Målt på antallet af sejre er det ikke nogen fest at være landsholdsspiller for Gibraltar, men spillerne fra miniputnationen får nogle oplevelser, som andre på samme niveau rent fodboldmæssigt kun kan drømme om. De får blandt andet mulighed for at dyste mod nogle af verdens bedste fodboldspillere.
Det skete så sent som tidligere på måneden, da Gibraltar mødte Norge i VM-kvalifikationen. Her stod øboerne over for superstjernen Erling Braut Haaland, men det var ikke nogen god oplevelse for Gibraltar-spillerne.
Dels fordi at Dortmund-angriberen skød underdogsene i sænk med et hattrick, men i endnu højere grad fordi, at Erling Braut Haaland er en træls type.
Det mener i hvert fald angriberen Reece Styche, der scorede Gibraltars enlige mål i 1-5-nederlaget. Han tørner til dagligt ud for Hednesford Town i Englands syvendebedste række.
Han fortæller, at Haaland afviste at bytte trøje med Gibraltars anfører Roy Chipolina. Det skete, da de to nationer tørnede sammen i marts, og det blev tilbagebetalt med en kold skulder i opgøret for halvanden uge siden.
– Ingen af os ville have Haalands trøje, så vi afviste ham. I marts bad vores anfører Roy Chipolina om Haalands trøje, da vi mødtes i Gibraltar. Norge vandt 3-0, men Haaland scorede ikke, blev udskiftet efter en time og var i dårligt humør.
– Efter at de begge var blevet interviewet til TV, sagde Roy til ham “min lille søn er kæmpe fan af dig, vil du bytte trøje?”. Haaland kiggede bare på ham, grinede og gik sin vej, fortæller Reece Styche til The Sun.
Han mener, at den norske superstjerne ganske enkelt mangler den samme klasse uden for banen, som han besidder på grønsværen.
– Han kan købe meget, men han kan ikke købe klasse – måske er hypen i medierne steget ham til hovedet. Han havde mulighed for at redde en lille drengs dag, måned eller måske endda år, og han sagde nej. Så ingen ville have hans trøje i Oslo. Måske beholdt han den for at markere sit hattrick eller gav den til en norsk fan, lyder det fra Reece Styche.
I videoen i toppen af artiklen kan du se Erling Braut Haaland smadre Gibraltar med et hattrick for Norge.
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
FCK-boss kan snart præsentere noget
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
Steve Cooper giver ingen fribilletter
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Går langt ned i løn
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT
