Han har afvist at indgå i dialog med DBU, men Ole Gunnar Solskjær lander med stor sandsynlighed alligevel et andet landstrænerjob inden alt for længe.
Sådan lyder det i hvert fald fra den tidligere Liverpool-profil John Arne Riise, der føler sig overbevist om, at Ole Gunnar Solskjær kommer til at afløse Ståle Solbakken som Norges landstræner, såfremt den tidligere Manchester United-angriber altså er interesseret.
I et interview med Dagbladet peger John Arne Riise på Ole Gunnar Solskjær som den træner, som det norske fodboldforbund jagter.
– Det er naturligt. Alle ved det. Solbakken var sikker i sin tid. Alle ville have Solbakken. Nu er det Solskjær.
– Det er naturligt, at Solskjær tager over, hvis han er interesseret, for han har et navn. Det er ingen hemmelighed, at det kommer til at blive Solskjær, siger John Arne Riise.
I slutningen af september meddelte Ole Gunnar Solskjær selv, at han er interesseret i at tage over efter Ståle Solbakken.
– Jeg er en stolt nordmand. Hvis spørgsmålet kommer, når Ståle finder ud af, at han ikke vil det længere, så går jeg gerne ind i en dialog, lød det ifølge VG her fra den tidligere Manchester United-cheftræner.
Ståle Solbakken har tidligere meldt ud, at han vil gøre et sidste forsøg på at kvalificere Norge til en slutrunde – VM i i USA 2026 – og at han med al sandsynlighed vil stoppe som norsk landstræner herefter.
Norge løb søndag ind i et 5-1-nederlag til Østrig i Nations League.
Det var i torsdags i sidste uge, at Tipsbladet kunne afsløre, at Ole Gunnar Solskjær har takket nej til videre samtaler med DBU om det ledige cheftrænerjob.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT