Han har afvist at indgå i dialog med DBU, men Ole Gunnar Solskjær lander med stor sandsynlighed alligevel et andet landstrænerjob inden alt for længe.
Sådan lyder det i hvert fald fra den tidligere Liverpool-profil John Arne Riise, der føler sig overbevist om, at Ole Gunnar Solskjær kommer til at afløse Ståle Solbakken som Norges landstræner, såfremt den tidligere Manchester United-angriber altså er interesseret.
I et interview med Dagbladet peger John Arne Riise på Ole Gunnar Solskjær som den træner, som det norske fodboldforbund jagter.
– Det er naturligt. Alle ved det. Solbakken var sikker i sin tid. Alle ville have Solbakken. Nu er det Solskjær.
– Det er naturligt, at Solskjær tager over, hvis han er interesseret, for han har et navn. Det er ingen hemmelighed, at det kommer til at blive Solskjær, siger John Arne Riise.
I slutningen af september meddelte Ole Gunnar Solskjær selv, at han er interesseret i at tage over efter Ståle Solbakken.
– Jeg er en stolt nordmand. Hvis spørgsmålet kommer, når Ståle finder ud af, at han ikke vil det længere, så går jeg gerne ind i en dialog, lød det ifølge VG her fra den tidligere Manchester United-cheftræner.
Ståle Solbakken har tidligere meldt ud, at han vil gøre et sidste forsøg på at kvalificere Norge til en slutrunde – VM i i USA 2026 – og at han med al sandsynlighed vil stoppe som norsk landstræner herefter.
Norge løb søndag ind i et 5-1-nederlag til Østrig i Nations League.
Det var i torsdags i sidste uge, at Tipsbladet kunne afsløre, at Ole Gunnar Solskjær har takket nej til videre samtaler med DBU om det ledige cheftrænerjob.
LIVE
TransferLIVE: Ny spiller i FCK’s førsteholdstrup
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
MEDIE