Harry Kane råber vagt i gevær

Harry Kane kræver, at alle på landsholdet tager efterårets kampe seriøst for ikke at tabe opbygget kultur.



2024 er et hårdt fodboldår for de spillere, som var med ved EM-slutrunden i sommer. Det har betydet, at en del landshold til efterårets Nations League-kampe har fået afbud fra spillere med små skavanker eller blot træthed.

Den engelske anfører Harry Kane har dog advaret sine landsholdskammerater om at tage let på landsholdstjeneste i denne ombæring, efter at man i oktober tabte hjemme til Grækenland.

– Efter en slutrunde som denne sommer bliver de her samlinger i september, oktober og november ofte glemt lidt, i forhold til hvor vigtige de faktisk er, siger Kane ifølge AFP.

– For hvis vi vinder kampen (mod Irland, red.), så får vi den optimale indgang til året, som skal lede frem til VM.

England har skiftet træner siden EM, hvor Gareth Southgate efter otte år i spidsen for holdet trak sig efter finalenederlaget til Spanien. England var også i EM-finalen i 2021, men tabte til Italien ved den lejlighed.

Lee Carsley er midlertidig landstræner, indtil tyske Thomas Tuchel overtager roret fra årsskiftet. Og netop i denne overgangsperiode er det ekstremt vigtigt, holdet ikke giver køb på noget af den vinderkultur, man ellers har opbygget, mener Kane.

– Det er til disse samlinger, vi bygger kulturen og det sammenhold, som skal føre os til VM. Jeg har mindet om, at det er meget, meget specielt at spille for England, siger han.

England topper sin Nations League-gruppe på næstbedste niveau. Holdet er a point med Grækenland, men England har den bedste målscore indbyrdes efter de to kampe.

Det vil sige, at England med en sejr over Irland vil sikre sig gruppesejren.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Afvist – Brøndby undrer sig

Atletico Madrid – Arsenal



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

PSG – Bayern München

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’