Liverpool-kaptajn i kæmpe hyldest af dansk stjerne

Liverpool-profilen Jordan Henderson har tweetet og medvirker i en to siders artikel, hvor han roser Simon Kjær, der som dansk landsholdskaptajn viste store lederegenskaber i sommer.



Når Liverpool FC i aften går på banen mod AC Milan i Champions League, er mange øjne rettet mod AC Milans danske stjerne Simon Kjær.

I dagens kampprogram har Jürgen Klopp masser af rosende ord til Kjær, der som dansk landsholdsanfører var med til at reagere hurtigt, da Christian Eriksen kollapsede i Parken mod Finland under EM. Kjær og landsholdet viste store lederevner og menneskelige evner i en meget, meget svær situation.

Men ikke kun Jürgen Klopp taler om centerbacken fra Danmark – det gør også Jordan Henderson, der er kaptajn for Liverpool.

I samme kampprogram roser Jordan Henderson danske Simon Kjær i en to siders artikel, som Henderson selv har delt på Twittter.

På det sociale medie skriver den engelske landsholdsspiller om danskeren:

– Jeg vil gerne byde AC Milans Simon Kjær velkommen til Anfield denne aften. Han satte en ny standard for lederegenskaber under EM 2020, da Christian Eriksen blev syg.

– Jeg kan slet ikke forestille mig, hvordan den oplevelse har været for de danske spillere, og jeg er virkelig lettet over, at Christian stadig får det bedre. Som kaptajn kunne jeg ikke andet end at være imponeret over, hvordan Simon agerede, og hvordan han ledte sit hold.

– Jeg har set, at UEFA har givet Simon og det landsholds medicinske stab prisen “President’s Award”, og det synes jeg både er på sin plads og fortjent. Jeg håber også, at Simon ved, at han er beundret og respekteret i fodboldverdenen for det, han gjorde den aften, skriver Jordan Henderson.

Du kan se Hendersons tweets herunder.

Der er kampstart 21.00 i Liverpool.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Froholdt med vild hæder i Portugal

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Salah sender særlig besked

FC Midtjylland – Brøndby IF

Transferbombe i Real Madrid?

Lewandowski forlader FC Barcelona

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF – Viborg FF

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC Fredericia – Silkeborg IF

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC København – Randers FC

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Ny offensiv transfer i FCN?

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil