– Vi vil være aggressive med og uden bold

Udviklingen i kampen mellem Schweiz og Serbien kan få betydning for Danmarks ageren fredag mod Spanien.



Når Brian Riemer fredag aften debuterer som dansk landstræner i Nations League-opgøret mod Spanien, kommer han også til at have et lille øje på en anden fodboldkamp.

Det kan nemlig få betydning for det danske landsholds tilgang, hvordan det ser ud i Zürich, hvor gruppekonkurrenterne Schweiz og Serbien mødes.

Får Danmark flere point mod Spanien, end Serbien får i Schweiz, sikrer Danmark sig avancement til turneringens knockoutfase. Derfor kan eksempelvis uafgjort vise sig at være et perfekt resultat for Danmark, og så er der ikke grund til at spille for overilet i slutfasen i jagten på en sejr.

– Vi holder øje med gruppens anden kamp.

– Tingene kan udfolde sig undervejs, og det kan være, at vi må forholde os til de meldinger, vi får, når der er ti minutter igen. Den kløgt må vi trods alt bringe med os, siger Brian Riemer.

Han slår dog fast, at opgøret i Schweiz intet fylder i Danmarks forberedelse og tilgang til at møde Spanien. Han sætter udelukkende sit hold med ambitionen om at vinde og klare paragrafferne selv.

– Indgangsvinklen for os er, at vi skal ud og vinde. Det vil den altid være. Jeg kan ikke forestille mig at sætte et hold op til at spille efter et andet resultat.

– Vi kommer for at vise os selv frem fra vores bedste side, og vi vil være aggressive med og uden bold, siger Brian Riemer.

Selv hvis Danmark taber til Spanien, ligger Danmark stadig nummer to inden sidste spillerunde på mandag. Til gengæld vil det øge presset på danskerne, som dermed skal have et brugbart resultat i Serbien for at bevare andenpladsen.

En plads i gruppens top-2 udløser foruden en kvartfinalebillet også den fordel, at Danmark bliver topseedet i lodtrækningen til næste års VM-kvalifikation.

/ritzau/



Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

– Det har man nok aldrig set før

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Her er alle VM-puljerne

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Saver United-stjerne over

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Her er Danmarks VM-gruppe

FCK med tilbud – nu vil de have ham

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se VM-lodtrækningen

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Dybt skuffet og trist

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Her er alle VM-grupperne

Rigmand vild med FC København-aftale

FC Fredericia – OB

Jonas Wind er i København

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

DBU giver fans fem års karantæne

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM