Kantspilleren Andreas Skov Olsen var en vigtig brik i U21-landsholdets kvalifikation til den EM-slutrunde, som Danmark tager hul på torsdag.
Her kommer Bologna-spilleren dog ikke til at være med. I stedet er han samlet med A-landsholdet, der også skal i aktion torsdag i en VM-kvalifikationskamp i Israel.
U21-EM skulle oprindeligt være afviklet i juni, men coronapandemien har sat sit aftryk på turneringen. For ikke at kollidere med A-landsholdenes EM-slutrunde afvikles gruppespillet ved U21-EM i løbet af den kommende uge.
Turneringens knockoutfase afvikles først i perioden 31. maj-6. juni – altså inden A-landsholdenes EM-slutrunde. Derfor har Andreas Skov Olsen et håb om, at han stadig kan nå at få en rolle ved U21-EM.
– Selvfølgelig er jeg ærgerlig over at gå glip af gruppespillet ved U21-EM. De går ind til nogle rigtig fede kampe, som jeg gerne ville have spillet. Men A-landsholdet og kampene i VM-kvalifikationen er større.
– Jeg har kontakt med nogle af de andre på U21-landsholdet, og jeg har sagt, at de skal give den gas og gå hele vejen. Så kan jeg måske være med i nogle af de afgørende kampe til sommer, siger Andreas Skov Olsen.
Danmark er i gruppe med Frankrig, Island og Rusland ved U21-EM. Gruppens to bedste hold går videre til sommerens kvartfinaler.
Ud over Andreas Skov Olsen har A-landsholdsspillerne Jonas Wind og Mikkel Damsgaard også alderen til at være med ved U21-EM.
Dansk Boldspil-Unions fodbolddirektør, Peter Møller, havde foretrukket, at U21-EM ikke skulle afvikles i A-landsholdets skygge, men han har samtidig fuld forståelse for, at turneringen er blevet flyttet i fodboldens coronakalender.
– Jeg kan da godt være ærgerlig over på spillernes vegne, at U21-EM ikke får den samme opmærksomhed som normalt. De ville gerne have solet sig alene, og det havde de da også fortjent.
– Men omvendt fornemmer jeg også på alle omkring holdet, at de glæder sig helt vildt over at være med og er klar til at fyre den af i Ungarn, siger Peter Møller.
Han glæder sig over, at Danmark for fjerde gang i træk er med ved en U21-slutrunde. Selv må Peter Møller dog nøjes med at følge slutrunden på afstand, da han på grund af coronarestriktioner er en del af A-landsholdets “sikre boble” i disse dage.
Fodbolddirektøren har ambitioner om, at Albert Capellas’ unge mandskab kan booke billet til knockoutfasen.
– Vi starter jo med at møde Frankrig, og resultatet i den kamp har også betydning for, hvordan resten af turneringen skal angribes. Men jeg ved da, at spillerne og Albert er taget derned, fordi de har et ønske om at komme med til finalerunden i maj-juni.
– Så det er da ambitionen at komme videre, og fra DBU’s side har vi gjort, hvad vi kunne for at optimere rammerne og staben omkring holdet. Så må vi håbe, at det klikker, når det skal afgøres.
– Albert er en forsigtig spanier, der tager en kamp ad gangen. Det er måske lidt kedeligt at høre på, men det er det, han har haft succes med, for hans hold har ikke tabt endnu, siger Peter Møller.
U21-EM afvikles i Ungarn og Slovenien. Danmark spiller alle sine gruppekampe i Ungarn.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
AaB-krisen fortsætter
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
OPTAKT
OB – FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Supercomputer spår FCM-nedtur
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
OPTAKT
