Jannik Vestergaard har gnubbet skuldre med nogle af klodens største stjerner i sin tid i Premier League.
Alligevel var torsdag aften ekstra speciel for den tårnhøje dansker.
Her skulle han nemlig være oppasser for en af de bedste fodboldspillere nogensinde, da Cristiano Ronaldo og Portugal var på besøg i Parken. Og det var en stor ære at få lov at stå overfor den 40-årige verdensstjerne, siger Vestergaard til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse fredag.
– Jeg vil ikke lyve og sige, at det ikke var en stor oplevelse. Det var det. Han er de helt, helt store. For mange den største, der har spillet vores sport. Han har sat standarden for, hvordan man er angriber og fodboldspiller. Og det har han gjort i tyve år. Det var en stor oplevelse for mig, fortæller han.
Vestergaard havde dog godt fat i Ronaldo og resten af Portugals stjerneparade af et angreb, og Danmark vandt som bekendt en storslået sejr på 1-0.
Og det var en knivskarp, dansk gameplan, der fik bugt med portugiserne, fortæller Vestergaard.
– Set over 90 minutter synes jeg, at vi spiller noget af det bedste fodbold, jeg har været med til.
– Jeg synes, vi havde en god gameplan med et aggressivt mand-mod-mand-pres. Det er et korthus, der hurtigt kan falde, men det lykkes godt. Målet faldet også på grund af vores pres. Vi arbejdede stenhårdt, siger stopperen.
På søndag venter returkampen i Lissabon, og det danske landshold skal finde det tårnhøje niveau frem igen, hvis man skal videre til semifinalen, siger Leicester-danskeren.
Vi skal finde det samme frem på søndag. Uanset om vi tager det ned med en sejr, så er det en af de bedste landshold i Europa, velsagtens i verden. Der skal noget ekstraordinært til – også på søndag, afslutter han.
Jannik Vestergaard er noteret for hele 51 landskampe og er dermed blandt de mest garvede spillere i landsholdstruppen.
På søndag får han med al sandsynlighed son 52. af slagsen, når danskerne gæster Portugal på José Alvalade Stadion. Kampen fløjtes i gang klokken 20.45.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
AVIS
De vil have Jelert
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
John Stones tager sydpå
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
INTERVIEW