Kritiserer Solbakkens Norge: Det dårligste i 25 år

Særligt forsvaret får sig en tur af den tidligere landsholdsspiller Kjetil Rekdal.



Norge må stadig drømme sig tilbage til 2000, hvis de skal finde et år, hvor de senest har været med til en slutrunde. Det lykkedes dem heller ikke denne gang at komme med til en, da Spanien og Skotland endte foran dem i deres pulje.

Efter Norges sidste kamp, som endte 3-3 mod Skotland, hvor begge landes skæbne allerede stod klar inden, var der kritik af Solbakkens Norge. Det kom fra den norske træner Kjetil Rekdal i NRK-studiet søndag aften.

Her ser han på det samlede billede af kvalifikationen, hvor det kun var mod Cypern, at man kunne holde nullet.

– Vi er blevet fortalt om det zoneforsvar, som vi har, som er så fantastisk. Men vi lader mål gå ind, så vi kommer bagud i de afgørende kampe, lyder det fra Rekdal, der tilbage i 90'erne spillede sammen med Solbakken på landsholdet.

Der bliver dog peget på, at der er fremgang at spore for det norske landshold, men den køber Rekdal ikke.

– Det er muligt, og jeg skal ikke argumentere mod, at der er fremgang på bestemte ting. Men resultatet – som trods alt er det vigtigste – er det dårligste i 25 år i en EM-kvalifikation, siger han og fortsætter:

– Så kan man ikke snakke om fremgang. Hvornår begynder vi at vinde kampe? Om 10 år? Fem år? Otte år? Ni, spørger han retorisk.

Særligt en hjemmekamp mod Skotland, der blev tabt i de sidste minutter blev meget afgørende for Norges muligheder. Den kamp får også stadig Solbakken til at vågne om natten, fortæller han. Læs mere om det her.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Mæhle kan hentes for spotpris

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Roony vil væk

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Erik ten Hag jagter dansker

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

PSG – Arsenal

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’