Kæmpe sviner til Haaland: Blottet for klasse

Landsholdsspiller fra Gibraltar er bestemt ikke fan af Erling Braut Haaland, som nægtede at bytte trøje med øboernes anfører efter en landskamp.



Målt på antallet af sejre er det ikke nogen fest at være landsholdsspiller for Gibraltar, men spillerne fra miniputnationen får nogle oplevelser, som andre på samme niveau rent fodboldmæssigt kun kan drømme om. De får blandt andet mulighed for at dyste mod nogle af verdens bedste fodboldspillere.

Det skete så sent som tidligere på måneden, da Gibraltar mødte Norge i VM-kvalifikationen. Her stod øboerne over for superstjernen Erling Braut Haaland, men det var ikke nogen god oplevelse for Gibraltar-spillerne.

Dels fordi at Dortmund-angriberen skød underdogsene i sænk med et hattrick, men i endnu højere grad fordi, at Erling Braut Haaland er en træls type.

Det mener i hvert fald angriberen Reece Styche, der scorede Gibraltars enlige mål i 1-5-nederlaget. Han tørner til dagligt ud for Hednesford Town i Englands syvendebedste række.

Han fortæller, at Haaland afviste at bytte trøje med Gibraltars anfører Roy Chipolina. Det skete, da de to nationer tørnede sammen i marts, og det blev tilbagebetalt med en kold skulder i opgøret for halvanden uge siden. 

– Ingen af os ville have Haalands trøje, så vi afviste ham. I marts bad vores anfører Roy Chipolina om Haalands trøje, da vi mødtes i Gibraltar. Norge vandt 3-0, men Haaland scorede ikke, blev udskiftet efter en time og var i dårligt humør.

– Efter at de begge var blevet interviewet til TV, sagde Roy til ham “min lille søn er kæmpe fan af dig, vil du bytte trøje?”. Haaland kiggede bare på ham, grinede og gik sin vej, fortæller Reece Styche til The Sun.

Han mener, at den norske superstjerne ganske enkelt mangler den samme klasse uden for banen, som han besidder på grønsværen.

– Han kan købe meget, men han kan ikke købe klasse – måske er hypen i medierne steget ham til hovedet. Han havde mulighed for at redde en lille drengs dag, måned eller måske endda år, og han sagde nej. Så ingen ville have hans trøje i Oslo. Måske beholdt han den for at markere sit hattrick eller gav den til en norsk fan, lyder det fra Reece Styche.

I videoen i toppen af artiklen kan du se Erling Braut Haaland smadre Gibraltar med et hattrick for Norge. 





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Morten Bruun med dyster spådom

I svime over Morten Hjulmand

Jubler over ny Brøndby-chef

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu dukker første historie op

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Barcelona vandt 7-2

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Enorme Superliga-talenter udtaget

Presset træner vil rotere mod FCM

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Voldsom udmelding om Froholdt

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Han har været en åbenbaring!

Interessant afsløring

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Barcelona – Newcastle United

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer