Kasper Hjulmand stopper som dansk landstræner.
Det har DBU netop meldt ud.
Kasper Hjulmand har evalueret sig frem til, at det danske landshold har brug for ny energi.
Hjulmand nåede at stå i spidsen for landsholdet i tre slutrunder. EM i 2021, der blandt andet blev spillet i Danmark, hvor man nåede semifinalen. VM i 2022, hvor Danmark skuffende røg ud uden at gå videre fra gruppespillet.
Og så senest, hvor man nåede ottendedelsfinalen, men ikke formåede at vinde en kamp i løbet af slutrunden.
– Det har været en utrolig ære og privilegie at få lov til at være træner for vores alle sammens landshold igennem fire år. Jeg har givet alt, hvad jeg havde, for at opnå succes og for at få folket til at samle sig om holdet. Det at repræsentere sit land er det absolut største, jeg kan forestille mig, og jeg vil se tilbage på en fantastisk tid med stor opbakning til vores drøm.
– Når jeg ser to år frem mod VM, kan jeg mærke, at det vil være bedst for holdet, at der kommer et nyt ansigt og nye idéer til, som kan skrive et nyt stort kapitel for dette fantastiske hold, og derfor er det bedst, at en anden fører holdet videre. Det handler ikke om mig. Det handler om, hvad der er bedst for holdet, siger Kasper Hjulmand til DBU’s hjemmeside.
– I 2019 indgik jeg og Peter Møller en aftale med en fælles drøm om, at landsholdet skulle inspirere danskerne, spille for en fyldt Parken hver gang, og at vi skulle vinde noget for Danmark. Drømmen blev omsat til en klar og tydelig strategi, hvor vi bl.a. ville videreudvikle på ambitiøse infrastrukturplaner for fodbolddanmark. Bryde søjler ned internt og sætte skibe i søen, som vil kunne løfte danske fodbold mange år ud i fremtiden.
– Vi drømte om at bringe børnene og de unge tættere på landsholdene og i det hele taget gøre landsholdene mere relevant for befolkningen. Vi er ikke lykkedes med alt, men vi er kommet langt og har fået danskerne til at drømme stort. Jeg vil gerne sige en dybfølt tak for den kolossale støtte, jeg er blevet mødt med over alt, jeg er kommet. Det fællesskab med danskere i alle aldre og alle dele af landet er noget, jeg altid vil huske og værdsætte, siger han og fortsætter:
– En speciel tak også til alle i DBU for tilliden. Tak til vores fantastiske stab og en meget dybfølt tak til alle de spillere, jeg har samarbejdet med. Det har været en ære, slutter Kasper Hjulmand.
Midlertidig landstræner bliver Morten Wieghorst, der tager landsholdet frem til nytår, mens man vurderer, hvem der skal være ny landstræner.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
I chok over Manchester United
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
MEDIE
631 millioner kroner
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
Medier revser Real Madrid-træner
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER
