Liverpool-kaptajn i kæmpe hyldest af dansk stjerne

Liverpool-profilen Jordan Henderson har tweetet og medvirker i en to siders artikel, hvor han roser Simon Kjær, der som dansk landsholdskaptajn viste store lederegenskaber i sommer.



Når Liverpool FC i aften går på banen mod AC Milan i Champions League, er mange øjne rettet mod AC Milans danske stjerne Simon Kjær.

I dagens kampprogram har Jürgen Klopp masser af rosende ord til Kjær, der som dansk landsholdsanfører var med til at reagere hurtigt, da Christian Eriksen kollapsede i Parken mod Finland under EM. Kjær og landsholdet viste store lederevner og menneskelige evner i en meget, meget svær situation.

Men ikke kun Jürgen Klopp taler om centerbacken fra Danmark – det gør også Jordan Henderson, der er kaptajn for Liverpool.

I samme kampprogram roser Jordan Henderson danske Simon Kjær i en to siders artikel, som Henderson selv har delt på Twittter.

På det sociale medie skriver den engelske landsholdsspiller om danskeren:

– Jeg vil gerne byde AC Milans Simon Kjær velkommen til Anfield denne aften. Han satte en ny standard for lederegenskaber under EM 2020, da Christian Eriksen blev syg.

– Jeg kan slet ikke forestille mig, hvordan den oplevelse har været for de danske spillere, og jeg er virkelig lettet over, at Christian stadig får det bedre. Som kaptajn kunne jeg ikke andet end at være imponeret over, hvordan Simon agerede, og hvordan han ledte sit hold.

– Jeg har set, at UEFA har givet Simon og det landsholds medicinske stab prisen “President’s Award”, og det synes jeg både er på sin plads og fortjent. Jeg håber også, at Simon ved, at han er beundret og respekteret i fodboldverdenen for det, han gjorde den aften, skriver Jordan Henderson.

Du kan se Hendersons tweets herunder.

Der er kampstart 21.00 i Liverpool.





Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United




LIVE

TransferLIVE: Tottenham henter forsvarsspiller

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han bliver cheftræner i Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Afslører: Storklub missede Højlund

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Bud på 1,12 milliard afvist