Spillede i Eriksens nummer: Har bedt om et nyt

Jacob Bruun Larsen spillede ikke i trøje nummer 10 af egen fri vilje, og han vil have et nyt nummer.



Nummer 10 er stærkt forbundet med Christian Eriksen på det danske fodboldlandshold.

Ikke siden Eriksens hjertestop under sommerens EM har en spiller været på banen med nummeret på ryggen.

Det skete dog fredag aften, hvor kantspilleren Jacob Bruun Larsen kom ind og scorede et mål i 3-1-sejren i VM-kvalifikationen over Færøerne i Parken.

Målscoreren til 2-0 bad straks efter kampen om et nyt nummer til kommende landskampe, og det er der en årsag til.

– For mig vil det altid være Christians nummer. Vi får numrene uddelt, og der er en, der skal have nummer 10. Sådan er reglerne, som jeg har fået dem at vide.

– Nu har jeg også bedt om et nyt nummer. Jeg synes på en eller anden måde, at det stadig er Christians nummer, siger Jacob Bruun Larsen.

Til alle kampe i efteråret har en dansk spiller rent faktisk haft nummer 10, men det er første gang, en spiller har fået spilletid med nummeret på ryggen.

– Det var lidt underligt, og jeg prøvede bare at lade være med at tænke på det. Om jeg har nummer 1 eller 47 burde jo ikke ændre på noget.

– Jeg ved ikke, om de allerede har registreret det, så jeg får et nyt nummer mod Skotland. Men jeg håber, at jeg i hvert fald til næste samling i marts får et nyt nummer, hvis jeg er udtaget.

– Når historien har været, som den har, og nummeret tilhører en så stor spiller som Christian, så synes jeg, det er underligt. Det er et specielt nummer, siger Jacob Bruun Larsen.

Han bad først om at få tildelt et nyt nummer efter kampen mod Færøerne, da der ikke var så meget at gøre inden opgøret i Parken.

– Jeg fik bare et dumt nummer uddelt. Jeg kom ned i omklædningsrummet og så nummeret. Så er det lidt svært at sige: Hey, kan jeg lige få et nyt nummer. Så skal de trykke en ny trøje og indregistrere og alt muligt.

– Så man tager det bare med, og sådan er det. Der var en, der skulle have nummeret, siger Jacob Bruun Larsen.

Han håber, at det kunne bringe glæde hos Eriksen, at han endte med at score et mål i trøjen.

– Jeg havde langt hellere delt målet sammen med Christian, hvor han havde nummer 10 på ryggen, og jeg havde nummer 2 eller et eller andet. Det havde jeg hellere.

– Men jeg håber da, at han også fik en lille glæde. Jeg tror, at alle er enige om, hvem der er Danmarks nummer 10. Det er Christian. Længere er den ikke, siger Hoffenheim-spilleren.

Danmark skal i årets sidste landskamp møde Skotland i Glasgow mandag aften.

/ritzau/





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

FC Midtjylland misser gylden chance

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Josip Radošević på samtlige forsider

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Krisen er blevet til en katastrofe?

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

FC København-krisen fortsætter

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Viborg FF – FC Midtjylland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Rasmus Højlund revser konkurrent

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Benhård Brian Riemer-melding

I svime over Pelle Mattsson

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Topchef får nyt job i FCK

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afslører vild transfer-historie

Millionregn over FC Midtjylland

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

AGF – Brøndby IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund