor han skal lægge på sit spil, hvis han skal tage det næste skridt og måske komme i større betragtning til landsholdet.
– Jeg vil gerne score nogle flere mål. To er ikke nok, siger Jens Stage.
Den tidligere AGF- og FCK-spiller scorede tre gange for Werder Bremen i sidste sæson. Næste mulighed for at komme på måltavlen er i weekenden, hvor man møder Darmstadt.
LIVE
VM-LIVE: Solbakken overrasker
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE