Nogle gange er fodbolden vildere end fantasien selv.
Kampe kan vendes på hovedet på et splitsekund, selvom de gennem 90 minutter har peget i én entydig retning.
I 2008 lavede Danmark et af de vildeste comebacks i dette årtusinde for landsholdet, da Portugal blev slået med 3-2, efter at de ellers to gange havde været foran. Et afrettet langskud i overtiden fra Daniel Jensen sikrede et dansk mirakel i Lissabon.
– Det er klart, at det var en kamp, hvor man var i situationen, men efterfølgende så er det selvfølgelig et lille mirakel, og selvfølgelig er det også meget specielt at rende rundt derinde og få chancen for at score det afgørende mål, fortæller Daniel Jensen i et interview til Viaplay.
De fleste husker scoringen som et heftigt afrettet spark, men sådan vælger den tidligere landsholdsspiller ikke at se tilbage på det vigtige mål.
– Jeg står heldigvis lige bag bolden, så jeg kunne se, at hvis den ikke ramte nogen, så var den gået ind alligevel, siger han med et stort smil og fortsætter:
– Det kan man også se på målmandens reaktion, at han hopper febrilsk til venstre, og så går den ind til højre. Så jeg ved ikke, hvor meget den blev rettet af, men skal vi ikke sige, at det var pænt heldigt, men selvfølgelig rigtig dejligt for os.
De resterende danske scoringer i kampen blev sat ind af Nicklas Bendtner og Christian Poulsen, og udligningen til 2-2 var Daniel Jensen også arkitekten bag, da han sendte et hjørnespark ind i feltet til Christian Poulsen, der sendte bolden i kassen. Den hektiske afslutning, hvor Danmark scorede alle tre mål på ni minutter, var en helt vild ting at være en del af. Derfor blev Daniel Jensen også spurgt ind til, hvor euforisk han var efterfølgende.
– Ja, både og. Jeg tror mere, at det var på holdets vegne. Jeg tror, alle havde det sådan: ‘Hvad var det, der skete her?’ Så er det klart, at når man kommer lidt væk fra kampen og tænker lidt over, hvad man har været med i, og sådan nogle ting, så er det da lidt mere specielt.
– Men lige da dommeren fløjtede af, der tror jeg bare, at vi alle var ovenud lykkelige over det, som vi nu engang gjorde.
Danmark spiller i aften den første kamp mod Portugal siden 2015. Den seneste danske sejr ligger tilbage i 2011, hvor portugiserne i Parken blev besejret med 2-1.
Du kan se hele interviewet med Daniel Jensen i videoen over artiklen.
LIVE
LIVE: FC København melder udsolgt
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
Kæmpe nyhed i udlandet
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
Brøndby får stor bøde
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
Klar tale: Han bør fyres nu
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER