Køber ikke bortforklaring: DBU må på banen

Der er et væld af problemer ved at gøre Saudi-Arabien til VM-vært, og det er ingen undskyldning for FIFA og DBU, at erhvervslivet i Danmark og andre lande handler på livet løs med diktaturstaten.



Denne artikel er fra Tipsbladets trykte udgave fredag 17. november 2023

Mens Qatar ifølge flere estimater brugte omkring 1.500 milliarder kroner på at gør hovedstaden Doha og VM-arenaerne klar til VM 2022, planlægger Saudi-Arabien at bygge en helt ny futuristisk by på det, der svarer til halvdelen af Danmarks areal for i hvert fald 7.000 milliarder kroner.

Her skal man blandt andet være vært for Asiens vinter-lege (ja, vinter) i 2029, hvilket blandt andet bliver med skisport ved den endnu ikke byggede by i NEOM Trojena, der ligger oppe i bjergene i op til 2.500 meters højde.

Da Tipsbladet mødes med Amnesty Danmarks generalsekretær Vibe Klarup, er der i interviewet flere deja vu til debatten om Qatar.

”Det er et autoritært styre, som knægter en lang, lang række menneskerettigheder. Vi taler helt basale rettigheder som ytringsfrihed, retten til at forsamle sig, retten til at demonstrere og kritisere styret. Det er helt basale rettigheder, man ikke har i Saudi-Arabien,” siger Vibe Klarup.

”Derudover har landet en stor historie for at anvende og eksekvere dødsstraf, og det er uden en foregående rettergang af en kvalitet, vi vil anbefale. Problemet er især retssystemet, hvor der er nogle meget kritisable processer. Det er et af de lande i verden, der anvender dødsstraffen oftest, og så er der også alle historierne om moralpolitiet, kvinders rettigheder, en lang række basale frihedsrettigheder, hvor det står meget skidt til. I Freedom Houses rangordning af lande ligger Saudi-Arabien helt i bund sammen med lande som Afghanistan og Iran. Så når FIFA vælger sådan et værtsland, giver det nogle seriøse udfordringer,” siger Vibe Klarup.

I Qatar var fokus i høj grad på migrantarbejdere, der arbejdede under elendige vilkår.

10 mio. migrantarbejdere

Der var et par millioner udenlandske arbejdere eller lidt over, da byggearbejdet var mest intenst i Qatar.

I Saudi-Arabien går estimaterne på op mod 10 millioner migrantarbejdere i samme typer jobs som i Qatar, det vil sige byggebranchen og andet manuelt arbejde samt i housekeeping, hvor man især asiatiske kvinder arbejder.

”Kafala har der formelt været et opgør med i Qatar. I Saudi-Arabien er det et fuldt fungerende system. Det betyder, at mange millioner arbejdstagere fra andre lande kommer til Saudi-Arabien og arbejder under slavelignende forhold,” siger Vibe Klarup.

I modsætning til Qatar fører Saudi-Arabien gennem landets væbnede styrker og efterretningstjenester også krig i især Yemen men også i flere afrikanske landes konflikter, hvor Saudi-Arabien ifølge Vibe Klarup og FN-rapporter er skyldig i et væld af krigsforbrydelser.

”Det er virkelig et risikofyldt værtsland. Vi var højt oppe på skalaen i Qatar og var voldsomt kritiske og er det stadig. Men det er trods alt ikke et land, der på samme måde er engageret i krige eller har samme grad af brug af dødsstraf. Vi rykker et nøk op med Saudi-Arabien,” siger Vibe Klarup.

”Jeg kan undre mig over, hvad FIFA gør i forhold til sine fans. Vi har lavet en undersøgelse i 15 lande, og den viste, at fodboldfans faktisk ikke er uimodtagelige overfor argumentet om, at menneskerettigheder er vigtige. Når vi spurgte i forskellige lande, var menneskerettigheder nummer ét, to eller tre på listen for folk. Så jeg synes, man svigter fanbasen, hvis man så systematisk overhører læringen fra VM i Qatar. Der var det forstyrrende for slutrunden og FIFA, at man hele tiden skulle tage stilling til menneskerettigheder. Alligevel insisterer man på at gentage det. En så stor sportsorganisation vælger med fuldstændig åbne øjne at gå den her vej,” siger Vibe Klarup.

DBU skal i front

Det vil være en sensation, hvis alt andet end en regional storkrig i årene op til 2034 forhindrer Saudi-Arabien i at blive VM-vært.

Men det kan ikke nytte noget, at FIFA, fodboldverdenen og DBU bare passivt spiller med i Saudi-Arabiens nøje tilrettelagte plan for at bruge fodboldspillet til egne politiske agendaer, mener Vibe Klarup.

”Jeg har en dialog med den nye direktør, og man kan vel sagtens sige, at det var en svær debat for DBU i forbindelse med slutrunden i Qatar. Jeg fornemmer, at der er en stor bevidsthed om, at de her spørgsmål ikke går væk. At sport og menneskerettigheder bliver koblet tæt sammen, fordi sport og især fodbold er så tæt forbundet til den geopolitiske situation i verden. Det bliver et vigtigt emne for DBU at håndtere, for jeg tror ikke, debatten bliver lettere, end den hidtil har været.”

”Mit råd til DBU er, mit håb er, at de virkelig står op for de menneskerettigheds-principper, som FIFA selv har vedtaget. Og at man kæmper for, at det ikke bare er en skrivebordsøvelse i store beslutninger som det at tildele et VM-værtskab,” siger Vibe Klarup.

Det danske erhvervslivs store samarbejdsaftaler og Danmark NATO-alliancens alliance med Saudi-Arabien er allerede blevet hevet frem som eksempel på, at fodboldverdenen ikke kan bremse Saudi-Arabiens planer eller brug af eksempelvis VM 2034. Men så nemt kan man ikke slippe om det, mener Vibe Klarup.

”Når man som virksomhed bevæger sig ud i verden, skal man sørge for, at man opfører sig ordentligt, vurderer risici og laver sin due diligence. Man udsætter sig for en enorm risiko ved at operere i et land med det track record, Saudi-Arabien har på menneskerettigheder. Det er de samme principper, som når danske våbenkomponenter indgår i de fly, der begår krigsforbrydelser i Yemen og i Afrika. Man skal forstå den sammenhæng, man indgår i, og hvilken risiko, man løber. Og at man kan blive medskyldig.”

”Man er ansvarlig for sin egen politik, og det vil sige, at DBU også skal sørge for, at man ikke medvirker til at krænke menneskerettighederne,” siger Vibe Klarup.

”Vi har heldigvis en kulturminister som forstår, at sport er noget helt andet end erhvervslivet. Alle de værdier, sport siger, man står for, er jo ikke noget, vi i omverdenen har fundet på. Det har sporten selv fundet på, og det skal vi holde dem oppe på. Det nytter ikke noget at bruge stråmands-argumenter om, at når man handler med dem, kan man også spille fodbold med dem. Her taler vi om, at sporten skal leve op til sine egne værdisæt og krav, så må vi lade politikere og erhvervsledere tage sig af erhvervsaftaler,” siger Stanis Elsborg.





FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant


Aston Villa rundbarberer hanekyllinger

FC Nordsjælland – AGF



– Jeg skal være et røvhul

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Bundesliga-træner roser dansker, men…

Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma



Markant kritik af AaB: Det gør ondt at se

Kæmpe slag for Thomas Frank? ‘Ville være et chok’

Dropper monsterkontrakt

Forlader Superliga-klub

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Linket til stort Froholdt-køb: Her står de

Viaplay henter ny sportschef

Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne

– Ved ikke hvad deres agenda er

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse