Kasper Hjulmand deler glædelig Dolberg-nyhed

Kasper Dolberg er blevet far for første gang, og derfor er han den eneste danske spiller, som mangler lige nu i landsholdslejren.



Tipsbladet i Helsingør.

Man forstår, hvis Kasper Dolberg går og er lidt gladere end mange andre disse dage. 

Karrieren går atter i den rigtige retning efter skiftet til RSC Anderlecht i sommer. Målene er begyndt at hagle ind, og det blev for nylig belønnet med et comeback til landsholdet. 

Mens de danske spillere lige nu er samlet på Hotel Marienlyst, så mangler Dolberg imidlertid, og det er der en rigtig god grund til. Han er nemlig blevet far, kan Kasper Hjulmand afsløre.

– Dolberg kommer først senere i dag af lykkelige omstændigheder. Så han er den eneste, vi mangler at få ind. Han er blevet far for første gang, så han har fået lov til at blive hjemme et halvt døgn mere for at se sine piger. Så han kommer ind lidt senere, siger Hjulmand med et smil på læben. 

Kasper Dolberg kunne i juni melde ud, at han og kæresten ventede sig, og at det indikerede, at der var tvillinger på vej. 

Derfor støder han til lejren senere tirsdag, og som Tipsbladet forstår det, så er han nok klar på træningsbanen onsdag.

Kasper Hjulmand kunne mandag til Tipsbladet og den skrivende presse sætte ord på, hvorfor han lige netop har set Dolbergs vej igen.

– Jeg ser en Kasper, der trives godt, og som er farlig. Han bevæger sig lettere og har lidt skarpere bevægelser. Det der touch, han har på bolden, som er så godt. Angribere, som bliver vant til at score, kan vi gode lide, og Kasper har et meget, meget højt niveau, når han er bedst. Han har været et stykke fra det i et stykke tid af alle mulige forskellige omstændigheder.

– Han ser fin ud og er på vej tilbage. Kasper er en af dem, der har et rigtig højt niveau potentiale. Et stort topniveau. Vi er glade for, at han præsterer godt, og det ser ud som om, at han er ved at finde tilbage til noget, vi kan genkende.

Kasper Dolberg har fået en glimrende start i Anderlecht, hvor han allerede har nettet fem gange i ni kampe.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FCK henter svensk talent

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Jonas Wind til danskerklub?

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Sat til salg – så dyr er han

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Klar melding fra Thomas Gravesen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’