Jonas Wind om kritik: Nok mest Brøndby-fans

Jonas Wind jubler over, at han både kom på tavlen og leverede en assist i Danmarks sejr over Israel.



Jonas Wind startede inde og greb chancen, da Danmark torsdag aften besejrede Israel i deres første kamp i VM-kvalifikationen.

Her kom den unge FC København-spiller nemlig på måltavlen og scorede Danmarks andet mål i kampen, mens han også lagde op til Martin Braithwaites føringsmål i første halvleg.

22-årige Jonas Wind har nu scoret tre mål på blot fem kampe i den rød-hvide landsholdsdragt, og det målsnit er altså imponerende. Men selv tvivler hovedpersonen på, at det kan fortsætte i lang tid.

– Det bliver nok svært at holde ved, men det er meget godt, når man kigger på det sådan. Jeg håber, det kan blive ved i et stykke tid. Det ville være dejligt for mig og gavner holdet, siger han til Kanal 5 efter kampen.

Med seks mål på straffespark i Superligaen har nogen også hævdet, at han “kun” kan score på straffespark, og dem fik han sendt et signal til.   

– De må snakke, hvad de vil. Jeg lytter ikke så meget. Jeg tror nu mest, at det er Brøndby-fans og den slags, der siger det. Så lad dem bare sige det, så skal jeg nok bevise mit værd. De snakker bare. Det er okay.

Alt i alt glæder Jonas Wind sig også over den danske sejr.

– Jeg er selvfølgelig en glad herre efter kampen. Vi fik hvad vi kom efter: Tre point. Det er trods alt det vigtigste. Israel er et godt hold og spiller bolden godt rundt og har nogle gode spillere. Det så vi også i dag. Vi laver to mål og står godt i forsvaret, hvor vi ikke giver dem mange chancer, siger han. 





Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

– Schwartau-handel giver ingen mening

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



LIVE

TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg teaser for transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Steve Cooper med stor beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Spanien – Østrig

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

PL-træner blev fyret over E-mail



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rooney: Her er Englands store problem

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub