Kasper Hjulmand har levet en noget mere anonym tilværelse det seneste års tid, efter at han har forladt posten som dansk landstræner, men han har stadig mange jern i ilden.
Onsdag var Danmarks tidligere landstræner gæst i Aftenshowet på DR til en snak om, hvad han har fået det seneste års tid til at gå med.
Undervejs i udsendelsen skulle Kasper Hjulmand blandt andet besvare en række spørgsmål, som han selv trak op af en bowle.
Herunder hvad der var den største fejl, han begik som dansk landstræner.
– Jeg har jo begået mange fejl, og det er nemt at være bagklog. Jeg har sagt tidligere, at jeg synes, vi samlet set kunne have gjort noget anderledes og bedre i forhold til VM i Qatar. Alt, der foregik op til og under, kunne vi måske have gjort bedre. Jeg synes ikke, vi var et godt sted, og det var svært for os alle at være i, siger Hjulmand i Aftenshowet.
VM i Qatar i 2022 blev som bekendt en slutrunde, hvor menneskerettigheder og andre politiske dagsordner langt hen ad vejen fyldte mere end snakken om spillet på banen. Det var den situation, Kasper Hjulmand set i bagklogskabens klare lys gerne ville have håndteret anderledes.
VM-slutrunden endte som bekendt også med at blive en kæmpe dansk fiasko.

Arbejder som kosulent
Siden Kasper Hjulmand stoppede som landstræner, har han ikke haft noget trænerjob.
I stedet har han blandt andet brugt en masse arbejdstimer som konsulent på DBU-projektet “Hele Danmarks Klubhus“, der både vedrører landsholdet og breddefodbolden.
Det har ændret Kasper Hjulmands hverdag markant.
– Det er et helt andet liv. Først og fremmest kan jeg bestemme mere over min egen tid – jeg er jo selvstændig nu og kan selv bestemme, hvad jeg siger ja til. Min tid har altid været besluttet af andre, så det har jeg ikke prøvet før, lyder det fra Hjulmand.
Kasper Hjulmand fastslog i marts i et interview med Politiken, at han har sat trænerkarrieren på pause på ubestemt tid.
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Vi skal bare holde vores kæft’
INTERVIEW
Cornelius tæt på FCK-udløb: ‘Jeg er afklaret’
MEDIE
Brøndby-transfer meldes ‘usandsynlig’
AVIS
Thomas Kristensen solgt i kæmpehandel
EKSPERT
‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’
TIPSBLADETS DOM
Det var pivringe, AGF – tæsket i Baku
TOPNYHED
Forfærdelig dag: AGF-mareridt venter i næste runde
LIVE
TransferLIVE: Drama – dansker nægter at træne
TOPNYHED
Aston Villa-angriber kan være på vej til Danmark
NYHEDER
Træls melding om ny Superliga-transfer
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Man bør takke Jacob Neestrup’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: I dialog med Superliga-klubber
NYHEDER
Forfærdeligt nyt om Nicolai Vallys
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona
MEDIE
Højbjerg vækker vrede i Marseille
NYHEDER
‘CV’ har ét krav til nye transfers
TOPNYHED
Blæst bagover af Nørgaard: ‘Må bare sige WOW’
MEDIE
Marcus Rashford i stor kovending
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Det her bli’r I nødt til at forstå!
TRANSFER
Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark
Rundens Hold i Superligaen – 3. runde
TRANSFER
Brøndby-boss bekræfter: Der er dialog
TOPNYHED
FC Midtjylland-boss: Han er altdominerende
NYHEDER
Sår tvivl om Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Skifter til Superligaen
AVIS
Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: I dialog med FCK om Garananga
Graulund ‘sindssygt overrasket’ af Superliga-klub
Her kan du se Sabah FK mod AGF
MEDIE
AGF tæt på køb af svensk forstærkning
MEDIE
FC København meldes tæt på landsholdsspiller