Danmark fik fuldt udbytte af de to seneste landskampe med sejre over både San Marino og Finland, men trods seks point er der stadig mere at håbe på med det mandskab, som Kasper Hjulmand har til rådighed, mener den danske landsholdslegende Nicklas Bendtner.
Det fortæller han om i sin podcast 'Stolpe Ind'.
– Det er nogle gange, det der skal til, at man får de sejre i stedet for at spille kryds. Men selvfølgelig er der ikke ligeså meget tid at arbejde med, som man har i klubfodbold. Men det er så hårdt at se nogle gange, at vi kan spille så uinspireret, når vi ved, at spillerne har så meget mere at byde på, siger han og fortsætter:.
– Så nogle gange kan jeg godt blive lidt skuffet taktisk, at vi ikke kan formå at skabe mere og prøve mere. At det altid bliver så sikkert. Der kunne jeg godt tænke mig, at der var lidt mere flow i spillet og lidt flere løb fra midtbane og flere overlap. Lidt flere udfordringer, lyder det fra Nicklas Bendtner.
Han fortæller desuden, at der er en grund til, at man kan have de forventninger til landsholdet.
– Det er fordi, at vi har potentialet til det, og at vi har set det. Hvis vi nu ikke havde set det, så ville forventningerne ikke være så høje, men qua af at vi har set det – og vi ved, hvad de her spillere kan henholdsvis i deres klubber – så vil vi gerne se det på landsholdet, så vi får sprudlende spil, som man gerne vil se.
Derimod bliver det tit til noget, hvor man ofte kan få følelsen og tanken 'Bliver det i dag, at det bliver en fed landskamp? Er det nu, de kommer?', fortæller den tidligere landsholdsbomber.
– Og i stedet bliver du hele tiden sådan lidt skuffet, fordi du føler, at de fleste af spillerne præsterer under hvor dygtige, de egentlig er og, hvad de viser på deres klubber. Det er i hvert fald sådan, jeg har det, fastslår Bendtner.
Selv nåede han at spille 81 landskampe, hvor det blev til 30 mål.
Nicklas Bendtner var forud for den seneste landsholdssamling ude med riven mod nogle af de spillere, der var udtaget. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
Messi-statue fjernes
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
NYHEDER