Jubler over Eriksen: Det er jo super glædeligt

Landstræner Lars Knudsen er rigtigt godt tilfreds med, at Christian Eriksen i den seneste tid har fået en mere fremtrædende rolle i Manchester United.



BRØNDBY (Tipsbladet): Han startede godt nok på bænken i søndagens 3-0-nederlag til Tottenham, men ellers har pilen  generelt peget i den rigtige retning for Christian Eriksen i de seneste uger. 

Op til den seneste landsholdssamling havde Christian Eriksen blot fået fire minutters spilletid for Manchester United i denne sæson, men efter landskampene mod Schweiz og Serbien vendte Eriksen tilbage til Manchester og startede inde i fire kampe i træk for den engelske storklub, hvor det også blev til hele tre mål. 

Og det er en udvikling, som den vikarierende landstræner Lars Knudsen selvsagt klapper i hænderne over. 

– Det er jo super glædeligt, at Christian er kommet til at spille mere. Christian er en utroligt dygtig spiller. Han har et højt, internationalt niveau og han er vigtig for os.

– Det er virkeligt glædeligt for Christian og det er glædeligt for os. Man kan se på Christian, at han har ramt et flow, så det er bare enormt glædeligt, lød det fra Lars Knudsen, da landstræneren mødte pressen på DBU's hovedkontor i Brøndby mandag eftermiddag. 

Også for den anden dansker i Manchester United går tingene så småt i den rigtige retning. Efter at have misset sæsonens fire første Premier League-kampe samt de to seneste landskampe har Rasmus Højlund nemlig fået indhop i Manchester Uniteds seneste to kampe, efter at den danske landsholdsangriber pådrog sig en skade under pre-season. 

– Rasmus er tilbage igen, og han har fået spilletid igen, så han er klar nok til at spille for landsholdet igen også. Han skal bidrage med nogle af de ting, som han kan. Noget fart og noget fysik og han har også en stor arbejdsiver, så vi glæder os til at have ham med igen, lød det fra Lars Knudsen. 

Danmark spiller mod Spanien lørdag den 12. oktober, mens der venter en kamp mod Schweiz den 15. oktober. Begge kampe spilles på udebane. 





LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Laver aftale med Frederik Birk

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Brøndby IF – FC Midtjylland

Silkeborg-comeback giver håb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han ender i Premier League

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

‘Det former ens karakter’

Bayern slår rekord i ny storsejr

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

‘Han snakker ikke om andet!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Randers FC – FC København

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Tottenham under stregen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

AGF snubler i guldkampen

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev