Jubler over Eriksen: Det er jo super glædeligt

Landstræner Lars Knudsen er rigtigt godt tilfreds med, at Christian Eriksen i den seneste tid har fået en mere fremtrædende rolle i Manchester United.



BRØNDBY (Tipsbladet): Han startede godt nok på bænken i søndagens 3-0-nederlag til Tottenham, men ellers har pilen  generelt peget i den rigtige retning for Christian Eriksen i de seneste uger. 

Op til den seneste landsholdssamling havde Christian Eriksen blot fået fire minutters spilletid for Manchester United i denne sæson, men efter landskampene mod Schweiz og Serbien vendte Eriksen tilbage til Manchester og startede inde i fire kampe i træk for den engelske storklub, hvor det også blev til hele tre mål. 

Og det er en udvikling, som den vikarierende landstræner Lars Knudsen selvsagt klapper i hænderne over. 

– Det er jo super glædeligt, at Christian er kommet til at spille mere. Christian er en utroligt dygtig spiller. Han har et højt, internationalt niveau og han er vigtig for os.

– Det er virkeligt glædeligt for Christian og det er glædeligt for os. Man kan se på Christian, at han har ramt et flow, så det er bare enormt glædeligt, lød det fra Lars Knudsen, da landstræneren mødte pressen på DBU's hovedkontor i Brøndby mandag eftermiddag. 

Også for den anden dansker i Manchester United går tingene så småt i den rigtige retning. Efter at have misset sæsonens fire første Premier League-kampe samt de to seneste landskampe har Rasmus Højlund nemlig fået indhop i Manchester Uniteds seneste to kampe, efter at den danske landsholdsangriber pådrog sig en skade under pre-season. 

– Rasmus er tilbage igen, og han har fået spilletid igen, så han er klar nok til at spille for landsholdet igen også. Han skal bidrage med nogle af de ting, som han kan. Noget fart og noget fysik og han har også en stor arbejdsiver, så vi glæder os til at have ham med igen, lød det fra Lars Knudsen. 

Danmark spiller mod Spanien lørdag den 12. oktober, mens der venter en kamp mod Schweiz den 15. oktober. Begge kampe spilles på udebane. 





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Godt nyt – nu er han landet i København

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Skader falder aldrig belejligt’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Hård dom over Franks fremtid



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Sean Dyche fyret

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Liverpool tager smal sejr

Vild aften! Kun sket én gang før

– Hold nu kæft med Arsenal!

Nægtet Brøndby-skifte

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Zorniger i chok: Er det en joke?



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Ekspert: Det mest positive for FCK

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

– Det var en skuffelse

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds