Målt på antallet af sejre er det ikke nogen fest at være landsholdsspiller for Gibraltar, men spillerne fra miniputnationen får nogle oplevelser, som andre på samme niveau rent fodboldmæssigt kun kan drømme om. De får blandt andet mulighed for at dyste mod nogle af verdens bedste fodboldspillere.
Det skete så sent som tidligere på måneden, da Gibraltar mødte Norge i VM-kvalifikationen. Her stod øboerne over for superstjernen Erling Braut Haaland, men det var ikke nogen god oplevelse for Gibraltar-spillerne.
Dels fordi at Dortmund-angriberen skød underdogsene i sænk med et hattrick, men i endnu højere grad fordi, at Erling Braut Haaland er en træls type.
Det mener i hvert fald angriberen Reece Styche, der scorede Gibraltars enlige mål i 1-5-nederlaget. Han tørner til dagligt ud for Hednesford Town i Englands syvendebedste række.
Han fortæller, at Haaland afviste at bytte trøje med Gibraltars anfører Roy Chipolina. Det skete, da de to nationer tørnede sammen i marts, og det blev tilbagebetalt med en kold skulder i opgøret for halvanden uge siden.
– Ingen af os ville have Haalands trøje, så vi afviste ham. I marts bad vores anfører Roy Chipolina om Haalands trøje, da vi mødtes i Gibraltar. Norge vandt 3-0, men Haaland scorede ikke, blev udskiftet efter en time og var i dårligt humør.
– Efter at de begge var blevet interviewet til TV, sagde Roy til ham “min lille søn er kæmpe fan af dig, vil du bytte trøje?”. Haaland kiggede bare på ham, grinede og gik sin vej, fortæller Reece Styche til The Sun.
Han mener, at den norske superstjerne ganske enkelt mangler den samme klasse uden for banen, som han besidder på grønsværen.
– Han kan købe meget, men han kan ikke købe klasse – måske er hypen i medierne steget ham til hovedet. Han havde mulighed for at redde en lille drengs dag, måned eller måske endda år, og han sagde nej. Så ingen ville have hans trøje i Oslo. Måske beholdt han den for at markere sit hattrick eller gav den til en norsk fan, lyder det fra Reece Styche.
I videoen i toppen af artiklen kan du se Erling Braut Haaland smadre Gibraltar med et hattrick for Norge.
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
Hård kritik af FC København-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Aldrig set før
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
Målmand håber på Brøndby-transfer
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
