Tipsbladet i Helsingør.
Man forstår, hvis Kasper Dolberg går og er lidt gladere end mange andre disse dage.
Karrieren går atter i den rigtige retning efter skiftet til RSC Anderlecht i sommer. Målene er begyndt at hagle ind, og det blev for nylig belønnet med et comeback til landsholdet.
Mens de danske spillere lige nu er samlet på Hotel Marienlyst, så mangler Dolberg imidlertid, og det er der en rigtig god grund til. Han er nemlig blevet far, kan Kasper Hjulmand afsløre.
– Dolberg kommer først senere i dag af lykkelige omstændigheder. Så han er den eneste, vi mangler at få ind. Han er blevet far for første gang, så han har fået lov til at blive hjemme et halvt døgn mere for at se sine piger. Så han kommer ind lidt senere, siger Hjulmand med et smil på læben.
Kasper Dolberg kunne i juni melde ud, at han og kæresten ventede sig, og at det indikerede, at der var tvillinger på vej.
Derfor støder han til lejren senere tirsdag, og som Tipsbladet forstår det, så er han nok klar på træningsbanen onsdag.
Kasper Hjulmand kunne mandag til Tipsbladet og den skrivende presse sætte ord på, hvorfor han lige netop har set Dolbergs vej igen.
– Jeg ser en Kasper, der trives godt, og som er farlig. Han bevæger sig lettere og har lidt skarpere bevægelser. Det der touch, han har på bolden, som er så godt. Angribere, som bliver vant til at score, kan vi gode lide, og Kasper har et meget, meget højt niveau, når han er bedst. Han har været et stykke fra det i et stykke tid af alle mulige forskellige omstændigheder.
– Han ser fin ud og er på vej tilbage. Kasper er en af dem, der har et rigtig højt niveau potentiale. Et stort topniveau. Vi er glade for, at han præsterer godt, og det ser ud som om, at han er ved at finde tilbage til noget, vi kan genkende.
Kasper Dolberg har fået en glimrende start i Anderlecht, hvor han allerede har nettet fem gange i ni kampe.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE