– Vi vil være aggressive med og uden bold

Udviklingen i kampen mellem Schweiz og Serbien kan få betydning for Danmarks ageren fredag mod Spanien.



Når Brian Riemer fredag aften debuterer som dansk landstræner i Nations League-opgøret mod Spanien, kommer han også til at have et lille øje på en anden fodboldkamp.

Det kan nemlig få betydning for det danske landsholds tilgang, hvordan det ser ud i Zürich, hvor gruppekonkurrenterne Schweiz og Serbien mødes.

Får Danmark flere point mod Spanien, end Serbien får i Schweiz, sikrer Danmark sig avancement til turneringens knockoutfase. Derfor kan eksempelvis uafgjort vise sig at være et perfekt resultat for Danmark, og så er der ikke grund til at spille for overilet i slutfasen i jagten på en sejr.

– Vi holder øje med gruppens anden kamp.

– Tingene kan udfolde sig undervejs, og det kan være, at vi må forholde os til de meldinger, vi får, når der er ti minutter igen. Den kløgt må vi trods alt bringe med os, siger Brian Riemer.

Han slår dog fast, at opgøret i Schweiz intet fylder i Danmarks forberedelse og tilgang til at møde Spanien. Han sætter udelukkende sit hold med ambitionen om at vinde og klare paragrafferne selv.

– Indgangsvinklen for os er, at vi skal ud og vinde. Det vil den altid være. Jeg kan ikke forestille mig at sætte et hold op til at spille efter et andet resultat.

– Vi kommer for at vise os selv frem fra vores bedste side, og vi vil være aggressive med og uden bold, siger Brian Riemer.

Selv hvis Danmark taber til Spanien, ligger Danmark stadig nummer to inden sidste spillerunde på mandag. Til gengæld vil det øge presset på danskerne, som dermed skal have et brugbart resultat i Serbien for at bevare andenpladsen.

En plads i gruppens top-2 udløser foruden en kvartfinalebillet også den fordel, at Danmark bliver topseedet i lodtrækningen til næste års VM-kvalifikation.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kræver flere hold i Superligaen

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Midtjylland – Viborg FF

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

OB – Silkeborg IF

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

FCK lurer på landsholdsspiller

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF – Sønderjyske

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst