Kritiserer Solbakkens Norge: Det dårligste i 25 år

Særligt forsvaret får sig en tur af den tidligere landsholdsspiller Kjetil Rekdal.



Norge må stadig drømme sig tilbage til 2000, hvis de skal finde et år, hvor de senest har været med til en slutrunde. Det lykkedes dem heller ikke denne gang at komme med til en, da Spanien og Skotland endte foran dem i deres pulje.

Efter Norges sidste kamp, som endte 3-3 mod Skotland, hvor begge landes skæbne allerede stod klar inden, var der kritik af Solbakkens Norge. Det kom fra den norske træner Kjetil Rekdal i NRK-studiet søndag aften.

Her ser han på det samlede billede af kvalifikationen, hvor det kun var mod Cypern, at man kunne holde nullet.

– Vi er blevet fortalt om det zoneforsvar, som vi har, som er så fantastisk. Men vi lader mål gå ind, så vi kommer bagud i de afgørende kampe, lyder det fra Rekdal, der tilbage i 90'erne spillede sammen med Solbakken på landsholdet.

Der bliver dog peget på, at der er fremgang at spore for det norske landshold, men den køber Rekdal ikke.

– Det er muligt, og jeg skal ikke argumentere mod, at der er fremgang på bestemte ting. Men resultatet – som trods alt er det vigtigste – er det dårligste i 25 år i en EM-kvalifikation, siger han og fortsætter:

– Så kan man ikke snakke om fremgang. Hvornår begynder vi at vinde kampe? Om 10 år? Fem år? Otte år? Ni, spørger han retorisk.

Særligt en hjemmekamp mod Skotland, der blev tabt i de sidste minutter blev meget afgørende for Norges muligheder. Den kamp får også stadig Solbakken til at vågne om natten, fortæller han. Læs mere om det her.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby tæt på denne keeper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘Han ryger 100 procent!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frankrig – Sverige

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

England – DR Congo

Spår rekordtransfer i dette vindue

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Zorniger fremhæver transfervindue