Jannik Vestergaard har gnubbet skuldre med nogle af klodens største stjerner i sin tid i Premier League.
Alligevel var torsdag aften ekstra speciel for den tårnhøje dansker.
Her skulle han nemlig være oppasser for en af de bedste fodboldspillere nogensinde, da Cristiano Ronaldo og Portugal var på besøg i Parken. Og det var en stor ære at få lov at stå overfor den 40-årige verdensstjerne, siger Vestergaard til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse fredag.
– Jeg vil ikke lyve og sige, at det ikke var en stor oplevelse. Det var det. Han er de helt, helt store. For mange den største, der har spillet vores sport. Han har sat standarden for, hvordan man er angriber og fodboldspiller. Og det har han gjort i tyve år. Det var en stor oplevelse for mig, fortæller han.
Vestergaard havde dog godt fat i Ronaldo og resten af Portugals stjerneparade af et angreb, og Danmark vandt som bekendt en storslået sejr på 1-0.
Og det var en knivskarp, dansk gameplan, der fik bugt med portugiserne, fortæller Vestergaard.
– Set over 90 minutter synes jeg, at vi spiller noget af det bedste fodbold, jeg har været med til.
– Jeg synes, vi havde en god gameplan med et aggressivt mand-mod-mand-pres. Det er et korthus, der hurtigt kan falde, men det lykkes godt. Målet faldet også på grund af vores pres. Vi arbejdede stenhårdt, siger stopperen.
På søndag venter returkampen i Lissabon, og det danske landshold skal finde det tårnhøje niveau frem igen, hvis man skal videre til semifinalen, siger Leicester-danskeren.
Vi skal finde det samme frem på søndag. Uanset om vi tager det ned med en sejr, så er det en af de bedste landshold i Europa, velsagtens i verden. Der skal noget ekstraordinært til – også på søndag, afslutter han.
Jannik Vestergaard er noteret for hele 51 landskampe og er dermed blandt de mest garvede spillere i landsholdstruppen.
På søndag får han med al sandsynlighed son 52. af slagsen, når danskerne gæster Portugal på José Alvalade Stadion. Kampen fløjtes i gang klokken 20.45.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
VM-spiller får fem karantænedage
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
MEDIE
Chokskifte på vej?
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Paraguay – Australien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne