Når Danmark i aften går på banen mod Spanien, er der ikke umiddelbart så meget, der taler for en dansk sejr.
Først og fremmest er der tale om en udekamp mod de nykårede europamestre, men derudover er der heller ikke megen opmuntring at hente, når man tager et kig på Danmarks historik mod Spanien.
Og hvis der er én person, der kan skrive under på dette, er det Morten Olsen. Både som landsholdsspiller og landsholdstræner er den danske legende nemlig løbet ind i en håndfuld smertefulde nederlag til Spanien.
Talen er da også ganske klar, da Tipsbladet spørger Morten Olsen om hans minder med at stå overfor Spanien.
– Uha, ikke gode minder. Som spiller har vi i afgørende kampe jo tabt et par gange. Den eneste, vi måske skulle have vundet, det var semifinalen nede i Frankrig i ‘84, lyder det fra Morten Olsen med reference til EM-semifinalen mod Spanien, hvor Preben Elkjær brændte i straffesparkskonkurrencen.
Jeg synes, at der var nogle, der præsenterede sig godt sidste gang. Så det tegner godt for fremtiden.
Morten OlsenTidligere landstræner og landsholdsspiller
Som bekendt tabte Danmark også med 5-1 til Spanien ved VM i 1986, men for Morten Olsen er det EM-semifinalen i 1984, der står klarest i hukommelsen af de dårlige spanske minder.
– Inden for de seneste 20-25 år har jeg også haft muligheden for at se gense kampen. Analysen fra min egen side er den samme: Den kamp burde vi have vundet. Vi burde have været i EM-finalen, lyder det fra den tidligere landsholdsprofil.
Som dansk landstræner blev det til fire nederlag i fire kampe mod Spanien for Morten Olsen.
– Jeg synes faktisk, at vi spiller en god kamp i Madrid (i 2007, red.), hvor vi taber 2-1 og endda får smidt Niclas Jensen ud, så vidt jeg husker. Vi har også en testkamp oppe i Gijon, hvor vi taber 2-0 til Spanien, selvom vi spillede en rigtig god kamp.
– Selvfølgelig var Spanien oftest bedre end os, men vi har da også haft nogle kampe, hvor vi spillede lige op, siger Morten Olsen, der var dansk landstræner fra år 2000 til 2015.
Begejstet for det nuværende landshold
I aften står Danmark så igen overfor Spanien, og ifølge Morten Olsen står landsholdet et ganske godt sted i øjeblikket.
– Det var godt nok hjemmekampe senest (mod Schweiz og Serbien, red.), det skal vi huske at sige, men man fik benyttet sig godt af muligheden, og der var et fantastisk publikum og en del nye spillere. Det har vi åbenbart også den her gang, på grund af nogle skader.
– Kampene i september viste, at vi har en bred trup af spillere. Selvfølgelig er der nogle, der er vigtigere end andre. Hvis vi mangler for mange af de rutinerede spillere, kan det jo godt gå ud over de unge, som lige skal ind og lugte til, hvad landsholdsfodbold egentlig er.
– Men jeg synes, at der var nogle, der præsenterede sig godt sidste gang. Så det tegner godt for fremtiden. Og der er jo ikke så mange, der er hold op, det er jo kun Delaney og Kjær, og vi har i øjeblikket mange spillere, der spiller de rigtige steder, lyder det afslutningsvist fra Morten Olsen.
Tipsbladet har også talt med Morten Olsen om Pierre-Emile Højbjergs første tid på landsholdet. Det kan du læse om HER.
LIVE
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT