Kasper Hjulmand stopper som landstræner

Kasper Hjulmand er færdig som landstræner.



Kasper Hjulmand stopper som dansk landstræner.

Det har DBU netop meldt ud.

Kasper Hjulmand har evalueret sig frem til, at det danske landshold har brug for ny energi.

Hjulmand nåede at stå i spidsen for landsholdet i tre slutrunder. EM i 2021, der blandt andet blev spillet i Danmark, hvor man nåede semifinalen. VM i 2022, hvor Danmark skuffende røg ud uden at gå videre fra gruppespillet.

Og så senest, hvor man nåede ottendedelsfinalen, men ikke formåede at vinde en kamp i løbet af slutrunden.

– Det har været en utrolig ære og privilegie at få lov til at være træner for vores alle sammens landshold igennem fire år. Jeg har givet alt, hvad jeg havde, for at opnå succes og for at få folket til at samle sig om holdet. Det at repræsentere sit land er det absolut største, jeg kan forestille mig, og jeg vil se tilbage på en fantastisk tid med stor opbakning til vores drøm.

– Når jeg ser to år frem mod VM, kan jeg mærke, at det vil være bedst for holdet, at der kommer et nyt ansigt og nye idéer til, som kan skrive et nyt stort kapitel for dette fantastiske hold, og derfor er det bedst, at en anden fører holdet videre. Det handler ikke om mig. Det handler om, hvad der er bedst for holdet, siger Kasper Hjulmand til DBU’s hjemmeside.

– I 2019 indgik jeg og Peter Møller en aftale med en fælles drøm om, at landsholdet skulle inspirere danskerne, spille for en fyldt Parken hver gang, og at vi skulle vinde noget for Danmark. Drømmen blev omsat til en klar og tydelig strategi, hvor vi bl.a. ville videreudvikle på ambitiøse infrastrukturplaner for fodbolddanmark. Bryde søjler ned internt og sætte skibe i søen, som vil kunne løfte danske fodbold mange år ud i fremtiden.

– Vi drømte om at bringe børnene og de unge tættere på landsholdene og i det hele taget gøre landsholdene mere relevant for befolkningen. Vi er ikke lykkedes med alt, men vi er kommet langt og har fået danskerne til at drømme stort. Jeg vil gerne sige en dybfølt tak for den kolossale støtte, jeg er blevet mødt med over alt, jeg er kommet. Det fællesskab med danskere i alle aldre og alle dele af landet er noget, jeg altid vil huske og værdsætte, siger han og fortsætter: 

– En speciel tak også til alle i DBU for tilliden. Tak til vores fantastiske stab og en meget dybfølt tak til alle de spillere, jeg har samarbejdet med. Det har været en ære, slutter Kasper Hjulmand.  

Midlertidig landstræner bliver Morten Wieghorst, der tager landsholdet frem til nytår, mens man vurderer, hvem der skal være ny landstræner.







LIVE

LIVE: Har aldrig dømt Danmark før

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Vild stime før Danmark-brag

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Randers var tæt på – nu er han et monster

Stor profil glad for Brøndby

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Dansk klub i salg – lægetjek booket

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

‘Vil du være multimillionær?’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Sendt hjem fra FC København-træning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Det skal blive bedre, Isaksen!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Ser I med, Brøndby?

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

– Hele holdet er trygge ved ham

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

– Det er et møghold!