Miraklet i Lissabon: ‘Det var pænt heldigt’

Daniel Jensen sætter ord på det vilde comeback, Danmark lavede i Portugal i 2008, hvor han selv blev matchvinder.



Nogle gange er fodbolden vildere end fantasien selv.

Kampe kan vendes på hovedet på et splitsekund, selvom de gennem 90 minutter har peget i én entydig retning.

I 2008 lavede Danmark et af de vildeste comebacks i dette årtusinde for landsholdet, da Portugal blev slået med 3-2, efter at de ellers to gange havde været foran. Et afrettet langskud i overtiden fra Daniel Jensen sikrede et dansk mirakel i Lissabon.

– Det er klart, at det var en kamp, hvor man var i situationen, men efterfølgende så er det selvfølgelig et lille mirakel, og selvfølgelig er det også meget specielt at rende rundt derinde og få chancen for at score det afgørende mål, fortæller Daniel Jensen i et interview til Viaplay.

De fleste husker scoringen som et heftigt afrettet spark, men sådan vælger den tidligere landsholdsspiller ikke at se tilbage på det vigtige mål.

– Jeg står heldigvis lige bag bolden, så jeg kunne se, at hvis den ikke ramte nogen, så var den gået ind alligevel, siger han med et stort smil og fortsætter:

– Det kan man også se på målmandens reaktion, at han hopper febrilsk til venstre, og så går den ind til højre. Så jeg ved ikke, hvor meget den blev rettet af, men skal vi ikke sige, at det var pænt heldigt, men selvfølgelig rigtig dejligt for os.

De resterende danske scoringer i kampen blev sat ind af Nicklas Bendtner og Christian Poulsen, og udligningen til 2-2 var Daniel Jensen også arkitekten bag, da han sendte et hjørnespark ind i feltet til Christian Poulsen, der sendte bolden i kassen. Den hektiske afslutning, hvor Danmark scorede alle tre mål på ni minutter, var en helt vild ting at være en del af. Derfor blev Daniel Jensen også spurgt ind til, hvor euforisk han var efterfølgende.

– Ja, både og. Jeg tror mere, at det var på holdets vegne. Jeg tror, alle havde det sådan: ‘Hvad var det, der skete her?’ Så er det klart, at når man kommer lidt væk fra kampen og tænker lidt over, hvad man har været med i, og sådan nogle ting, så er det da lidt mere specielt.

– Men lige da dommeren fløjtede af, der tror jeg bare, at vi alle var ovenud lykkelige over det, som vi nu engang gjorde.

Danmark spiller i aften den første kamp mod Portugal siden 2015. Den seneste danske sejr ligger tilbage i 2011, hvor portugiserne i Parken blev besejret med 2-1.

Du kan se hele interviewet med Daniel Jensen i videoen over artiklen.





Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?




LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur for Anthony Martial

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Melder ud om Kasper Hjulmand



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tjekkiet – Danmark

Rasmus Højlund har ikke set det før

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

FC København afviser konspirationsteori

Stor profil glad for Brøndby

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Ser I med, Brøndby?

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’