Jubler over Eriksen: Det er jo super glædeligt

Landstræner Lars Knudsen er rigtigt godt tilfreds med, at Christian Eriksen i den seneste tid har fået en mere fremtrædende rolle i Manchester United.



BRØNDBY (Tipsbladet): Han startede godt nok på bænken i søndagens 3-0-nederlag til Tottenham, men ellers har pilen  generelt peget i den rigtige retning for Christian Eriksen i de seneste uger. 

Op til den seneste landsholdssamling havde Christian Eriksen blot fået fire minutters spilletid for Manchester United i denne sæson, men efter landskampene mod Schweiz og Serbien vendte Eriksen tilbage til Manchester og startede inde i fire kampe i træk for den engelske storklub, hvor det også blev til hele tre mål. 

Og det er en udvikling, som den vikarierende landstræner Lars Knudsen selvsagt klapper i hænderne over. 

– Det er jo super glædeligt, at Christian er kommet til at spille mere. Christian er en utroligt dygtig spiller. Han har et højt, internationalt niveau og han er vigtig for os.

– Det er virkeligt glædeligt for Christian og det er glædeligt for os. Man kan se på Christian, at han har ramt et flow, så det er bare enormt glædeligt, lød det fra Lars Knudsen, da landstræneren mødte pressen på DBU's hovedkontor i Brøndby mandag eftermiddag. 

Også for den anden dansker i Manchester United går tingene så småt i den rigtige retning. Efter at have misset sæsonens fire første Premier League-kampe samt de to seneste landskampe har Rasmus Højlund nemlig fået indhop i Manchester Uniteds seneste to kampe, efter at den danske landsholdsangriber pådrog sig en skade under pre-season. 

– Rasmus er tilbage igen, og han har fået spilletid igen, så han er klar nok til at spille for landsholdet igen også. Han skal bidrage med nogle af de ting, som han kan. Noget fart og noget fysik og han har også en stor arbejdsiver, så vi glæder os til at have ham med igen, lød det fra Lars Knudsen. 

Danmark spiller mod Spanien lørdag den 12. oktober, mens der venter en kamp mod Schweiz den 15. oktober. Begge kampe spilles på udebane. 



FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Her er Superligaens 5 bedste def. midtbanespillere

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

I svime over Oscar Schwartau

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Intet aftryk!

Johannes Hoff Thorup er på listen

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Amorim: Vi var det bedste hold

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Dansk træner lander job i portugisisk klub