Joakim Mæhle slår fast: Det er forkert!

Efter en periode med otte mål i 17 landskampe leder Joakim Mæhle efter målet. Han tager tørke med ophøjet ro.



Før Joakim Mæhle fredag aften går på banen i EM-kvalifikationskampen mod Nordirland, kan han se tilbage på, at han ikke har scoret i sine seneste 11 landskampe siden fuldtræfferen mod Serbien i marts 2022.

I sig selv er det ikke opsigtsvækkende at have en back uden mål i støvlerne, men måltørken står i stærk kontrast til Mæhles foregående periode på landsholdet.

Fra marts 2021 og et år frem scorede han uhørte otte mål i 17 landskampe – flere end nogen anden landsholdsback i verden i samme periode.

Mæhle savner at score mål på landsholdet, men er afslappet omkring sin faldende målkadence.

– Det er lidt tid siden, jeg har scoret. Det vil jeg gerne medgive.

– Måske tænker folk, at det er en krise, at jeg ikke har scoret i noget tid, og jeg har spillet dårligt, hvis jeg ikke har scoret eller lagt op til et mål i en landskamp, men det synes jeg er forkert. For jeg føler, at jeg stadig spiller rigtig gode kampe, siger Joakim Mæhle.

– Hvis man udelukkende tæller mål, så er det jo fair nok at bedømme mig hårdt, tilføjer han.

I sin målrige periode blev han en stor yndling blandt landsholdets fans. “Mæhle, Mæhle, Mæhle” gjaldede det flittigt i Parken, mens tilskuerne lavede tilbedende fagter. I medierne blev den energiske nordjyde udpeget som en nøglespiller for landsholdet.

Mæhle slår fast, at selv om han er vild med at komme langt frem på banen, er det lige så vigtigt at lukke modstanderne ned eller sætte holdkammeraterne i scene, end det er selv at komme til afslutninger.

– Det er ikke min første opgave som back at score mål, men i medierne kan jeg godt blive bedømt på ikke at have lavet et mål, selv om jeg har spillet en rigtig god kamp defensivt, siger Mæhle.

Landstræner Kasper Hjulmand mener, at det var “vanvittigt” at venstrebacken scorede så flittigt i en periode.

Mæhles efterfølgende målpause er formentlig et udtryk for taktiske justeringer på landsholdet, påpeger Hjulmand.

– Vi brugte ham som wingback, da han scorede mest, og nu har vi brugt ham i en hel del kampe, hvor han har spillet i en firebackkæde, hvor han har ligget lidt længere tilbage på banen, og han har haft en kantspiller foran sig. Det betyder også noget.

– Hvis vi spiller med tre stoppere bagi, så er det netop for at frigive en spiller som Mæhle på wingbacken, fordi han er så dygtig offensivt. Så det har lidt med formationen at gøre, siger Hjulmand.

Han pointerer også, at Mæhle stadig kommer til afslutninger.

– Det vigtigste for Mæhle er ikke at score mål. Der er en masse andre ting, der er vigtigere som venstre back. Men han har haft nogle muligheder, som han kunne have scoret på, og han havde en chance i Kasakhstan, som han skulle have scoret på.

– Vi må se, om han snart kan finde nettet igen, siger Hjulmand.

I alt har Mæhle scoret ni gange i 36 landskampe.

EM-kvalifikationskampen mellem Danmark og Nordirland begynder fredag klokken 20.45.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Josip Radošević på samtlige forsider

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

FC København – FC Fredericia

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Viborg FF – FC Midtjylland

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Millionregn over FC Midtjylland

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afslører vild transfer-historie

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Benhård Brian Riemer-melding

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Så blev det officielt

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Topchef får nyt job i FCK

Randers FC – Silkeborg IF

“Ingen er uerstattelige”

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark