– Vi vil være aggressive med og uden bold

Udviklingen i kampen mellem Schweiz og Serbien kan få betydning for Danmarks ageren fredag mod Spanien.



Når Brian Riemer fredag aften debuterer som dansk landstræner i Nations League-opgøret mod Spanien, kommer han også til at have et lille øje på en anden fodboldkamp.

Det kan nemlig få betydning for det danske landsholds tilgang, hvordan det ser ud i Zürich, hvor gruppekonkurrenterne Schweiz og Serbien mødes.

Får Danmark flere point mod Spanien, end Serbien får i Schweiz, sikrer Danmark sig avancement til turneringens knockoutfase. Derfor kan eksempelvis uafgjort vise sig at være et perfekt resultat for Danmark, og så er der ikke grund til at spille for overilet i slutfasen i jagten på en sejr.

– Vi holder øje med gruppens anden kamp.

– Tingene kan udfolde sig undervejs, og det kan være, at vi må forholde os til de meldinger, vi får, når der er ti minutter igen. Den kløgt må vi trods alt bringe med os, siger Brian Riemer.

Han slår dog fast, at opgøret i Schweiz intet fylder i Danmarks forberedelse og tilgang til at møde Spanien. Han sætter udelukkende sit hold med ambitionen om at vinde og klare paragrafferne selv.

– Indgangsvinklen for os er, at vi skal ud og vinde. Det vil den altid være. Jeg kan ikke forestille mig at sætte et hold op til at spille efter et andet resultat.

– Vi kommer for at vise os selv frem fra vores bedste side, og vi vil være aggressive med og uden bold, siger Brian Riemer.

Selv hvis Danmark taber til Spanien, ligger Danmark stadig nummer to inden sidste spillerunde på mandag. Til gengæld vil det øge presset på danskerne, som dermed skal have et brugbart resultat i Serbien for at bevare andenpladsen.

En plads i gruppens top-2 udløser foruden en kvartfinalebillet også den fordel, at Danmark bliver topseedet i lodtrækningen til næste års VM-kvalifikation.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PL-træner blev fyret over E-mail

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Spanien – Østrig

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Portugal – Kroatien

De tager ikke med FC København på træningslejr

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’