Kæmpe sviner til Haaland: Blottet for klasse

Landsholdsspiller fra Gibraltar er bestemt ikke fan af Erling Braut Haaland, som nægtede at bytte trøje med øboernes anfører efter en landskamp.



Målt på antallet af sejre er det ikke nogen fest at være landsholdsspiller for Gibraltar, men spillerne fra miniputnationen får nogle oplevelser, som andre på samme niveau rent fodboldmæssigt kun kan drømme om. De får blandt andet mulighed for at dyste mod nogle af verdens bedste fodboldspillere.

Det skete så sent som tidligere på måneden, da Gibraltar mødte Norge i VM-kvalifikationen. Her stod øboerne over for superstjernen Erling Braut Haaland, men det var ikke nogen god oplevelse for Gibraltar-spillerne.

Dels fordi at Dortmund-angriberen skød underdogsene i sænk med et hattrick, men i endnu højere grad fordi, at Erling Braut Haaland er en træls type.

Det mener i hvert fald angriberen Reece Styche, der scorede Gibraltars enlige mål i 1-5-nederlaget. Han tørner til dagligt ud for Hednesford Town i Englands syvendebedste række.

Han fortæller, at Haaland afviste at bytte trøje med Gibraltars anfører Roy Chipolina. Det skete, da de to nationer tørnede sammen i marts, og det blev tilbagebetalt med en kold skulder i opgøret for halvanden uge siden. 

– Ingen af os ville have Haalands trøje, så vi afviste ham. I marts bad vores anfører Roy Chipolina om Haalands trøje, da vi mødtes i Gibraltar. Norge vandt 3-0, men Haaland scorede ikke, blev udskiftet efter en time og var i dårligt humør.

– Efter at de begge var blevet interviewet til TV, sagde Roy til ham “min lille søn er kæmpe fan af dig, vil du bytte trøje?”. Haaland kiggede bare på ham, grinede og gik sin vej, fortæller Reece Styche til The Sun.

Han mener, at den norske superstjerne ganske enkelt mangler den samme klasse uden for banen, som han besidder på grønsværen.

– Han kan købe meget, men han kan ikke købe klasse – måske er hypen i medierne steget ham til hovedet. Han havde mulighed for at redde en lille drengs dag, måned eller måske endda år, og han sagde nej. Så ingen ville have hans trøje i Oslo. Måske beholdt han den for at markere sit hattrick eller gav den til en norsk fan, lyder det fra Reece Styche.

I videoen i toppen af artiklen kan du se Erling Braut Haaland smadre Gibraltar med et hattrick for Norge. 





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

22 millioner kroner!

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Legende stopper som cheftræner for Messi

Blæst fuldstændig omkuld

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Storklub lurer på Superliga-profil

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Heldige danske damer slår Sverige

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Den bedste handel i Superligaen!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Voldsom straf til Clement Bischoff

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Dansker ser gult i London

I transfermøde med Superliga-klub

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Afviser mesterskabssnak

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper