Nogle gange er fodbolden vildere end fantasien selv.
Kampe kan vendes på hovedet på et splitsekund, selvom de gennem 90 minutter har peget i én entydig retning.
I 2008 lavede Danmark et af de vildeste comebacks i dette årtusinde for landsholdet, da Portugal blev slået med 3-2, efter at de ellers to gange havde været foran. Et afrettet langskud i overtiden fra Daniel Jensen sikrede et dansk mirakel i Lissabon.
– Det er klart, at det var en kamp, hvor man var i situationen, men efterfølgende så er det selvfølgelig et lille mirakel, og selvfølgelig er det også meget specielt at rende rundt derinde og få chancen for at score det afgørende mål, fortæller Daniel Jensen i et interview til Viaplay.
De fleste husker scoringen som et heftigt afrettet spark, men sådan vælger den tidligere landsholdsspiller ikke at se tilbage på det vigtige mål.
– Jeg står heldigvis lige bag bolden, så jeg kunne se, at hvis den ikke ramte nogen, så var den gået ind alligevel, siger han med et stort smil og fortsætter:
– Det kan man også se på målmandens reaktion, at han hopper febrilsk til venstre, og så går den ind til højre. Så jeg ved ikke, hvor meget den blev rettet af, men skal vi ikke sige, at det var pænt heldigt, men selvfølgelig rigtig dejligt for os.
De resterende danske scoringer i kampen blev sat ind af Nicklas Bendtner og Christian Poulsen, og udligningen til 2-2 var Daniel Jensen også arkitekten bag, da han sendte et hjørnespark ind i feltet til Christian Poulsen, der sendte bolden i kassen. Den hektiske afslutning, hvor Danmark scorede alle tre mål på ni minutter, var en helt vild ting at være en del af. Derfor blev Daniel Jensen også spurgt ind til, hvor euforisk han var efterfølgende.
– Ja, både og. Jeg tror mere, at det var på holdets vegne. Jeg tror, alle havde det sådan: ‘Hvad var det, der skete her?’ Så er det klart, at når man kommer lidt væk fra kampen og tænker lidt over, hvad man har været med i, og sådan nogle ting, så er det da lidt mere specielt.
– Men lige da dommeren fløjtede af, der tror jeg bare, at vi alle var ovenud lykkelige over det, som vi nu engang gjorde.
Danmark spiller i aften den første kamp mod Portugal siden 2015. Den seneste danske sejr ligger tilbage i 2011, hvor portugiserne i Parken blev besejret med 2-1.
Du kan se hele interviewet med Daniel Jensen i videoen over artiklen.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Sprudler i MLS
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED