Når Danmark i aften går på banen mod Spanien, er der ikke umiddelbart så meget, der taler for en dansk sejr.
Først og fremmest er der tale om en udekamp mod de nykårede europamestre, men derudover er der heller ikke megen opmuntring at hente, når man tager et kig på Danmarks historik mod Spanien.
Og hvis der er én person, der kan skrive under på dette, er det Morten Olsen. Både som landsholdsspiller og landsholdstræner er den danske legende nemlig løbet ind i en håndfuld smertefulde nederlag til Spanien.
Talen er da også ganske klar, da Tipsbladet spørger Morten Olsen om hans minder med at stå overfor Spanien.
– Uha, ikke gode minder. Som spiller har vi i afgørende kampe jo tabt et par gange. Den eneste, vi måske skulle have vundet, det var semifinalen nede i Frankrig i ‘84, lyder det fra Morten Olsen med reference til EM-semifinalen mod Spanien, hvor Preben Elkjær brændte i straffesparkskonkurrencen.
Jeg synes, at der var nogle, der præsenterede sig godt sidste gang. Så det tegner godt for fremtiden.
Morten OlsenTidligere landstræner og landsholdsspiller
Som bekendt tabte Danmark også med 5-1 til Spanien ved VM i 1986, men for Morten Olsen er det EM-semifinalen i 1984, der står klarest i hukommelsen af de dårlige spanske minder.
– Inden for de seneste 20-25 år har jeg også haft muligheden for at se gense kampen. Analysen fra min egen side er den samme: Den kamp burde vi have vundet. Vi burde have været i EM-finalen, lyder det fra den tidligere landsholdsprofil.
Som dansk landstræner blev det til fire nederlag i fire kampe mod Spanien for Morten Olsen.
– Jeg synes faktisk, at vi spiller en god kamp i Madrid (i 2007, red.), hvor vi taber 2-1 og endda får smidt Niclas Jensen ud, så vidt jeg husker. Vi har også en testkamp oppe i Gijon, hvor vi taber 2-0 til Spanien, selvom vi spillede en rigtig god kamp.
– Selvfølgelig var Spanien oftest bedre end os, men vi har da også haft nogle kampe, hvor vi spillede lige op, siger Morten Olsen, der var dansk landstræner fra år 2000 til 2015.
Begejstet for det nuværende landshold
I aften står Danmark så igen overfor Spanien, og ifølge Morten Olsen står landsholdet et ganske godt sted i øjeblikket.
– Det var godt nok hjemmekampe senest (mod Schweiz og Serbien, red.), det skal vi huske at sige, men man fik benyttet sig godt af muligheden, og der var et fantastisk publikum og en del nye spillere. Det har vi åbenbart også den her gang, på grund af nogle skader.
– Kampene i september viste, at vi har en bred trup af spillere. Selvfølgelig er der nogle, der er vigtigere end andre. Hvis vi mangler for mange af de rutinerede spillere, kan det jo godt gå ud over de unge, som lige skal ind og lugte til, hvad landsholdsfodbold egentlig er.
– Men jeg synes, at der var nogle, der præsenterede sig godt sidste gang. Så det tegner godt for fremtiden. Og der er jo ikke så mange, der er hold op, det er jo kun Delaney og Kjær, og vi har i øjeblikket mange spillere, der spiller de rigtige steder, lyder det afslutningsvist fra Morten Olsen.
Tipsbladet har også talt med Morten Olsen om Pierre-Emile Højbjergs første tid på landsholdet. Det kan du læse om HER.
LIVE
Superliga-LIVE: Stor Brøndby-overraskelse
Vanvittig kamp af Kasper Høgh
AVIS
FC Barcelona dybt frustrerede over stjerne
INTERVIEW
Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’
INTERVIEW
Anbefaling til Gaaei: ‘Skift væk fra Ajax’
FC København-emne på bænken i 90 minutter
AVIS
Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid
LIVE
TransferLIVE: Helt ude af truppen
10 fraværende: Ny Brøndby-spiller ude med skade
INTERVIEW
Christian Nørgaard allerede historisk i Everton
MEDIE
Nu vil de købe FC København-stjerne
EKSKLUSIVT
Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner
Randers tager vigtig sejr over Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Brøndby-boss: ‘Cirkus kommer til byen’
EKSKLUSIVT
‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby
Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen
TOPNYHED
Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
Én spiller får hele Sverige til at måbe
AVIS
Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig
MEDIE
Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte
EKSKLUSIVT
FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers forlænger med profilen Hansen
HELT VILDT
18-årig dansker med hattrick på to minutter
INTERVIEW
Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’
OPTAKT
AC Horsens – Brøndby IF
Fifa fordømmer forsøg på at undergrave Infantino
NYHEDER
‘Det er gift for en fodboldklub’
NYHEDER
Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen
EKSKLUSIVT
Overrasket over Emre Mor: Han kan blive fantastisk
– Vi har noget at revanchere
MEDIE