Modstander kræver landsholdsspillers køn tjekket

Jordans fodboldforbund sår efter kvindelandsholdets nederlag i september tvivl om en iransk spillers køn.



Fodboldforbundet i Jordan har bedt Det Asiatiske Fodboldforbund (AFC) om at undersøge kønnet på en spiller fra Irans kvindelandshold.

Det afslørede præsidenten i Det Jordanske Forbund (JFA), Ali Al Hussein, på Twitter søndag.

Iran besejrede 25. september Jordan efter 0-0 i ordinær og forlænget spilletid samt 4-2 i en straffesparkskonkurrence, hvor den iranske keeper med to redninger var afgørende.

Sejren gav Iran adgang til de asiatiske mesterskaber i januar næste år.

I et brev til AFC fra 5. november fremgår det, at JFA har fremsendt en anmodning om at undersøge en unavngiven spillers køn.

Forbundene har været i dialog om sagen siden 25. september, og det fremgår, at AFC i første omgang har afvist anmodningen med henvisning til sine regler.

Reglerne siger, at det ikke er obligatorisk at fremlægge bevis for sit køn. Men JFA henviser til, at hvis der er tvivl om en spillers køn, kan AFC ifølge reglerne iværksætte en undersøgelse.

– Når man tager beviserne, som JFA har fremsendt, og turneringens betydning i betragtning, beder vi AFC om at igangsætte en gennemsigtig og grundig undersøgelse foretaget af uafhængige medicinske eksperter af den pågældende spiller og andres berettigelse til at spille.

– Især fordi det iranske kvindelandshold har en historie med sager om køn og doping, skriver JFA i sit brev, der er underskrevet af forbundets generalsekretær, Samar Nassar.

I skrivelsen nævnes hverken navn på spilleren eller andre detaljer om vedkommende.

Irans kvindelandshold har flere gange været involveret i sager med beskyldninger om snyd med køn. I 2015 blev otte spillere på holdet beskyldt for at være mænd.

Ifølge blandt andet The Independent fortalte en kilde fra den iranske liga dengang, at der var tale om personer, der afventede en kønsskifteoperation.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Superliga-profil udsat for racisme

Afsløring: FC Midtjylland køber Magnus Jensen

18-årig dansker med hattrick på to minutter

Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

FCK har ringet til Zuma: ‘Ham skal I købe’

Denis Vavro ude i kulden



LIVE

TransferLIVE: Klar med stort bud på dansker

Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’

Griner af FC Barcelonas bud

Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.

Sønderjyske-kaptajn jubler

Brøndby-spiller kan være på vej til Tyskland



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

Brøndby ansætter Ross Ireland fra Rangers FC

Melder Harder færdig i Leipzig

“Hvor er den 9’er, AGF? – der mangler en angriber”

Afsløring: Dansker til lægetjek hos storklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale

Afsløring: Viborg afviser bud fra Championship

‘Unikt’: Nicolaj Thomsen jubler over nye tiltag

Afsløring: Gustav Friberg får tre år i dansk klub

Engelsk klub afviser AGF

Afsløring: FCN har slået nordisk salgsrekord

Farzam: Dette arbejder Brøndby på lige nu

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen

De vil købe Ousmane Sow i Brøndby

Sambabold i saunaen – FCK-indkøb var suveræn

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Brøndby tæt på Bundesliga-back – her er prisen