Det var en savnet og kærkommen følelse at spille foran fans igen.
Sådan lyder det fra landsholdsspillerne Martin Braithwaite og Andreas Christensen samt landstræner Kasper Hjulmand på et pressemøde, efter at Danmark torsdag aften vandt 2-0 ude over Israel foran cirka 5000 tilskuere i Tel Aviv.
– Det var fantastisk og underligt at have den følelse igen. Alle os spillere skal være virkelig taknemmelige for at spille foran fans igen.
– Det er dem, som gør kampene fantastiske os, og hvis nogen spillere havde glemt det, så bliver de mindet om det i den her periode, siger Martin Braithwaite, der scorede Danmarks første mål i sejren.
Andreas Christensen supplerer:
– Det var fedt at føle en form for atmosfære omkring en kamp igen. Det nød vi. Der var nogle helt anderledes lyde under kampen, siger forsvarsspilleren.
Landstræner Kasper Hjulmand kalder det for fantastisk at spille foran de israelske fans, der trommede, råbte og sang under perioder af kampen. Cirka hvert sjette sæde var besat på Bloomfield Stadium.
– Hvis der er kommet noget godt ud af en pandemi og det år, der er gået, så er det, at vi alle har fundet ud af, hvorfor vi er her.
– Fodbold er ikke at have et laboratorium, hvor vi spiller 11 mod 11, men for fansene. Vi er her på grund af folket og fansene, og det betyder så meget, at der er mennesker på stadion. Det var fantastisk at spille foran dem, som var her, siger landstræneren.
Tidligere torsdag blev det slået fast, at der vil være mindst 12.000 tilskuere til Danmarks EM-gruppekampe i Parken til juni. Dermed bør Danmark ikke længere være i fare for at blive frataget værtskabet, og den nyhed glæder Martin Braithwaite.
– Det bliver en drøm, der går i opfyldelse. Noget af det største som fodboldspiller er at spille en slutrunde, og så endda på hjemmebane. Det skal vi udnytte, siger den danske målscorer.
Når Danmark søndag møder Moldova i Herning, bliver det atter for tomme tribuner.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
DAGENS SPILFORSLAG
FCK-momentum moser midtjyder
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
STORT INTERVIEW
