Landsholdet skuffer Bendtner: Så uinspirerende

Nicklas Bendtner savner, at der blandt andet kommer flere løb fra midtbanen på et landshold, som man godt kan have forventninger til.



Danmark fik fuldt udbytte af de to seneste landskampe med sejre over både San Marino og Finland, men trods seks point er der stadig mere at håbe på med det mandskab, som Kasper Hjulmand har til rådighed, mener den danske landsholdslegende Nicklas Bendtner.

Det fortæller han om i sin podcast 'Stolpe Ind'.

– Det er nogle gange, det der skal til, at man får de sejre i stedet for at spille kryds. Men selvfølgelig er der ikke ligeså meget tid at arbejde med, som man har i klubfodbold. Men det er så hårdt at se nogle gange, at vi kan spille så uinspireret, når vi ved, at spillerne har så meget mere at byde på, siger han og fortsætter:.

– Så nogle gange kan jeg godt blive lidt skuffet taktisk, at vi ikke kan formå at skabe mere og prøve mere. At det altid bliver så sikkert. Der kunne jeg godt tænke mig, at der var lidt mere flow i spillet og lidt flere løb fra midtbane og flere overlap. Lidt flere udfordringer, lyder det fra Nicklas Bendtner.

Han fortæller desuden, at der er en grund til, at man kan have de forventninger til landsholdet.

– Det er fordi, at vi har potentialet til det, og at vi har set det. Hvis vi nu ikke havde set det, så ville forventningerne ikke være så høje, men qua af at vi har set det – og vi ved, hvad de her spillere kan henholdsvis i deres klubber – så vil vi gerne se det på landsholdet, så vi får sprudlende spil, som man gerne vil se.

Derimod bliver det tit til noget, hvor man ofte kan få følelsen og tanken 'Bliver det i dag, at det bliver en fed landskamp? Er det nu, de kommer?', fortæller den tidligere landsholdsbomber.

– Og i stedet bliver du hele tiden sådan lidt skuffet, fordi du føler, at de fleste af spillerne præsterer under hvor dygtige, de egentlig er og, hvad de viser på deres klubber. Det er i hvert fald sådan, jeg har det, fastslår Bendtner.

Selv nåede han at spille 81 landskampe, hvor det blev til 30 mål.

Nicklas Bendtner var forud for den seneste landsholdssamling ude med riven mod nogle af de spillere, der var udtaget. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Morten Wieghorst stopper på landsholdet