Kritiserer Solbakkens Norge: Det dårligste i 25 år

Særligt forsvaret får sig en tur af den tidligere landsholdsspiller Kjetil Rekdal.



Norge må stadig drømme sig tilbage til 2000, hvis de skal finde et år, hvor de senest har været med til en slutrunde. Det lykkedes dem heller ikke denne gang at komme med til en, da Spanien og Skotland endte foran dem i deres pulje.

Efter Norges sidste kamp, som endte 3-3 mod Skotland, hvor begge landes skæbne allerede stod klar inden, var der kritik af Solbakkens Norge. Det kom fra den norske træner Kjetil Rekdal i NRK-studiet søndag aften.

Her ser han på det samlede billede af kvalifikationen, hvor det kun var mod Cypern, at man kunne holde nullet.

– Vi er blevet fortalt om det zoneforsvar, som vi har, som er så fantastisk. Men vi lader mål gå ind, så vi kommer bagud i de afgørende kampe, lyder det fra Rekdal, der tilbage i 90'erne spillede sammen med Solbakken på landsholdet.

Der bliver dog peget på, at der er fremgang at spore for det norske landshold, men den køber Rekdal ikke.

– Det er muligt, og jeg skal ikke argumentere mod, at der er fremgang på bestemte ting. Men resultatet – som trods alt er det vigtigste – er det dårligste i 25 år i en EM-kvalifikation, siger han og fortsætter:

– Så kan man ikke snakke om fremgang. Hvornår begynder vi at vinde kampe? Om 10 år? Fem år? Otte år? Ni, spørger han retorisk.

Særligt en hjemmekamp mod Skotland, der blev tabt i de sidste minutter blev meget afgørende for Norges muligheder. Den kamp får også stadig Solbakken til at vågne om natten, fortæller han. Læs mere om det her.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Eriksen spottet – nu er der nyt

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Brøndby IF – Viborg FF

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Christian Nørgaard tæt på skifte

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ingen klausul i FC København-aftale

Silkeborg IF – FC København

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Klar besked om AGF

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Ordet “bestikkelse” blev brugt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

FC Nordsjælland – Randers FC