Liverpool-kaptajn i kæmpe hyldest af dansk stjerne

Liverpool-profilen Jordan Henderson har tweetet og medvirker i en to siders artikel, hvor han roser Simon Kjær, der som dansk landsholdskaptajn viste store lederegenskaber i sommer.



Når Liverpool FC i aften går på banen mod AC Milan i Champions League, er mange øjne rettet mod AC Milans danske stjerne Simon Kjær.

I dagens kampprogram har Jürgen Klopp masser af rosende ord til Kjær, der som dansk landsholdsanfører var med til at reagere hurtigt, da Christian Eriksen kollapsede i Parken mod Finland under EM. Kjær og landsholdet viste store lederevner og menneskelige evner i en meget, meget svær situation.

Men ikke kun Jürgen Klopp taler om centerbacken fra Danmark – det gør også Jordan Henderson, der er kaptajn for Liverpool.

I samme kampprogram roser Jordan Henderson danske Simon Kjær i en to siders artikel, som Henderson selv har delt på Twittter.

På det sociale medie skriver den engelske landsholdsspiller om danskeren:

– Jeg vil gerne byde AC Milans Simon Kjær velkommen til Anfield denne aften. Han satte en ny standard for lederegenskaber under EM 2020, da Christian Eriksen blev syg.

– Jeg kan slet ikke forestille mig, hvordan den oplevelse har været for de danske spillere, og jeg er virkelig lettet over, at Christian stadig får det bedre. Som kaptajn kunne jeg ikke andet end at være imponeret over, hvordan Simon agerede, og hvordan han ledte sit hold.

– Jeg har set, at UEFA har givet Simon og det landsholds medicinske stab prisen “President’s Award”, og det synes jeg både er på sin plads og fortjent. Jeg håber også, at Simon ved, at han er beundret og respekteret i fodboldverdenen for det, han gjorde den aften, skriver Jordan Henderson.

Du kan se Hendersons tweets herunder.

Der er kampstart 21.00 i Liverpool.





Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool præsenterer succestræner

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Benhård kritik af Danmark



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Jess Thorup fyret

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Vildt transferrygte skydes ned

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret