Han har afvist at indgå i dialog med DBU, men Ole Gunnar Solskjær lander med stor sandsynlighed alligevel et andet landstrænerjob inden alt for længe.
Sådan lyder det i hvert fald fra den tidligere Liverpool-profil John Arne Riise, der føler sig overbevist om, at Ole Gunnar Solskjær kommer til at afløse Ståle Solbakken som Norges landstræner, såfremt den tidligere Manchester United-angriber altså er interesseret.
I et interview med Dagbladet peger John Arne Riise på Ole Gunnar Solskjær som den træner, som det norske fodboldforbund jagter.
– Det er naturligt. Alle ved det. Solbakken var sikker i sin tid. Alle ville have Solbakken. Nu er det Solskjær.
– Det er naturligt, at Solskjær tager over, hvis han er interesseret, for han har et navn. Det er ingen hemmelighed, at det kommer til at blive Solskjær, siger John Arne Riise.
I slutningen af september meddelte Ole Gunnar Solskjær selv, at han er interesseret i at tage over efter Ståle Solbakken.
– Jeg er en stolt nordmand. Hvis spørgsmålet kommer, når Ståle finder ud af, at han ikke vil det længere, så går jeg gerne ind i en dialog, lød det ifølge VG her fra den tidligere Manchester United-cheftræner.
Ståle Solbakken har tidligere meldt ud, at han vil gøre et sidste forsøg på at kvalificere Norge til en slutrunde – VM i i USA 2026 – og at han med al sandsynlighed vil stoppe som norsk landstræner herefter.
Norge løb søndag ind i et 5-1-nederlag til Østrig i Nations League.
Det var i torsdags i sidste uge, at Tipsbladet kunne afsløre, at Ole Gunnar Solskjær har takket nej til videre samtaler med DBU om det ledige cheftrænerjob.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE