Medie: Israel vil tage EM fra Danmark

Israel tilbyder UEFA at afholde EM-slutrunden, Champions League og Europa League med tilskuere på lægterne.



Der er godt gang i det israelske vaccine-program. Så godt, at de har listet sig til at tilbyde UEFA en EM-slutrunde med tilskuere på stadion.

Det skriver tyske Bild.

Baggrunden er, at der ikke er styr på corona-pandemien i de europæiske lande, og samtidig vil UEFA gerne undgå at udskyde EM-slutrunden endnu engang. Indtil videre har det europæiske fodboldforbund stædigt holdt fast i at afholde slutrunden som planlagt, men nu er de måske tvunget til at overveje et alternativ.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Israel kæmper stadig med corona-pandemien, men deres vaccine-program vurderes at være foran alle andre lande.

– Oren Hasson (formand for det israelske fodboldforbund, red.) har tilbudt UEFA-præsident, Ceferin, at landet kan være vært for kampe i de tre turneringer, hvis smittegraden i maj og juni ikke tillader kampe med tilskuere i Europa.

– Ceferin har forsikret, at tilbuddet vil blive overvejet, og at det bestemt er en mulighed at afvikle kampe i Israel, skriver det israelske fodboldforbund ifølge Bild.

Læs også:Dansker bliver landstræner i Tanzania

I første omgang handler tilbudet om knock-out kampene i de to europæiske klubturneringer, hvor de tre kampe Leipzig mod Liverpool,og Gladbach mod Manchester City og Hoffenheim mod Molde alle skal afvikles i et tredje land.

– UEFA ønsker at afholde EM i de tolv byer som det oprindeligt planlagt – med finalen midt i “mutations-centre” i London, siger en talsmand for dent israelske fodboldforbund til BILD og uddyber:

– Turneringen starter i juni, det er stadig langt væk. Indtil da kan meget ske. Men vi er klar. Også når det kommer til fans. Lokale fans kan helt sikkert være der. Vi arbejder på et koncept for fans uden for Tyskland, lyder det.

EM-slutrunden skydes efter planen i gang i Rom 11. juni, når Italien tager imod Tyrkiet.

Læs også:FCK, BIF og FCM: Disse spillere kan skifte klub nu
Læs også:Blev aldrig meldt ud: FCN har hentet ny spiller
Læs også:– FC København er bedre end FC Midtjylland




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

‘En trøstepræmie af en turnering’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

FC Midtjylland er ude

Er de også færdige i OB?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

John Stones tager sydpå



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ny FC København-stjerne imponerer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe