Legende slår fast: De jagter Ole Gunnar Solskjær

Den tidligere norske landsholdsprofil John Arne Riise er slet ikke i tvivl om, at det norske fodboldforbund vil have Ole Gunnar Solskjær, når Ståle Solbakken stopper som landstræner.



Han har afvist at indgå i dialog med DBU, men Ole Gunnar Solskjær lander med stor sandsynlighed alligevel et andet landstrænerjob inden alt for længe. 

Sådan lyder det i hvert fald fra den tidligere Liverpool-profil John Arne Riise, der føler sig overbevist om, at Ole Gunnar Solskjær kommer til at afløse Ståle Solbakken som Norges landstræner, såfremt den tidligere Manchester United-angriber altså er interesseret. 

I et interview med Dagbladet peger John Arne Riise på Ole Gunnar Solskjær som den træner, som det norske fodboldforbund jagter. 

– Det er naturligt. Alle ved det. Solbakken var sikker i sin tid. Alle ville have Solbakken. Nu er det Solskjær. 

– Det er naturligt, at Solskjær tager over, hvis han er interesseret, for han har et navn. Det er ingen hemmelighed, at det kommer til at blive Solskjær, siger John Arne Riise. 

I slutningen af september meddelte Ole Gunnar Solskjær selv, at han er interesseret i at tage over efter Ståle Solbakken. 

– Jeg er en stolt nordmand. Hvis spørgsmålet kommer, når Ståle finder ud af, at han ikke vil det længere, så går jeg gerne ind i en dialog, lød det ifølge VG her fra den tidligere Manchester United-cheftræner. 

Ståle Solbakken har tidligere meldt ud, at han vil gøre et sidste forsøg på at kvalificere Norge til en slutrunde – VM i i USA 2026 – og at han med al sandsynlighed vil stoppe som norsk landstræner herefter. 

Norge løb søndag ind i et 5-1-nederlag til Østrig i Nations League. 

Det var i torsdags i sidste uge, at Tipsbladet kunne afsløre, at Ole Gunnar Solskjær har takket nej til videre samtaler med DBU om det ledige cheftrænerjob. 





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Sprudler i MLS

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FC Fredericia – OB

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Viborg FF – FC Nordsjælland

En voldsom ulighed



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Bayern München laver vildt comeback

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i