Nelsson blev vraget: Det er brutalt af Hjulmand

Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen slår endvidere fast, at det er en del af landstrænerens job.



Fredag aften blev den danske 26-mandstrup til EM-slutrunden indsendt, og her var det mest bemærkelsesværdige, at Victor Nelsson var skiftet ud med Mathias Zanka Jørgensen. Det kommer efter, at Nelsson i første omgang var med i den oprindelige EM-trup.

Han har dog været plaget af en skade, og derfor har landstræner Kasper Hjulmand følt sig nødsaget til lave den udskiftning på holdet. Det er et valg, som kan komme til at virke voldsomt, mener Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen. 

– Det er brutalt af landstræneren, men det er jo også en del af hans job at skuffe spillere, når han skal udtage en slutrunde-trup. Og det er hårdt at ryge på den måde, når Nelsson jo egentlig havde klaret cuttet, siger han og fortsætter:

– Det kommer jo til at virke voldsomt at sætte en 25-årig af for det, de fleste troede var en uskyldig fodskade, efter han har spillet 46 kampe i sæsonen for Tyrkiets mesterhold. Så jeg forstår udmærket dem, der undrer sig over, at Mathias Zanka som reserve fra Brentford og Simon Kjær med skadesproblemer og lang tid med begrænset spilletid kommer med i stedet, forklarer Thøgersen.

Når det endte med at blive Nelsson, der røg af holdet modsat Kjær, så er der en naturlig forklaring på på det.

– Vi skal huske på, at det er holdets anfører i Kjær, der er tale om på den ene side, og så en spiller i Nelsson, der nok ikke skulle have spillet ret meget. Der må jo være en formodning om, Kjær nok bliver klar, og at Zanka kan udfylde rollen som reserve udmærket, bare uden skadesproblemerne. Men altså, den er benhård for Nelsson, der skulle have været med uden den fodskade, fortæller Troels Bager Thøgersen.

Formationen mod Sverige betyder også, at det var en midterforsvarer, der skulle udtages og ikke en af de andre kandidater, som ikke er med.

– Når nu Sverige-kampen indikerer et tremandsforsvar til EM, kan landstræneren jo heller ikke bare begynde at tage Matt O’Riley, Nicolai Vallys eller Gustav Isaksen med i stedet, fortæller Tipsbladet-kommentatoren.

Endelig slår han fast, at man ikke kan beskylde Kasper Hjulmand for at tækkes en folkestemning. .

– Han tror på de spillere, han har haft omkring holdet de seneste fire år, og som for flere af de ældres vedkommende ikke er lige så gode nu som i 2020. Det her spørgsmål om udskiftninger og at holde fast i stammen af spillere over 30 år vil dukke op, hvis Danmark har et lunkent EM eller skuffer som ved VM i Qatar, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.

Det er stadig muligt for Hjulmand at skifte spillere ud, hvis der opstår skader. Det har han frem til før Danmarks første kamp ved EM, hvor de møder Slovenien. Det er 16. juni.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Raser over dansk stjerne

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

‘Den værste transfer nogensinde’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Brøndby-stjerne med stor donation

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

– Han har været en decideret atombombe

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Benhård transfermelding

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Eriksen med kontant udmelding

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Ny nedtur for Ansu Fati

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Magisk aften for FC København-stjerne

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

AFCON inviterer til gratis fodbold

Det er til dumpekarakter

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt