Jannik Vestergaard har gnubbet skuldre med nogle af klodens største stjerner i sin tid i Premier League.
Alligevel var torsdag aften ekstra speciel for den tårnhøje dansker.
Her skulle han nemlig være oppasser for en af de bedste fodboldspillere nogensinde, da Cristiano Ronaldo og Portugal var på besøg i Parken. Og det var en stor ære at få lov at stå overfor den 40-årige verdensstjerne, siger Vestergaard til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse fredag.
– Jeg vil ikke lyve og sige, at det ikke var en stor oplevelse. Det var det. Han er de helt, helt store. For mange den største, der har spillet vores sport. Han har sat standarden for, hvordan man er angriber og fodboldspiller. Og det har han gjort i tyve år. Det var en stor oplevelse for mig, fortæller han.
Vestergaard havde dog godt fat i Ronaldo og resten af Portugals stjerneparade af et angreb, og Danmark vandt som bekendt en storslået sejr på 1-0.
Og det var en knivskarp, dansk gameplan, der fik bugt med portugiserne, fortæller Vestergaard.
– Set over 90 minutter synes jeg, at vi spiller noget af det bedste fodbold, jeg har været med til.
– Jeg synes, vi havde en god gameplan med et aggressivt mand-mod-mand-pres. Det er et korthus, der hurtigt kan falde, men det lykkes godt. Målet faldet også på grund af vores pres. Vi arbejdede stenhårdt, siger stopperen.
På søndag venter returkampen i Lissabon, og det danske landshold skal finde det tårnhøje niveau frem igen, hvis man skal videre til semifinalen, siger Leicester-danskeren.
Vi skal finde det samme frem på søndag. Uanset om vi tager det ned med en sejr, så er det en af de bedste landshold i Europa, velsagtens i verden. Der skal noget ekstraordinært til – også på søndag, afslutter han.
Jannik Vestergaard er noteret for hele 51 landskampe og er dermed blandt de mest garvede spillere i landsholdstruppen.
På søndag får han med al sandsynlighed son 52. af slagsen, når danskerne gæster Portugal på José Alvalade Stadion. Kampen fløjtes i gang klokken 20.45.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
Brian Riemer peger på tre årsager
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
HELT VILDT