Møller: Skal leve med pressen synes det er håbløst

DBU's fodbolddirektør Peter Møller fortæller, at man lærer, hvordan pressen reagerer, når det hele ikke kører.



Der har på det seneste været en del virak omkring landsholdet. Spillemæssigt har det ikke været bare i nærheden af de glade dage i sommeren 2021 og den efterfølgende VM-kvalifikation. 

Den seneste svære tid er noget, som DBU's fodbolddirektør Peter Møller nu forholder sig til i et interview med Ekstra Bladet. Her peger han på, at der har været noget lærdom for dem.

DBU-topbossen slår i den forbindelse fast, at tingene bliver forstørret nu i pressen, og at han synes, at de selv har været ærlige og sagt, at de gerne vil være bedre og være dygtigere til at bryde de hold ned, som står dybt. Og det niveau har de ikke ramt.

– Jeg skal på den ene side leve med, at nogle fra pressen synes, det hele er helt håbløst og med eksperter, der mener, at det er landsholdsfodboldens undergang, siger han og fortsætter:

– Og så på den anden side finde frem til, at jeg er tilfreds med, at vi har været det bedste hold i de seneste fire kampe, lyder det fra Peter Møller om møderne mod Finland, Kazahkstan, Nordirland og Slovenien, der har givet syv point.

Endvidere fortæller han, at man også lærer, hvordan pressen reagerer, når resultaterne ikke er som de skal være. Det er særligt i forbindelse med Daramy-historien, at han kommer ind på det – og han mener, at det er fuldstændig overreageret, og at journalisterne skal vænne sig til, at spillere bliver sorteret fra undervejs.

I forhold til den seneste forlængelse af Kasper Hjulmand påpeger fodbolddirektøren, at man længe var i dialog om forlængelsen – og at signalet med udmeldingen var den vigtigtste – at man tror på Hjulmand, som man er glad for med hensyn til resultaterne. Dertil skulle der være ro om situationen, da han var rygtet til en anden klub.

Hjulmand selv har udtalt sig om Daramy-sagen, hvor han fortæller, at kantspilleren har været ked af det. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: Surt show

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Kryptisk transfermelding

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Afviste Premier League-klubber

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Holland – Marokko

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Frankrig – Sverige