Miraklet i Lissabon: ‘Det var pænt heldigt’

Daniel Jensen sætter ord på det vilde comeback, Danmark lavede i Portugal i 2008, hvor han selv blev matchvinder.



Nogle gange er fodbolden vildere end fantasien selv.

Kampe kan vendes på hovedet på et splitsekund, selvom de gennem 90 minutter har peget i én entydig retning.

I 2008 lavede Danmark et af de vildeste comebacks i dette årtusinde for landsholdet, da Portugal blev slået med 3-2, efter at de ellers to gange havde været foran. Et afrettet langskud i overtiden fra Daniel Jensen sikrede et dansk mirakel i Lissabon.

– Det er klart, at det var en kamp, hvor man var i situationen, men efterfølgende så er det selvfølgelig et lille mirakel, og selvfølgelig er det også meget specielt at rende rundt derinde og få chancen for at score det afgørende mål, fortæller Daniel Jensen i et interview til Viaplay.

De fleste husker scoringen som et heftigt afrettet spark, men sådan vælger den tidligere landsholdsspiller ikke at se tilbage på det vigtige mål.

– Jeg står heldigvis lige bag bolden, så jeg kunne se, at hvis den ikke ramte nogen, så var den gået ind alligevel, siger han med et stort smil og fortsætter:

– Det kan man også se på målmandens reaktion, at han hopper febrilsk til venstre, og så går den ind til højre. Så jeg ved ikke, hvor meget den blev rettet af, men skal vi ikke sige, at det var pænt heldigt, men selvfølgelig rigtig dejligt for os.

De resterende danske scoringer i kampen blev sat ind af Nicklas Bendtner og Christian Poulsen, og udligningen til 2-2 var Daniel Jensen også arkitekten bag, da han sendte et hjørnespark ind i feltet til Christian Poulsen, der sendte bolden i kassen. Den hektiske afslutning, hvor Danmark scorede alle tre mål på ni minutter, var en helt vild ting at være en del af. Derfor blev Daniel Jensen også spurgt ind til, hvor euforisk han var efterfølgende.

– Ja, både og. Jeg tror mere, at det var på holdets vegne. Jeg tror, alle havde det sådan: ‘Hvad var det, der skete her?’ Så er det klart, at når man kommer lidt væk fra kampen og tænker lidt over, hvad man har været med i, og sådan nogle ting, så er det da lidt mere specielt.

– Men lige da dommeren fløjtede af, der tror jeg bare, at vi alle var ovenud lykkelige over det, som vi nu engang gjorde.

Danmark spiller i aften den første kamp mod Portugal siden 2015. Den seneste danske sejr ligger tilbage i 2011, hvor portugiserne i Parken blev besejret med 2-1.

Du kan se hele interviewet med Daniel Jensen i videoen over artiklen.





LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

FC Midtjylland jagter kvartfinalen i Europa League

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Nu dukker første historie op

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jubler over ny Brøndby-chef

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Benhård Brian Riemer-melding

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

I svime over Morten Hjulmand

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Så du detaljen på tv? Går verden rundt