– Jeg kom tilbage og følte mig ikke som mig selv

Mikkel Damsgaard har ikke scoret et eneste mål, siden han bankede et frispark i kassen på Wembley. Offensivspilleren har arbejdet – og gør det stadig – på at få selvtilliden tilbage i sit spil.



HELSINGØR (Tipsbladet): Du husker det formentlig stadig, som var det i går.

Rammen er Wembley, og kampen er EM-semifinalen mellem England og Danmark. En halv time er spillet, da danskerne bliver tilkendt et frispark et godt stykke uden for feltet – en distance, man sjælden scorer fra.

Men det gjorde Mikkel Damsgaard.

“Damsinho”, som offensivspilleren blev døbt af Kasper Hjulmand i de glade dage i 2021, hamrede bolden forbi Jordan Pickford og noterede sig for ét af de mest ikoniske slutrunde-mål nogensinde scoret af en dansker.

– Ja, det er et rigtig godt minde at have, og det var selvfølgelig stort for mig, siger Mikkel Damsgaard tre år senere til Tipsbladet, der minder ham om målet på Wembley.

– Det var en god tid, og det var fedt, at vi som hold kunne præstere, som vi gjorde. Vi var med til at skabe en fed sommer for hele Danmark, og forhåbentlig kan vi gøre noget af det samme denne sommer og måske endda gøre det endnu bedre og vinde turneringen.

Er du tit inde på YouTube og lige gense det mål der?

– Nej, men jeg har da set den et par gange. Ikke så meget for nyligt, men det gjorde jeg da i tiden lige efter.

damsgaard

Foto: Malte Dunk, Tipsbladet

Har ikke scoret siden Wembley
Der ville ellers give god mening, hvis Mikkel Damsgaard havde behov for at gense målet fra tid til anden – han har nemlig ikke scoret et eneste siden. De seneste tre år har budt på nul scoringer fra Brentford-spilleren, og det er både på klub- og landshold.

En på mange måder helt surrealistisk statistik.

– Det er hårdt, og jeg vil selvfølgelig gerne lave flere mål og assists. Jeg har været lidt ude, men alt i alt har jeg selvfølgelig spillet nok kampe til, at jeg burde have scoret nogle flere mål og lavet nogle assists. Det vil jeg gerne blive bedre til, for det er så vigtig en ting, siger Damsgaard.

Det store spørgsmål er naturligvis, hvorfor det ikke er blevet til en eneste scoring i tre år? En del af svaret er selvtillid – eller rettere mangel på det.

– Jeg var ude i et år med en skade, og da jeg kom tilbage, følte jeg mig ikke helt som mig selv. Jeg skal have mere selvtillid i mit spil og på den måde jagte målene. Jeg skal sparke lidt mere på mål selv og måske gå lidt mere efter det personligt. Jeg ved, at jeg godt kan, for jeg har vist det før, og det skal jeg finde tilbage til. Jeg synes, det går den rigtige vej.

EM-plads til debat
Mikkel Damsgaards plads i den danske EM-trup er én af dem, der er blevet diskuteret flittigst. Mange mener, at den 23-årige offensivspiller ikke har præsteret godt nok til at komme med, men Kasper Hjulmand står klippefast på, at Damsgaard evner i offensiven og i mellemrummene er vigtig for Danmark.

– Jeg har godt set, at der har været lidt debat om min plads, men det er ikke noget, jeg bruger tid på, siger Damsgaard helt upåvirket.

Han fastslår, at han har en rigtig god fornemmelse inden EM.

– Jeg har det rigtig godt, og jeg håber, at jeg kan hjælpe holdet helt vildt meget. Vi føler os klar til slutrunden og glæder os helt vildt. Jeg håber, jeg kan bidrage til, at vi vinder hele lortet.

Først og fremmest skal Damsgaard og holdkammeraterne vinde over Slovenien – det opgør spilles på søndag. 

Loading Poll…





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København-farvel rykker nærmere

Hård dom over Kvistgaarden

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Storroser 18-årig FCK-spiller