Når Brian Riemer fredag aften debuterer som dansk landstræner i Nations League-opgøret mod Spanien, kommer han også til at have et lille øje på en anden fodboldkamp.
Det kan nemlig få betydning for det danske landsholds tilgang, hvordan det ser ud i Zürich, hvor gruppekonkurrenterne Schweiz og Serbien mødes.
Får Danmark flere point mod Spanien, end Serbien får i Schweiz, sikrer Danmark sig avancement til turneringens knockoutfase. Derfor kan eksempelvis uafgjort vise sig at være et perfekt resultat for Danmark, og så er der ikke grund til at spille for overilet i slutfasen i jagten på en sejr.
– Vi holder øje med gruppens anden kamp.
– Tingene kan udfolde sig undervejs, og det kan være, at vi må forholde os til de meldinger, vi får, når der er ti minutter igen. Den kløgt må vi trods alt bringe med os, siger Brian Riemer.
Han slår dog fast, at opgøret i Schweiz intet fylder i Danmarks forberedelse og tilgang til at møde Spanien. Han sætter udelukkende sit hold med ambitionen om at vinde og klare paragrafferne selv.
– Indgangsvinklen for os er, at vi skal ud og vinde. Det vil den altid være. Jeg kan ikke forestille mig at sætte et hold op til at spille efter et andet resultat.
– Vi kommer for at vise os selv frem fra vores bedste side, og vi vil være aggressive med og uden bold, siger Brian Riemer.
Selv hvis Danmark taber til Spanien, ligger Danmark stadig nummer to inden sidste spillerunde på mandag. Til gengæld vil det øge presset på danskerne, som dermed skal have et brugbart resultat i Serbien for at bevare andenpladsen.
En plads i gruppens top-2 udløser foruden en kvartfinalebillet også den fordel, at Danmark bliver topseedet i lodtrækningen til næste års VM-kvalifikation.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
Monsterbud på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afslører dansk toptræners millionløn
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT