Legende slår fast: De jagter Ole Gunnar Solskjær

Den tidligere norske landsholdsprofil John Arne Riise er slet ikke i tvivl om, at det norske fodboldforbund vil have Ole Gunnar Solskjær, når Ståle Solbakken stopper som landstræner.



Han har afvist at indgå i dialog med DBU, men Ole Gunnar Solskjær lander med stor sandsynlighed alligevel et andet landstrænerjob inden alt for længe. 

Sådan lyder det i hvert fald fra den tidligere Liverpool-profil John Arne Riise, der føler sig overbevist om, at Ole Gunnar Solskjær kommer til at afløse Ståle Solbakken som Norges landstræner, såfremt den tidligere Manchester United-angriber altså er interesseret. 

I et interview med Dagbladet peger John Arne Riise på Ole Gunnar Solskjær som den træner, som det norske fodboldforbund jagter. 

– Det er naturligt. Alle ved det. Solbakken var sikker i sin tid. Alle ville have Solbakken. Nu er det Solskjær. 

– Det er naturligt, at Solskjær tager over, hvis han er interesseret, for han har et navn. Det er ingen hemmelighed, at det kommer til at blive Solskjær, siger John Arne Riise. 

I slutningen af september meddelte Ole Gunnar Solskjær selv, at han er interesseret i at tage over efter Ståle Solbakken. 

– Jeg er en stolt nordmand. Hvis spørgsmålet kommer, når Ståle finder ud af, at han ikke vil det længere, så går jeg gerne ind i en dialog, lød det ifølge VG her fra den tidligere Manchester United-cheftræner. 

Ståle Solbakken har tidligere meldt ud, at han vil gøre et sidste forsøg på at kvalificere Norge til en slutrunde – VM i i USA 2026 – og at han med al sandsynlighed vil stoppe som norsk landstræner herefter. 

Norge løb søndag ind i et 5-1-nederlag til Østrig i Nations League. 

Det var i torsdags i sidste uge, at Tipsbladet kunne afsløre, at Ole Gunnar Solskjær har takket nej til videre samtaler med DBU om det ledige cheftrænerjob. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Colombia – Portugal

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Norge – Frankrig

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Panama – England

Supercomputer: Her er VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Egypten – Iran

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er enige med Mathias Jensen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’