Kritiserer Solbakkens Norge: Det dårligste i 25 år

Særligt forsvaret får sig en tur af den tidligere landsholdsspiller Kjetil Rekdal.



Norge må stadig drømme sig tilbage til 2000, hvis de skal finde et år, hvor de senest har været med til en slutrunde. Det lykkedes dem heller ikke denne gang at komme med til en, da Spanien og Skotland endte foran dem i deres pulje.

Efter Norges sidste kamp, som endte 3-3 mod Skotland, hvor begge landes skæbne allerede stod klar inden, var der kritik af Solbakkens Norge. Det kom fra den norske træner Kjetil Rekdal i NRK-studiet søndag aften.

Her ser han på det samlede billede af kvalifikationen, hvor det kun var mod Cypern, at man kunne holde nullet.

– Vi er blevet fortalt om det zoneforsvar, som vi har, som er så fantastisk. Men vi lader mål gå ind, så vi kommer bagud i de afgørende kampe, lyder det fra Rekdal, der tilbage i 90'erne spillede sammen med Solbakken på landsholdet.

Der bliver dog peget på, at der er fremgang at spore for det norske landshold, men den køber Rekdal ikke.

– Det er muligt, og jeg skal ikke argumentere mod, at der er fremgang på bestemte ting. Men resultatet – som trods alt er det vigtigste – er det dårligste i 25 år i en EM-kvalifikation, siger han og fortsætter:

– Så kan man ikke snakke om fremgang. Hvornår begynder vi at vinde kampe? Om 10 år? Fem år? Otte år? Ni, spørger han retorisk.

Særligt en hjemmekamp mod Skotland, der blev tabt i de sidste minutter blev meget afgørende for Norges muligheder. Den kamp får også stadig Solbakken til at vågne om natten, fortæller han. Læs mere om det her.






TransferLIVE: Henter talent i FC Midtjylland




LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig

FC Københavns talenter gør rent bord

Et skridt tættere Englands største stadion

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lurer på Superliga-stjerne

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Her kan du se Argentina mod Østrig

Storklubber kæmper om danskers underskrift



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lyngby Boldklub sælger profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Argentina – Østrig

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Norge – Senegal

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Sender opfordring til Superliga-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links