Landsholdet skuffer Bendtner: Så uinspirerende

Nicklas Bendtner savner, at der blandt andet kommer flere løb fra midtbanen på et landshold, som man godt kan have forventninger til.



Danmark fik fuldt udbytte af de to seneste landskampe med sejre over både San Marino og Finland, men trods seks point er der stadig mere at håbe på med det mandskab, som Kasper Hjulmand har til rådighed, mener den danske landsholdslegende Nicklas Bendtner.

Det fortæller han om i sin podcast 'Stolpe Ind'.

– Det er nogle gange, det der skal til, at man får de sejre i stedet for at spille kryds. Men selvfølgelig er der ikke ligeså meget tid at arbejde med, som man har i klubfodbold. Men det er så hårdt at se nogle gange, at vi kan spille så uinspireret, når vi ved, at spillerne har så meget mere at byde på, siger han og fortsætter:.

– Så nogle gange kan jeg godt blive lidt skuffet taktisk, at vi ikke kan formå at skabe mere og prøve mere. At det altid bliver så sikkert. Der kunne jeg godt tænke mig, at der var lidt mere flow i spillet og lidt flere løb fra midtbane og flere overlap. Lidt flere udfordringer, lyder det fra Nicklas Bendtner.

Han fortæller desuden, at der er en grund til, at man kan have de forventninger til landsholdet.

– Det er fordi, at vi har potentialet til det, og at vi har set det. Hvis vi nu ikke havde set det, så ville forventningerne ikke være så høje, men qua af at vi har set det – og vi ved, hvad de her spillere kan henholdsvis i deres klubber – så vil vi gerne se det på landsholdet, så vi får sprudlende spil, som man gerne vil se.

Derimod bliver det tit til noget, hvor man ofte kan få følelsen og tanken 'Bliver det i dag, at det bliver en fed landskamp? Er det nu, de kommer?', fortæller den tidligere landsholdsbomber.

– Og i stedet bliver du hele tiden sådan lidt skuffet, fordi du føler, at de fleste af spillerne præsterer under hvor dygtige, de egentlig er og, hvad de viser på deres klubber. Det er i hvert fald sådan, jeg har det, fastslår Bendtner.

Selv nåede han at spille 81 landskampe, hvor det blev til 30 mål.

Nicklas Bendtner var forud for den seneste landsholdssamling ude med riven mod nogle af de spillere, der var udtaget. Læs mere om det her.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Gaveregn over FC Midtjylland

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Vil ikke juble i Parken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afslører Brøndbys transferplaner

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Supercomputer: De vinder Superligaen