Angriberen Nadia Nadim er med i fodboldkvindernes trup til det forestående EM.
Det blev torsdag bekræftet på et pressemøde, hvor landstræner Lars Søndergaard præsenterede truppen i en video.
Nadia Nadims rolle som ambassadør for herrernes VM i Qatar har været et tema op til udtagelsen.
Lars Søndergaard forsvarede beslutningen om at tage Nadia Nadim med i truppen.
– Nadia Nadim er en person, der deler vandene og har været meget upopulær på grund af det valg, hun har foretaget omkring at være ambassadør.
– Hun er simpelthen valgt på grund af det sportslige, siger Lars Søndergaard.
Han er ikke nervøs for, at udtagelsen af Nadim vil skabe en masse ballade i truppen.
– Ikke hos os, ikke internt. Vi har en fantastisk gruppe af spillere og et fantastisk sammenhold, der er vokset gennem de senere år, hvor Nadia også har været en del af det, siger landstræneren.
Han forventer også, at Nadim vil stille sig til rådighed og svare på de spørgsmål, der kommer fra medierne.
– Vi er et åbent landshold, og det vil vi også være ved EM. Nadia kommer og stiller sig til rådighed og udtaler sig som alle andre.
– Så det kommer ikke til at give uro hos os, det er jeg sikker på, siger Lars Søndergaard.
Nadia Nadims rolle som ambassadør i forbindelse med herrernes VM i november og december blev et tema i foråret.
1. april meddelte den 34-årige fodboldspiller, at hun havde takket ja til et job som ambassadør for mændenes særdeles omdiskuterede VM-slutrunde.
Mesterskabet afholdes i Qatar, som får stor kritik for sit syn på menneskerettigheder og for migrantarbejderes arbejdsvilkår.
Blandt andet har Dansk Boldspil-Union og Spillerforeningen erklæret sig lodret uenige i beslutningen om at lægge VM i ørkenstaten.
Bliver Nadims ambassadørrolle også et tema før og under kvindernes EM, har Danmark en trup, der er stærk nok til at håndtere det, vurderer Lars Søndergaard.
Nadim gjorde comeback tidligere i juni og har kun spillet to kampe for sin klub, Racing Louisville, siden september sidste år.
Over for sin klubs hjemmeside glæder hun sig over EM-udtagelsen.
– Jeg kan huske, jeg tænkte, at jeg kun havde kort tid til at blive klar, da jeg blev skadet. Jeg har arbejdet ekstrem hårdt for at være i denne position. Det er en stor ting for mig, siger Nadim.
Det er et år siden, at Nadim spillede sin seneste landskamp i et 0-3-nederlag til Spanien. Landstræneren ser lige nu Nadim som en spiller, der kan afgøre kampene ved at komme ind fra bænken.
– Vi har modtaget fitness- og datarapporter, videoer fra træninger og spil på fuld bane fra hendes klub. Og så har vi selvfølgelig fulgt hende i de kampe og minutter, hun har fået på banen.
– Vi har vurderet, at Nadia er så langt nu, at hun kan hjælpe os. Nok ikke som starter, men mere som en joker, siger Lars Søndergaard.
Nadim scorede sit første mål efter comebacket natten til søndag dansk tid i den bedste amerikanske række. Det er også håbet, at hun kan gøre det på landsholdet, hvor hun næste gang vil optræde i sin kamp nummer 100.
– Nadia er en type, der ikke tænker på så meget andet end at score mål, og hun kan komme ind og være afgørende.
– Hun er en spiller, der er vant til at stå frem og være i søgelyset, og det er fint at have en spiller som hende i truppen. Vi var ikke i tvivl om, at hun skulle med.
– Vi ønsker at stille op med det bedste hold og udleve vores drøm, og se om vi kan skabe et sommereventyr ved EM, siger Lars Søndergaard.
I alt udtog landstræneren 23 spillere til EM i England – heriblandt Nadim. Blandt de øvrige profiler er Pernille Harder.
EM afholdes i England fra 6. til 31. juli. Danmark spiller sin første gruppekamp mod Tyskland 8. juli.
/ritzau/

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Viaplay henter ny sportschef

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor