Mathias Kvistgaarden blæst bagover

Mathias Kvistgaarden er pavestolt over at få landsholdsdebut og glæder sig over at kunne dele den med sin far.



PARKEN (Tipsbladet): Så skete det. Mathias Kvistgaarden kan kalde sig A-landsholdsspiller. 

Brøndby-stjernen fik godt og vel 30 minutter på banen i Danmarks sejr over Nordirland, hvor han fik vist sig godt frem, og efter kampen er humøret da heller ikke til at tage fejl af. Han er pavestolt, da han møder Tipsbladet og den fremmødte presse. 

– Det var stort. Jeg er stolt. Det er rørende, siger Mathias Kvistgaarden og glæder sig også over, at han blev mødt med sangen Masterclass fra Vestegnen: 

– Det var jeg også rørt over, og jeg er sindssygt glad for det. Det betyder meget, at der er mange, der er glade for det.

Mathias Kvistgaarden kunne dele debuten med sin far, Nicolai, der er kit manager for landsholdet, og før indskiftningen omfavnede de. 

Jeg tror lige, vi begge fældede en tåre inden. Jeg gjorde i hvert fald. Selvfølgelig er jeg rørt over at få debut, men det er endnu mere specielt at dele øjeblikket med ham. Det er ikke bare det at have familien oppe på tribunen, men jeg har min far nede ved banen ved siden af mig. Det var specielt, siger Mathias Kvistgaarden, der også sang nationalsangen med armen rundt om sin far før kampstart. 

‘Drømmen at komme op på landsholdsvæggen’

Nu kommer den 22-årige angriber også op på den såkaldte landsholdsvæg i Brøndby, der indeholder navne på alle Brøndby-spillere, der har repræsenteret deres landshold, mens de spillede for klubben.

Her slutter sig blandt andet til et par tidligere holdkammerater.  

Drømmen var 100 procent, hvis man kunne komme op på landsholdsvæggen. Så at lave den milepæl og krydse den af og komme op med nogle kæmpe navne, der hænger der, er kæmpestort. Især når det er spillere som [Andreas] Maxsø og ‘Jobbe’, der hænger deroppe, siger Kvistgaarden og tilføjer: 

– Der er ikke nogen tvivl om, at man kigger på den. Vi har den også med billeder i Players Lounge med billeder, og på sidste række hænger der altid et spørgsmålstegn. Det er stort at kunne sparke det spørgsmålstegn ad helvedes til og hænge sit eget billede derop. 

Og hvordan var det så egentlig at spille minutterne i landsholdstrøjen?

– Det var fedt. Masser af tempo og intensitet. Det er nogle sindssygt gode drenge at løbe rundt og spille med. Både stab og trup er gode til at tage imod os debutanter. Der er ikke så meget pis med, undskyld mit sprog. Det har været en fornøjelse at komme ind på det her hold, og de har gjort det nemt, lyder det fra Kvistgaarden.

Mathias Kvistgaarden skal også med til U21-EM denne sommer, så det er uvist, hvornår han forlader landsholdslejren for at slutte sig til U21-landsholdet. 







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Frygter Christian Eriksen-problem



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Afsløring: Færdig i Silkeborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Dansk træner vinder stor pris

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

‘Vi må se, hvad FC København vil’