Kasper Hjulmand stopper som landstræner

Kasper Hjulmand er færdig som landstræner.



Kasper Hjulmand stopper som dansk landstræner.

Det har DBU netop meldt ud.

Kasper Hjulmand har evalueret sig frem til, at det danske landshold har brug for ny energi.

Hjulmand nåede at stå i spidsen for landsholdet i tre slutrunder. EM i 2021, der blandt andet blev spillet i Danmark, hvor man nåede semifinalen. VM i 2022, hvor Danmark skuffende røg ud uden at gå videre fra gruppespillet.

Og så senest, hvor man nåede ottendedelsfinalen, men ikke formåede at vinde en kamp i løbet af slutrunden.

– Det har været en utrolig ære og privilegie at få lov til at være træner for vores alle sammens landshold igennem fire år. Jeg har givet alt, hvad jeg havde, for at opnå succes og for at få folket til at samle sig om holdet. Det at repræsentere sit land er det absolut største, jeg kan forestille mig, og jeg vil se tilbage på en fantastisk tid med stor opbakning til vores drøm.

– Når jeg ser to år frem mod VM, kan jeg mærke, at det vil være bedst for holdet, at der kommer et nyt ansigt og nye idéer til, som kan skrive et nyt stort kapitel for dette fantastiske hold, og derfor er det bedst, at en anden fører holdet videre. Det handler ikke om mig. Det handler om, hvad der er bedst for holdet, siger Kasper Hjulmand til DBU’s hjemmeside.

– I 2019 indgik jeg og Peter Møller en aftale med en fælles drøm om, at landsholdet skulle inspirere danskerne, spille for en fyldt Parken hver gang, og at vi skulle vinde noget for Danmark. Drømmen blev omsat til en klar og tydelig strategi, hvor vi bl.a. ville videreudvikle på ambitiøse infrastrukturplaner for fodbolddanmark. Bryde søjler ned internt og sætte skibe i søen, som vil kunne løfte danske fodbold mange år ud i fremtiden.

– Vi drømte om at bringe børnene og de unge tættere på landsholdene og i det hele taget gøre landsholdene mere relevant for befolkningen. Vi er ikke lykkedes med alt, men vi er kommet langt og har fået danskerne til at drømme stort. Jeg vil gerne sige en dybfølt tak for den kolossale støtte, jeg er blevet mødt med over alt, jeg er kommet. Det fællesskab med danskere i alle aldre og alle dele af landet er noget, jeg altid vil huske og værdsætte, siger han og fortsætter: 

– En speciel tak også til alle i DBU for tilliden. Tak til vores fantastiske stab og en meget dybfølt tak til alle de spillere, jeg har samarbejdet med. Det har været en ære, slutter Kasper Hjulmand.  

Midlertidig landstræner bliver Morten Wieghorst, der tager landsholdet frem til nytår, mens man vurderer, hvem der skal være ny landstræner.







LIVE

LIVE: Skadet hele foråret – nu er der nyt

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Bayern München – Real Madrid

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Langer ud efter Peter Sørensen

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Nu reagerer Morten Krogh

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Arsenal – Sporting CP

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tidligere FCK-spiller skal for retten

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

22 millioner kroner!

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Brøndby er de dårligste i Europa

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Legende stopper som cheftræner for Messi

I transfermøde med Superliga-klub

Den bedste handel i Superligaen!

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!