Jubler over Eriksen: Det er jo super glædeligt

Landstræner Lars Knudsen er rigtigt godt tilfreds med, at Christian Eriksen i den seneste tid har fået en mere fremtrædende rolle i Manchester United.



BRØNDBY (Tipsbladet): Han startede godt nok på bænken i søndagens 3-0-nederlag til Tottenham, men ellers har pilen  generelt peget i den rigtige retning for Christian Eriksen i de seneste uger. 

Op til den seneste landsholdssamling havde Christian Eriksen blot fået fire minutters spilletid for Manchester United i denne sæson, men efter landskampene mod Schweiz og Serbien vendte Eriksen tilbage til Manchester og startede inde i fire kampe i træk for den engelske storklub, hvor det også blev til hele tre mål. 

Og det er en udvikling, som den vikarierende landstræner Lars Knudsen selvsagt klapper i hænderne over. 

– Det er jo super glædeligt, at Christian er kommet til at spille mere. Christian er en utroligt dygtig spiller. Han har et højt, internationalt niveau og han er vigtig for os.

– Det er virkeligt glædeligt for Christian og det er glædeligt for os. Man kan se på Christian, at han har ramt et flow, så det er bare enormt glædeligt, lød det fra Lars Knudsen, da landstræneren mødte pressen på DBU's hovedkontor i Brøndby mandag eftermiddag. 

Også for den anden dansker i Manchester United går tingene så småt i den rigtige retning. Efter at have misset sæsonens fire første Premier League-kampe samt de to seneste landskampe har Rasmus Højlund nemlig fået indhop i Manchester Uniteds seneste to kampe, efter at den danske landsholdsangriber pådrog sig en skade under pre-season. 

– Rasmus er tilbage igen, og han har fået spilletid igen, så han er klar nok til at spille for landsholdet igen også. Han skal bidrage med nogle af de ting, som han kan. Noget fart og noget fysik og han har også en stor arbejdsiver, så vi glæder os til at have ham med igen, lød det fra Lars Knudsen. 

Danmark spiller mod Spanien lørdag den 12. oktober, mens der venter en kamp mod Schweiz den 15. oktober. Begge kampe spilles på udebane. 





Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh


Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Millionregn over Ståle Solbakken

Alle storroser Dario Osorio

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

– Det er så ringe, begge dele!

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Her trækkes der lod til VM

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Steve Coopers højre hånd afviser

Storklub meldes interesseret

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Dansk stjerne: Det er til grin!

Norsk toptræner ude med kræftsygdom