Morten Olsens skrækmodstander: ‘Ikke gode minder’

Tipsbladet har talt med Morten Olsen om hans minder med at stå overfor Spaniens landshold. Og det er ikke specielt gode minder, erkender den danske landsholdslegende.



Når Danmark i aften går på banen mod Spanien, er der ikke umiddelbart så meget, der taler for en dansk sejr. 

Først og fremmest er der tale om en udekamp mod de nykårede europamestre, men derudover er der heller ikke megen opmuntring at hente, når man tager et kig på Danmarks historik mod Spanien. 

Og hvis der er én person, der kan skrive under på dette, er det Morten Olsen. Både som landsholdsspiller og landsholdstræner er den danske legende nemlig løbet ind i en håndfuld smertefulde nederlag til Spanien. 

Talen er da også ganske klar, da Tipsbladet spørger Morten Olsen om hans minder med at stå overfor Spanien. 

– Uha, ikke gode minder. Som spiller har vi i afgørende kampe jo tabt et par gange. Den eneste, vi måske skulle have vundet, det var semifinalen nede i Frankrig i ‘84, lyder det fra Morten Olsen med reference til EM-semifinalen mod Spanien, hvor Preben Elkjær brændte i straffesparkskonkurrencen.

Jeg synes, at der var nogle, der præsenterede sig godt sidste gang. Så det tegner godt for fremtiden.

Morten Olsen
Tidligere landstræner og landsholdsspiller

Som bekendt tabte Danmark også med 5-1 til Spanien ved VM i 1986, men for Morten Olsen er det EM-semifinalen i 1984, der står klarest i hukommelsen af de dårlige spanske minder. 

– Inden for de seneste 20-25 år har jeg også haft muligheden for at se gense kampen. Analysen fra min egen side er den samme: Den kamp burde vi have vundet. Vi burde have været i EM-finalen, lyder det fra den tidligere landsholdsprofil. 

Som dansk landstræner blev det til fire nederlag i fire kampe mod Spanien for Morten Olsen. 

– Jeg synes faktisk, at vi spiller en god kamp i Madrid (i 2007, red.), hvor vi taber 2-1 og endda får smidt Niclas Jensen ud, så vidt jeg husker. Vi har også en testkamp oppe i Gijon, hvor vi taber 2-0 til Spanien, selvom vi spillede en rigtig god kamp.

– Selvfølgelig var Spanien oftest bedre end os, men vi har da også haft nogle kampe, hvor vi spillede lige op, siger Morten Olsen, der var dansk landstræner fra år 2000 til 2015. 

Morten Olsen har lidt uenigheder med dommeren under en EM-kvalifikationskamp på Santiago Bernabeu i 2007, hvor Spanien vinder 2-1. Foto: Alamy

Begejstet for det nuværende landshold
I aften står Danmark så igen overfor Spanien, og ifølge Morten Olsen står landsholdet et ganske godt sted i øjeblikket. 

– Det var godt nok hjemmekampe senest (mod Schweiz og Serbien, red.), det skal vi huske at sige, men man fik benyttet sig godt af muligheden, og der var et fantastisk publikum og en del nye spillere. Det har vi åbenbart også den her gang, på grund af nogle skader.

– Kampene i september viste, at vi har en bred trup af spillere. Selvfølgelig er der nogle, der er vigtigere end andre. Hvis vi mangler for mange af de rutinerede spillere, kan det jo godt gå ud over de unge, som lige skal ind og lugte til, hvad landsholdsfodbold egentlig er.

– Men jeg synes, at der var nogle, der præsenterede sig godt sidste gang. Så det tegner godt for fremtiden. Og der er jo ikke så mange, der er hold op, det er jo kun Delaney og Kjær, og vi har i øjeblikket mange spillere, der spiller de rigtige steder, lyder det afslutningsvist fra Morten Olsen. 

Tipsbladet har også talt med Morten Olsen om Pierre-Emile Højbjergs første tid på landsholdet. Det kan du læse om HER





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

I chok over Manchester United

Skræmmende Chido Obi-scener

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Nu er Dreyer historisk



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Køber engelsk klub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

631 millioner kroner

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

‘Han tisser isterninger’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

– Burde have lukket langt tidligere!

Bo Henriksen lander TV-job

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

– Det vil jeg aldrig gøre!

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på