Medie: Deschamps har stor Benzema-fortrydelse

Ifølge en fransk avis har Didier Deschamps indset, at han begik en stor fejl ved at udelukke Karim Benzema fra Frankrigs landshold fra 2015 til 2021. Samtidig vækker det undren i Spanien, at Benzema ikke er vendt retur til den franske VM-lejr, når nu verdensstjernen er i stand til at spille træningskampe for Real Madrid.



Karim Benzema var udelukket fra Frankrigs landshold i hele seks år, selvom stjerneangriberen i samme periode væltede sig i succes i Real Madrid. 

Landstræner Didier Deschamps stod bag beslutningen, der var et resultat af den spektakulære sag om afpresning af den tidligere franske landsholdsspiller Mathieu Valbuena. Forud for EM sidste år valgte Deschamps så at tage Benzema til nåde, og Real Madrid-stjernen scorede da også fire mål på fire kampe under slutrunden. 

Og ifølge den franske avis Le Figaro ser Didier Deschamps udelukkelsen af Benzema som sin største fejl i sin tid som fransk landstræner. Det skriver Goal

Det forlyder således, at Deschamps 'i den grad fortryder' sin behandling af Karim Benzema, idet landstræneren nu har indset, at han burde have taget Real Madrid-stjernen til nåde langt tidligere. 

I skrivende stund er forholdet mellem Deschamps og Benzema tilsyneladende heller ikke det bedste. Den 34-årige angriber måtte få dage inden VM forlade Qatar med en skade, men ifølge en spansk avis var det ikke Benzemas idé at forlade Qatar. Beslutningen blev taget af Deschamps, hvilket Benzema angiveligt ikke havde forståelse for

Karim Benzema har da også deltaget i en træningskamp for Real Madrid i denne uge, og ifølge den spanske avis Marca er Benzema igen blevet offer for en kontroversiel Deschamps-beslutning.

Den spanske avis skriver således, at Benzema har været fuldstændig skadesfri siden i lørdags, og at Ballon d'Or-vinderen dermed sagtens kunne være kommet i aktion for Frankrig under VM i Qatar, hvis blot Deschamps havde haft mere tålmodighed. 





Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud


Målfattigt mellem Bees og Whites

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Danske klubber efter Thomas Delaney

Forhandler med Pione Sisto

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Vildt skifte i Superligaen?

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Napoli jagter Superliga-profil

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Anbefaler FC Midtjylland til alle

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Sergio Ramos i chokskifte?

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

OB-boss med spændende transferbesked

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Thomas Delaney i stor hyldest

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Brøndby afvist

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Thomas Frank vil handle i transfervinduet

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Neestrup erkender FCM-misundelse

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Zorniger kommer med klar besked

Aflyser møde med pressen

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner