Jubler over Eriksen: Det er jo super glædeligt

Landstræner Lars Knudsen er rigtigt godt tilfreds med, at Christian Eriksen i den seneste tid har fået en mere fremtrædende rolle i Manchester United.



BRØNDBY (Tipsbladet): Han startede godt nok på bænken i søndagens 3-0-nederlag til Tottenham, men ellers har pilen  generelt peget i den rigtige retning for Christian Eriksen i de seneste uger. 

Op til den seneste landsholdssamling havde Christian Eriksen blot fået fire minutters spilletid for Manchester United i denne sæson, men efter landskampene mod Schweiz og Serbien vendte Eriksen tilbage til Manchester og startede inde i fire kampe i træk for den engelske storklub, hvor det også blev til hele tre mål. 

Og det er en udvikling, som den vikarierende landstræner Lars Knudsen selvsagt klapper i hænderne over. 

– Det er jo super glædeligt, at Christian er kommet til at spille mere. Christian er en utroligt dygtig spiller. Han har et højt, internationalt niveau og han er vigtig for os.

– Det er virkeligt glædeligt for Christian og det er glædeligt for os. Man kan se på Christian, at han har ramt et flow, så det er bare enormt glædeligt, lød det fra Lars Knudsen, da landstræneren mødte pressen på DBU's hovedkontor i Brøndby mandag eftermiddag. 

Også for den anden dansker i Manchester United går tingene så småt i den rigtige retning. Efter at have misset sæsonens fire første Premier League-kampe samt de to seneste landskampe har Rasmus Højlund nemlig fået indhop i Manchester Uniteds seneste to kampe, efter at den danske landsholdsangriber pådrog sig en skade under pre-season. 

– Rasmus er tilbage igen, og han har fået spilletid igen, så han er klar nok til at spille for landsholdet igen også. Han skal bidrage med nogle af de ting, som han kan. Noget fart og noget fysik og han har også en stor arbejdsiver, så vi glæder os til at have ham med igen, lød det fra Lars Knudsen. 

Danmark spiller mod Spanien lørdag den 12. oktober, mens der venter en kamp mod Schweiz den 15. oktober. Begge kampe spilles på udebane. 





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

AGF – FC Nordsjælland

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Nu er han tilbage for Brøndby

– Det er en katastrofe for Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Hård kritik af FCM-profil

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Thomas Frank er favorit til jobbet

Superliga-klub bedst i hele verden

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Robert trækker overskrifter i udlandet



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘De har grinet deres røv i laser’

Liverpool – Fulham

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Mathias Zanka går viralt

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Glem det, Leicester!

Har været uenig med Steve Cooper

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Nu er han pludselig syg

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme