Målt på antallet af sejre er det ikke nogen fest at være landsholdsspiller for Gibraltar, men spillerne fra miniputnationen får nogle oplevelser, som andre på samme niveau rent fodboldmæssigt kun kan drømme om. De får blandt andet mulighed for at dyste mod nogle af verdens bedste fodboldspillere.
Det skete så sent som tidligere på måneden, da Gibraltar mødte Norge i VM-kvalifikationen. Her stod øboerne over for superstjernen Erling Braut Haaland, men det var ikke nogen god oplevelse for Gibraltar-spillerne.
Dels fordi at Dortmund-angriberen skød underdogsene i sænk med et hattrick, men i endnu højere grad fordi, at Erling Braut Haaland er en træls type.
Det mener i hvert fald angriberen Reece Styche, der scorede Gibraltars enlige mål i 1-5-nederlaget. Han tørner til dagligt ud for Hednesford Town i Englands syvendebedste række.
Han fortæller, at Haaland afviste at bytte trøje med Gibraltars anfører Roy Chipolina. Det skete, da de to nationer tørnede sammen i marts, og det blev tilbagebetalt med en kold skulder i opgøret for halvanden uge siden.
– Ingen af os ville have Haalands trøje, så vi afviste ham. I marts bad vores anfører Roy Chipolina om Haalands trøje, da vi mødtes i Gibraltar. Norge vandt 3-0, men Haaland scorede ikke, blev udskiftet efter en time og var i dårligt humør.
– Efter at de begge var blevet interviewet til TV, sagde Roy til ham “min lille søn er kæmpe fan af dig, vil du bytte trøje?”. Haaland kiggede bare på ham, grinede og gik sin vej, fortæller Reece Styche til The Sun.
Han mener, at den norske superstjerne ganske enkelt mangler den samme klasse uden for banen, som han besidder på grønsværen.
– Han kan købe meget, men han kan ikke købe klasse – måske er hypen i medierne steget ham til hovedet. Han havde mulighed for at redde en lille drengs dag, måned eller måske endda år, og han sagde nej. Så ingen ville have hans trøje i Oslo. Måske beholdt han den for at markere sit hattrick eller gav den til en norsk fan, lyder det fra Reece Styche.
I videoen i toppen af artiklen kan du se Erling Braut Haaland smadre Gibraltar med et hattrick for Norge.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
OPTAKT
Bayern – PSG
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Tv-vært stopper på Viaplay
Arsenal er i Champions League-finalen
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
