Kasper Hjulmand stopper som landstræner

Kasper Hjulmand er færdig som landstræner.



Kasper Hjulmand stopper som dansk landstræner.

Det har DBU netop meldt ud.

Kasper Hjulmand har evalueret sig frem til, at det danske landshold har brug for ny energi.

Hjulmand nåede at stå i spidsen for landsholdet i tre slutrunder. EM i 2021, der blandt andet blev spillet i Danmark, hvor man nåede semifinalen. VM i 2022, hvor Danmark skuffende røg ud uden at gå videre fra gruppespillet.

Og så senest, hvor man nåede ottendedelsfinalen, men ikke formåede at vinde en kamp i løbet af slutrunden.

– Det har været en utrolig ære og privilegie at få lov til at være træner for vores alle sammens landshold igennem fire år. Jeg har givet alt, hvad jeg havde, for at opnå succes og for at få folket til at samle sig om holdet. Det at repræsentere sit land er det absolut største, jeg kan forestille mig, og jeg vil se tilbage på en fantastisk tid med stor opbakning til vores drøm.

– Når jeg ser to år frem mod VM, kan jeg mærke, at det vil være bedst for holdet, at der kommer et nyt ansigt og nye idéer til, som kan skrive et nyt stort kapitel for dette fantastiske hold, og derfor er det bedst, at en anden fører holdet videre. Det handler ikke om mig. Det handler om, hvad der er bedst for holdet, siger Kasper Hjulmand til DBU’s hjemmeside.

– I 2019 indgik jeg og Peter Møller en aftale med en fælles drøm om, at landsholdet skulle inspirere danskerne, spille for en fyldt Parken hver gang, og at vi skulle vinde noget for Danmark. Drømmen blev omsat til en klar og tydelig strategi, hvor vi bl.a. ville videreudvikle på ambitiøse infrastrukturplaner for fodbolddanmark. Bryde søjler ned internt og sætte skibe i søen, som vil kunne løfte danske fodbold mange år ud i fremtiden.

– Vi drømte om at bringe børnene og de unge tættere på landsholdene og i det hele taget gøre landsholdene mere relevant for befolkningen. Vi er ikke lykkedes med alt, men vi er kommet langt og har fået danskerne til at drømme stort. Jeg vil gerne sige en dybfølt tak for den kolossale støtte, jeg er blevet mødt med over alt, jeg er kommet. Det fællesskab med danskere i alle aldre og alle dele af landet er noget, jeg altid vil huske og værdsætte, siger han og fortsætter: 

– En speciel tak også til alle i DBU for tilliden. Tak til vores fantastiske stab og en meget dybfølt tak til alle de spillere, jeg har samarbejdet med. Det har været en ære, slutter Kasper Hjulmand.  

Midlertidig landstræner bliver Morten Wieghorst, der tager landsholdet frem til nytår, mens man vurderer, hvem der skal være ny landstræner.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

FC København jagter Neestrup-erstatning



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Brøndby-handel er kollapset

Danmark – Nordmakedonien

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Philip Billing tabte kæben

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Nu flytter anfører til Danmark

Riemer melder stjerne klar

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Helt på røven over Victor Froholdt

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

– Vi håber men skal ikke regne med det!

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Hvem holder partilederne med i fodbold?

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg