Når Brian Riemer fredag aften debuterer som dansk landstræner i Nations League-opgøret mod Spanien, kommer han også til at have et lille øje på en anden fodboldkamp.
Det kan nemlig få betydning for det danske landsholds tilgang, hvordan det ser ud i Zürich, hvor gruppekonkurrenterne Schweiz og Serbien mødes.
Får Danmark flere point mod Spanien, end Serbien får i Schweiz, sikrer Danmark sig avancement til turneringens knockoutfase. Derfor kan eksempelvis uafgjort vise sig at være et perfekt resultat for Danmark, og så er der ikke grund til at spille for overilet i slutfasen i jagten på en sejr.
– Vi holder øje med gruppens anden kamp.
– Tingene kan udfolde sig undervejs, og det kan være, at vi må forholde os til de meldinger, vi får, når der er ti minutter igen. Den kløgt må vi trods alt bringe med os, siger Brian Riemer.
Han slår dog fast, at opgøret i Schweiz intet fylder i Danmarks forberedelse og tilgang til at møde Spanien. Han sætter udelukkende sit hold med ambitionen om at vinde og klare paragrafferne selv.
– Indgangsvinklen for os er, at vi skal ud og vinde. Det vil den altid være. Jeg kan ikke forestille mig at sætte et hold op til at spille efter et andet resultat.
– Vi kommer for at vise os selv frem fra vores bedste side, og vi vil være aggressive med og uden bold, siger Brian Riemer.
Selv hvis Danmark taber til Spanien, ligger Danmark stadig nummer to inden sidste spillerunde på mandag. Til gengæld vil det øge presset på danskerne, som dermed skal have et brugbart resultat i Serbien for at bevare andenpladsen.
En plads i gruppens top-2 udløser foruden en kvartfinalebillet også den fordel, at Danmark bliver topseedet i lodtrækningen til næste års VM-kvalifikation.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
AVIS