I sekunderne før starten på efterårets kampe i Nations League knælede de danske landsholdsspillere som et symbol på støtte i kampen mod racediskrimination, men det kommer næppe til at ske før torsdagens VM-kvalifikationskamp mod Israel.
Da landsholdsspillerne knælede i efteråret, var det på opfordring fra modstanderne. Det siger landsholdsanfører Simon Kjær på et pressemøde.
Han understreger, at landsholdet støtter kampen mod diskrimination og racisme, uagtet om holdet knæler eller ej.
– Vi har gjort det på opfordring fra de andre hold, som vi har spillet imod. Så vi har bakket op om kampen mod diskrimination og racisme, hvilket vi altid har gjort, men vi har ikke snakket om det (at knæle, red.) i forhold til kampen i morgen endnu.
Så I kommer ikke til at knæle i morgen, medmindre Israel ønsker, at I gør det?
– Nej, det tror jeg ikke, siger Simon Kjær.
Ritualet er brugt verden over på tværs af sportsgrene. I de bedste engelske fodboldrækker er det blevet brugt af samtlige hold indtil for nylig. I februar meddelte både Brentford og Bournemouth samt Crystal Palaces Wilfried Zaha, at de ville droppe ritualet.
Ritualet fik ikke længere stor opmærksomhed, når der som en selvfølge blev knælet ved alle kampe. Samtidig var der ikke nogen synlig effekt af flere måneders knæleri inden fodboldkampene, lød begrundelsen for at skrotte ritualet.
Når de danske spillere torsdag løber på banen i Israel, bliver det foran op mod 5000 tilskuere i det vaccinationseffektive land.
Udsigten til tilskuere på lægterne vækker glæde hos de danske spillere, selv om der ikke kommer til at være medrejsende danske fans. Det siger Christian Eriksen.
– Vi sad og snakkede om det i bussen og på hotellet, og det er kun dejligt, at der er fans. Det giver en lidt anden stemning. Uanset om det er modstandernes fans eller vores, så giver det en positiv stemning.
– Selvfølgelig skal vi lige vænne os til det igen, men jeg tror, at vi falder hurtigt ind i det. Sådan har det jo været i det meste af vores karriere, siger Eriksen.
Simon Kjær supplerer:
– Det bliver fedt at få nogle tilskuere på tribunerne igen. Her er det muligt, og derfor ser vi selvfølgelig frem til det. Jeg kan ikke huske, hvornår jeg sidst spillede for tilskuere på tribunerne, så det glæder jeg mig til, siger anføreren.
Torsdagens VM-kvalifikationskamp i Tel Aviv mellem Israel og Danmark begynder klokken 18 dansk tid.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
