Landsholdet skuffer Bendtner: Så uinspirerende

Nicklas Bendtner savner, at der blandt andet kommer flere løb fra midtbanen på et landshold, som man godt kan have forventninger til.



Danmark fik fuldt udbytte af de to seneste landskampe med sejre over både San Marino og Finland, men trods seks point er der stadig mere at håbe på med det mandskab, som Kasper Hjulmand har til rådighed, mener den danske landsholdslegende Nicklas Bendtner.

Det fortæller han om i sin podcast 'Stolpe Ind'.

– Det er nogle gange, det der skal til, at man får de sejre i stedet for at spille kryds. Men selvfølgelig er der ikke ligeså meget tid at arbejde med, som man har i klubfodbold. Men det er så hårdt at se nogle gange, at vi kan spille så uinspireret, når vi ved, at spillerne har så meget mere at byde på, siger han og fortsætter:.

– Så nogle gange kan jeg godt blive lidt skuffet taktisk, at vi ikke kan formå at skabe mere og prøve mere. At det altid bliver så sikkert. Der kunne jeg godt tænke mig, at der var lidt mere flow i spillet og lidt flere løb fra midtbane og flere overlap. Lidt flere udfordringer, lyder det fra Nicklas Bendtner.

Han fortæller desuden, at der er en grund til, at man kan have de forventninger til landsholdet.

– Det er fordi, at vi har potentialet til det, og at vi har set det. Hvis vi nu ikke havde set det, så ville forventningerne ikke være så høje, men qua af at vi har set det – og vi ved, hvad de her spillere kan henholdsvis i deres klubber – så vil vi gerne se det på landsholdet, så vi får sprudlende spil, som man gerne vil se.

Derimod bliver det tit til noget, hvor man ofte kan få følelsen og tanken 'Bliver det i dag, at det bliver en fed landskamp? Er det nu, de kommer?', fortæller den tidligere landsholdsbomber.

– Og i stedet bliver du hele tiden sådan lidt skuffet, fordi du føler, at de fleste af spillerne præsterer under hvor dygtige, de egentlig er og, hvad de viser på deres klubber. Det er i hvert fald sådan, jeg har det, fastslår Bendtner.

Selv nåede han at spille 81 landskampe, hvor det blev til 30 mål.

Nicklas Bendtner var forud for den seneste landsholdssamling ude med riven mod nogle af de spillere, der var udtaget. Læs mere om det her.





‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Chokskifte på vej?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Frederiksen renser ud

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på Superliga-stjerne

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Portugal – Usbekistan

Et skridt tættere Englands største stadion

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Panama – Kroatien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-vækkeuret: Messi skrev historie

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…