Kæmpe sviner til Haaland: Blottet for klasse

Landsholdsspiller fra Gibraltar er bestemt ikke fan af Erling Braut Haaland, som nægtede at bytte trøje med øboernes anfører efter en landskamp.



Målt på antallet af sejre er det ikke nogen fest at være landsholdsspiller for Gibraltar, men spillerne fra miniputnationen får nogle oplevelser, som andre på samme niveau rent fodboldmæssigt kun kan drømme om. De får blandt andet mulighed for at dyste mod nogle af verdens bedste fodboldspillere.

Det skete så sent som tidligere på måneden, da Gibraltar mødte Norge i VM-kvalifikationen. Her stod øboerne over for superstjernen Erling Braut Haaland, men det var ikke nogen god oplevelse for Gibraltar-spillerne.

Dels fordi at Dortmund-angriberen skød underdogsene i sænk med et hattrick, men i endnu højere grad fordi, at Erling Braut Haaland er en træls type.

Det mener i hvert fald angriberen Reece Styche, der scorede Gibraltars enlige mål i 1-5-nederlaget. Han tørner til dagligt ud for Hednesford Town i Englands syvendebedste række.

Han fortæller, at Haaland afviste at bytte trøje med Gibraltars anfører Roy Chipolina. Det skete, da de to nationer tørnede sammen i marts, og det blev tilbagebetalt med en kold skulder i opgøret for halvanden uge siden. 

– Ingen af os ville have Haalands trøje, så vi afviste ham. I marts bad vores anfører Roy Chipolina om Haalands trøje, da vi mødtes i Gibraltar. Norge vandt 3-0, men Haaland scorede ikke, blev udskiftet efter en time og var i dårligt humør.

– Efter at de begge var blevet interviewet til TV, sagde Roy til ham “min lille søn er kæmpe fan af dig, vil du bytte trøje?”. Haaland kiggede bare på ham, grinede og gik sin vej, fortæller Reece Styche til The Sun.

Han mener, at den norske superstjerne ganske enkelt mangler den samme klasse uden for banen, som han besidder på grønsværen.

– Han kan købe meget, men han kan ikke købe klasse – måske er hypen i medierne steget ham til hovedet. Han havde mulighed for at redde en lille drengs dag, måned eller måske endda år, og han sagde nej. Så ingen ville have hans trøje i Oslo. Måske beholdt han den for at markere sit hattrick eller gav den til en norsk fan, lyder det fra Reece Styche.

I videoen i toppen af artiklen kan du se Erling Braut Haaland smadre Gibraltar med et hattrick for Norge. 






Her er Superligaens 5 bedste spillere 


Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Opløftende melding for ‘AC’

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Meget tæt på at hente Pione Sisto

En kæmpe sejr

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

– Det vil være fuldstændigt magisk

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Fælder hård Schmeichel-dom

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Helt vild med Oscar Schwartau

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Italienske medier hylder ham

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Right to Dream vinder stor pris

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

‘PC’ rasende over falske historier

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk