Jannik Vestergaard har gnubbet skuldre med nogle af klodens største stjerner i sin tid i Premier League.
Alligevel var torsdag aften ekstra speciel for den tårnhøje dansker.
Her skulle han nemlig være oppasser for en af de bedste fodboldspillere nogensinde, da Cristiano Ronaldo og Portugal var på besøg i Parken. Og det var en stor ære at få lov at stå overfor den 40-årige verdensstjerne, siger Vestergaard til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse fredag.
– Jeg vil ikke lyve og sige, at det ikke var en stor oplevelse. Det var det. Han er de helt, helt store. For mange den største, der har spillet vores sport. Han har sat standarden for, hvordan man er angriber og fodboldspiller. Og det har han gjort i tyve år. Det var en stor oplevelse for mig, fortæller han.
Vestergaard havde dog godt fat i Ronaldo og resten af Portugals stjerneparade af et angreb, og Danmark vandt som bekendt en storslået sejr på 1-0.
Og det var en knivskarp, dansk gameplan, der fik bugt med portugiserne, fortæller Vestergaard.
– Set over 90 minutter synes jeg, at vi spiller noget af det bedste fodbold, jeg har været med til.
– Jeg synes, vi havde en god gameplan med et aggressivt mand-mod-mand-pres. Det er et korthus, der hurtigt kan falde, men det lykkes godt. Målet faldet også på grund af vores pres. Vi arbejdede stenhårdt, siger stopperen.
På søndag venter returkampen i Lissabon, og det danske landshold skal finde det tårnhøje niveau frem igen, hvis man skal videre til semifinalen, siger Leicester-danskeren.
Vi skal finde det samme frem på søndag. Uanset om vi tager det ned med en sejr, så er det en af de bedste landshold i Europa, velsagtens i verden. Der skal noget ekstraordinært til – også på søndag, afslutter han.
Jannik Vestergaard er noteret for hele 51 landskampe og er dermed blandt de mest garvede spillere i landsholdstruppen.
På søndag får han med al sandsynlighed son 52. af slagsen, når danskerne gæster Portugal på José Alvalade Stadion. Kampen fløjtes i gang klokken 20.45.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
OPTAKT
FC København – OB
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland