Når Danmark i aften går på banen mod Spanien, er der ikke umiddelbart så meget, der taler for en dansk sejr.
Først og fremmest er der tale om en udekamp mod de nykårede europamestre, men derudover er der heller ikke megen opmuntring at hente, når man tager et kig på Danmarks historik mod Spanien.
Og hvis der er én person, der kan skrive under på dette, er det Morten Olsen. Både som landsholdsspiller og landsholdstræner er den danske legende nemlig løbet ind i en håndfuld smertefulde nederlag til Spanien.
Talen er da også ganske klar, da Tipsbladet spørger Morten Olsen om hans minder med at stå overfor Spanien.
– Uha, ikke gode minder. Som spiller har vi i afgørende kampe jo tabt et par gange. Den eneste, vi måske skulle have vundet, det var semifinalen nede i Frankrig i ‘84, lyder det fra Morten Olsen med reference til EM-semifinalen mod Spanien, hvor Preben Elkjær brændte i straffesparkskonkurrencen.
Jeg synes, at der var nogle, der præsenterede sig godt sidste gang. Så det tegner godt for fremtiden.
Morten OlsenTidligere landstræner og landsholdsspiller
Som bekendt tabte Danmark også med 5-1 til Spanien ved VM i 1986, men for Morten Olsen er det EM-semifinalen i 1984, der står klarest i hukommelsen af de dårlige spanske minder.
– Inden for de seneste 20-25 år har jeg også haft muligheden for at se gense kampen. Analysen fra min egen side er den samme: Den kamp burde vi have vundet. Vi burde have været i EM-finalen, lyder det fra den tidligere landsholdsprofil.
Som dansk landstræner blev det til fire nederlag i fire kampe mod Spanien for Morten Olsen.
– Jeg synes faktisk, at vi spiller en god kamp i Madrid (i 2007, red.), hvor vi taber 2-1 og endda får smidt Niclas Jensen ud, så vidt jeg husker. Vi har også en testkamp oppe i Gijon, hvor vi taber 2-0 til Spanien, selvom vi spillede en rigtig god kamp.
– Selvfølgelig var Spanien oftest bedre end os, men vi har da også haft nogle kampe, hvor vi spillede lige op, siger Morten Olsen, der var dansk landstræner fra år 2000 til 2015.
Begejstet for det nuværende landshold
I aften står Danmark så igen overfor Spanien, og ifølge Morten Olsen står landsholdet et ganske godt sted i øjeblikket.
– Det var godt nok hjemmekampe senest (mod Schweiz og Serbien, red.), det skal vi huske at sige, men man fik benyttet sig godt af muligheden, og der var et fantastisk publikum og en del nye spillere. Det har vi åbenbart også den her gang, på grund af nogle skader.
– Kampene i september viste, at vi har en bred trup af spillere. Selvfølgelig er der nogle, der er vigtigere end andre. Hvis vi mangler for mange af de rutinerede spillere, kan det jo godt gå ud over de unge, som lige skal ind og lugte til, hvad landsholdsfodbold egentlig er.
– Men jeg synes, at der var nogle, der præsenterede sig godt sidste gang. Så det tegner godt for fremtiden. Og der er jo ikke så mange, der er hold op, det er jo kun Delaney og Kjær, og vi har i øjeblikket mange spillere, der spiller de rigtige steder, lyder det afslutningsvist fra Morten Olsen.
Tipsbladet har også talt med Morten Olsen om Pierre-Emile Højbjergs første tid på landsholdet. Det kan du læse om HER.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
NYHEDER
Ikke set i 30 år
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
Stjernetransfer på plads alligevel
TRANSFER
– Han virker frustreret!
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen