Jannik Vestergaard har gnubbet skuldre med nogle af klodens største stjerner i sin tid i Premier League.
Alligevel var torsdag aften ekstra speciel for den tårnhøje dansker.
Her skulle han nemlig være oppasser for en af de bedste fodboldspillere nogensinde, da Cristiano Ronaldo og Portugal var på besøg i Parken. Og det var en stor ære at få lov at stå overfor den 40-årige verdensstjerne, siger Vestergaard til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse fredag.
– Jeg vil ikke lyve og sige, at det ikke var en stor oplevelse. Det var det. Han er de helt, helt store. For mange den største, der har spillet vores sport. Han har sat standarden for, hvordan man er angriber og fodboldspiller. Og det har han gjort i tyve år. Det var en stor oplevelse for mig, fortæller han.
Vestergaard havde dog godt fat i Ronaldo og resten af Portugals stjerneparade af et angreb, og Danmark vandt som bekendt en storslået sejr på 1-0.
Og det var en knivskarp, dansk gameplan, der fik bugt med portugiserne, fortæller Vestergaard.
– Set over 90 minutter synes jeg, at vi spiller noget af det bedste fodbold, jeg har været med til.
– Jeg synes, vi havde en god gameplan med et aggressivt mand-mod-mand-pres. Det er et korthus, der hurtigt kan falde, men det lykkes godt. Målet faldet også på grund af vores pres. Vi arbejdede stenhårdt, siger stopperen.
På søndag venter returkampen i Lissabon, og det danske landshold skal finde det tårnhøje niveau frem igen, hvis man skal videre til semifinalen, siger Leicester-danskeren.
Vi skal finde det samme frem på søndag. Uanset om vi tager det ned med en sejr, så er det en af de bedste landshold i Europa, velsagtens i verden. Der skal noget ekstraordinært til – også på søndag, afslutter han.
Jannik Vestergaard er noteret for hele 51 landskampe og er dermed blandt de mest garvede spillere i landsholdstruppen.
På søndag får han med al sandsynlighed son 52. af slagsen, når danskerne gæster Portugal på José Alvalade Stadion. Kampen fløjtes i gang klokken 20.45.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER