Når Danmark i aften går på banen mod Spanien, er der ikke umiddelbart så meget, der taler for en dansk sejr.
Først og fremmest er der tale om en udekamp mod de nykårede europamestre, men derudover er der heller ikke megen opmuntring at hente, når man tager et kig på Danmarks historik mod Spanien.
Og hvis der er én person, der kan skrive under på dette, er det Morten Olsen. Både som landsholdsspiller og landsholdstræner er den danske legende nemlig løbet ind i en håndfuld smertefulde nederlag til Spanien.
Talen er da også ganske klar, da Tipsbladet spørger Morten Olsen om hans minder med at stå overfor Spanien.
– Uha, ikke gode minder. Som spiller har vi i afgørende kampe jo tabt et par gange. Den eneste, vi måske skulle have vundet, det var semifinalen nede i Frankrig i ‘84, lyder det fra Morten Olsen med reference til EM-semifinalen mod Spanien, hvor Preben Elkjær brændte i straffesparkskonkurrencen.
Jeg synes, at der var nogle, der præsenterede sig godt sidste gang. Så det tegner godt for fremtiden.
Morten OlsenTidligere landstræner og landsholdsspiller
Som bekendt tabte Danmark også med 5-1 til Spanien ved VM i 1986, men for Morten Olsen er det EM-semifinalen i 1984, der står klarest i hukommelsen af de dårlige spanske minder.
– Inden for de seneste 20-25 år har jeg også haft muligheden for at se gense kampen. Analysen fra min egen side er den samme: Den kamp burde vi have vundet. Vi burde have været i EM-finalen, lyder det fra den tidligere landsholdsprofil.
Som dansk landstræner blev det til fire nederlag i fire kampe mod Spanien for Morten Olsen.
– Jeg synes faktisk, at vi spiller en god kamp i Madrid (i 2007, red.), hvor vi taber 2-1 og endda får smidt Niclas Jensen ud, så vidt jeg husker. Vi har også en testkamp oppe i Gijon, hvor vi taber 2-0 til Spanien, selvom vi spillede en rigtig god kamp.
– Selvfølgelig var Spanien oftest bedre end os, men vi har da også haft nogle kampe, hvor vi spillede lige op, siger Morten Olsen, der var dansk landstræner fra år 2000 til 2015.
Begejstet for det nuværende landshold
I aften står Danmark så igen overfor Spanien, og ifølge Morten Olsen står landsholdet et ganske godt sted i øjeblikket.
– Det var godt nok hjemmekampe senest (mod Schweiz og Serbien, red.), det skal vi huske at sige, men man fik benyttet sig godt af muligheden, og der var et fantastisk publikum og en del nye spillere. Det har vi åbenbart også den her gang, på grund af nogle skader.
– Kampene i september viste, at vi har en bred trup af spillere. Selvfølgelig er der nogle, der er vigtigere end andre. Hvis vi mangler for mange af de rutinerede spillere, kan det jo godt gå ud over de unge, som lige skal ind og lugte til, hvad landsholdsfodbold egentlig er.
– Men jeg synes, at der var nogle, der præsenterede sig godt sidste gang. Så det tegner godt for fremtiden. Og der er jo ikke så mange, der er hold op, det er jo kun Delaney og Kjær, og vi har i øjeblikket mange spillere, der spiller de rigtige steder, lyder det afslutningsvist fra Morten Olsen.
Tipsbladet har også talt med Morten Olsen om Pierre-Emile Højbjergs første tid på landsholdet. Det kan du læse om HER.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
Stor profil ude af Frankrig-brag
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TOPNYHED