Mæhle undrer sig over anklager: Hvad er problemet?

Joakim Mæhle har kastet sig ud i en diskussion på Twitter, hvor radioværten Kristoffer Lind har stillet spørgsmål ved venstrebackens rolle i DBU's nye samarbejde med tøjmærket Shaping New Tomorrow.



En kritik på Twitter har nu fået Joakim Mæhle til at tage til genmæle. 

Her har landsholdsstjernen således reageret på et tweet fra Kristoffer Lind fra radiostationen Den Uafhængige, hvor radioværten kommenterer landsholdets nye samarbejde med tøjmærket Shaping New Tomorrow. 

– Så DBU indgår et "omfattende" samarbejde med Shaping New Tomorrow efter en "anbefaling fra en landsholdsspiller". Det er deres egen fortælling. Den spiller er så Joakim Mæhle som bliver betalt for at reklamere for samme firma. Ser ingen det problematiske i det? skriver Kristoffer Lind på Twitter. 

Joakim Mæhle har efterfølgende reageret på kritikken, som venstrebacken ikke umiddelbart har forståelse for.

– Hej Kristoffer, jeg kunne godt tænke mig at vide, hvor du ser problemet? skriver Joakim Mæhle således på Twitter. 

Kristoffer Lind peger herefter på, at der er tale om en glidebane, idet Joakim Mæhle har 'et økonomisk tilhørsforhold' til Shaping New Tomorrow. Atalanta-spilleren afviser dog, at tøjmærkets nye samarbejde med DBU har givet ham flere penge i lommen. 

– Jeg kan forsikre dig om, at det jeg har modtaget fra SNT, om det er tøj eller penge, ikke har haft nogen form for indflydelse. Det kan jeg og SNT skrive under på med det samme. Tror også der skal lidt mere til end det, for at indgå et samarbejde med DBU, skriver Joakim Mæhle således på Twitter. 

Venstrebacken understreger afslutningsvist, at der ikke er noget besynderligt i, at han som ambassadør for Shaping New Tomorrow har anbefalet tøjmærket til DBU. 







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby IF – AGF

Fredericia er nærmest rykket ned

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FCK kørte Silkeborg over

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Ruben Amorim favorit til dette job

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Magiske Messi slår til igen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Randers FC – OB

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Silkeborg IF – FC København

Iran kommer med krav før VM