Morten Olsens skrækmodstander: ‘Ikke gode minder’

Tipsbladet har talt med Morten Olsen om hans minder med at stå overfor Spaniens landshold. Og det er ikke specielt gode minder, erkender den danske landsholdslegende.



Når Danmark i aften går på banen mod Spanien, er der ikke umiddelbart så meget, der taler for en dansk sejr. 

Først og fremmest er der tale om en udekamp mod de nykårede europamestre, men derudover er der heller ikke megen opmuntring at hente, når man tager et kig på Danmarks historik mod Spanien. 

Og hvis der er én person, der kan skrive under på dette, er det Morten Olsen. Både som landsholdsspiller og landsholdstræner er den danske legende nemlig løbet ind i en håndfuld smertefulde nederlag til Spanien. 

Talen er da også ganske klar, da Tipsbladet spørger Morten Olsen om hans minder med at stå overfor Spanien. 

– Uha, ikke gode minder. Som spiller har vi i afgørende kampe jo tabt et par gange. Den eneste, vi måske skulle have vundet, det var semifinalen nede i Frankrig i ‘84, lyder det fra Morten Olsen med reference til EM-semifinalen mod Spanien, hvor Preben Elkjær brændte i straffesparkskonkurrencen.

Jeg synes, at der var nogle, der præsenterede sig godt sidste gang. Så det tegner godt for fremtiden.

Morten Olsen
Tidligere landstræner og landsholdsspiller

Som bekendt tabte Danmark også med 5-1 til Spanien ved VM i 1986, men for Morten Olsen er det EM-semifinalen i 1984, der står klarest i hukommelsen af de dårlige spanske minder. 

– Inden for de seneste 20-25 år har jeg også haft muligheden for at se gense kampen. Analysen fra min egen side er den samme: Den kamp burde vi have vundet. Vi burde have været i EM-finalen, lyder det fra den tidligere landsholdsprofil. 

Som dansk landstræner blev det til fire nederlag i fire kampe mod Spanien for Morten Olsen. 

– Jeg synes faktisk, at vi spiller en god kamp i Madrid (i 2007, red.), hvor vi taber 2-1 og endda får smidt Niclas Jensen ud, så vidt jeg husker. Vi har også en testkamp oppe i Gijon, hvor vi taber 2-0 til Spanien, selvom vi spillede en rigtig god kamp.

– Selvfølgelig var Spanien oftest bedre end os, men vi har da også haft nogle kampe, hvor vi spillede lige op, siger Morten Olsen, der var dansk landstræner fra år 2000 til 2015. 

Morten Olsen har lidt uenigheder med dommeren under en EM-kvalifikationskamp på Santiago Bernabeu i 2007, hvor Spanien vinder 2-1. Foto: Alamy

Begejstet for det nuværende landshold
I aften står Danmark så igen overfor Spanien, og ifølge Morten Olsen står landsholdet et ganske godt sted i øjeblikket. 

– Det var godt nok hjemmekampe senest (mod Schweiz og Serbien, red.), det skal vi huske at sige, men man fik benyttet sig godt af muligheden, og der var et fantastisk publikum og en del nye spillere. Det har vi åbenbart også den her gang, på grund af nogle skader.

– Kampene i september viste, at vi har en bred trup af spillere. Selvfølgelig er der nogle, der er vigtigere end andre. Hvis vi mangler for mange af de rutinerede spillere, kan det jo godt gå ud over de unge, som lige skal ind og lugte til, hvad landsholdsfodbold egentlig er.

– Men jeg synes, at der var nogle, der præsenterede sig godt sidste gang. Så det tegner godt for fremtiden. Og der er jo ikke så mange, der er hold op, det er jo kun Delaney og Kjær, og vi har i øjeblikket mange spillere, der spiller de rigtige steder, lyder det afslutningsvist fra Morten Olsen. 

Tipsbladet har også talt med Morten Olsen om Pierre-Emile Højbjergs første tid på landsholdet. Det kan du læse om HER





LIVE

TransferLIVE: Færdig

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Kontant transfermelding fra FCK

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Han kan erstatte Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Ingen kontakt med AGF

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Premier League-stjerne knuser transferrekord

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

– Et kanon sted for ham

Kræver fuldstændig vanvittig løn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

LIVE: FCK taber i Barcelona

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet