ALGORFA (Tipsbladet): Der er få lande, der kan hamle op med Tyrkiet, når det kommer til passion for fodbold.
Og en af dem, der kan skrive under på, at den tyrkiske fodboldkultur er noget helt særligt, er den danske landsholdsspiller Victor Nelsson, der er i gang med sin fjerde sæson i Galatasaray. Generelt har den tidligere FC Nordsjælland- og FC København-spiller været glad for sin tid i tyrkisk fodbold.
Det fortæller Victor Nelsson, da Tipsbladet møder Galatasaray-profilen på en terrasse på La Finca-resortet i det sydlige Spanien, hvor landsholdet afholder mediedag. Her har Victor Nelsson taget plads på en plasticstol, hvor forsvarsspilleren sidder med ryggen til de imponerende golfbaner, som resortet tilbyder.
– Det har været fedt. Jeg har været og er glad for at spille i ‘Gala’ og bo i Istanbul. Så jeg har kun gode minder, hvis man kan sige det sådan. Jeg er glad for at være der, og det har jo været mit og min families hjem i de sidste tre år, fortæller Victor Nelsson til Tipsbladet.
For to år siden, inden afrejsen til VM, der mødte 50 eller måske 70-80 ‘Gala’-fans op foran hotellet (på Amager, red.), hvor jeg blev hyldet, og det var en fed ting for mig.
Victor NelssonForsvarsspiller, Danmark og Galatasaray
Denne sommer har Nelsson fået en dansk holdkammerat i Istanbul-klubben, da Elias Jelert skiftede FC København ud med Galatasaray. Højrebacken blev for nyligt udsat for hårdhændet kritik efter en Galatasaray-kamp og fik dermed den intense tyrkiske fodboldkultur at mærke. Ifølge Victor Nelsson er det rigtigt nok, at Tyrkiet godt kan være et svært land at spille i, i forhold til at blive udsat for kritik.
– Ja, det er det jo. Det er jo lidt anderledes. Nu har jeg trods alt været dernede i tre år, og det er en anderledes tone og en anderledes bevågenhed, også fordi man spiller i en kæmpe stor europæisk klub, fordi så er der jo krav og stor bevågenhed på hvert enkelt spiller. Og sådan er det også med Elias, ligesom det er med mig og alle andre på holdet. Det er, hvad det er. Som fodboldspiller vil der altid være kritik, siger Victor Nelsson.
Tager du dig lidt af Jelert, efter at han er kommet til Istanbul og Galatasaray?
– Nej, det synes jeg ikke. Jeg synes ikke, at jeg skal tage mig af ham. Han er en stor dreng selv. Men jeg har hjulpet ham, og hvis han har nogle spørgsmål, så kan han altid komme til mig og spørge om hjælp. Men Elias klarer det sgu meget godt selv, lyder det fra Victor Nelsson.
For Nelsson selv har sæsonstarten heller ikke været helt uden udfordringer, idet han er startet på bænken i en håndfuld kampe.
– Ja, der har været rotation, hvor jeg har spillet mindre end de to andre, kan man sige. Det er øv, men jeg kæmper hver dag for, at det er mig, der skal spille.
Hyldest gjorde stort indtryk
I forhold til at spille i et land med en usædvanligt passioneret fodboldkultur har Victor Nelsson haft mange store oplevelser. Den vildeste af slagsen fandt dog sted på Amager og ikke i Istanbul.
– For to år siden, inden afrejsen til VM, der mødte 50 eller måske 70-80 ‘Gala’-fans op foran hotellet (på Amager, red.), hvor jeg blev hyldet, og det var en fed ting for mig. Det siger meget om dem som fans og hvor meget de bakker op, når jeg er med landsholdet. Det gjorde indtryk på mig, fortæller Victor Nelsson.
Desværre har ikke alle oplevelser med tyrkiske fans været positive. I forbindelse med fejringen af mesterskabet opstod der en episode, der fik Victor Nelsson til at skrive på Instagram, at de fans, der 'overfusede' hans familie, skulle skamme sig.
– Jeg vil ikke gå for meget i detaljer. Så skulle du have ringet til mig et par dage efter. Nu er det lidt fortid, men det endte med at blive en dårlig festdag, hvilket det jo var. Vi skulle jo fejres med Super Cup-trofæet og mesterskabstrofæet. Men det endte sgu med at blive en dårlig oplevelse for min familie og jeg. Så vi tog hjem efter, og så sad vi derhjemme og fejrede det i stedet, fortæller Victor Nelsson.
Den 25-årige forsvarsspiller har i efterhånden mange transfervinduer været rygtet væk fra Galatasaray, men ønsker ikke at sige, om et skifte var tæt på i sommer.
– Det har jeg ikke lyst til at kommentere. Jeg tror, at jeg har lært lektien i forhold til ikke at sige så mange ting i medierne om den slags. Så det holder jeg mig til i den her omgang.
Er du lidt utålmodig efter måske at prøve kræfter med en anden liga på nuværende tidspunkt?
– Nej, man kan sige, at jeg har jo selv sat min signatur på en kontrakt og den holder mig jo bundet indtil der er noget andet, der sker. Så nej, jeg er overhovedet ikke utålmodig. Jeg er Galatasaray-spiller, og det er jeg super glad og stolt over. Hvad der sker i fremtiden, det er der jo ikke nogen, der ved. Men utålmodig, det synes jeg ikke, jeg er, siger Victor Nelsson.
Har lagt EM-skuffelse bag sig
I den næste uges tid handler det om Danmark for Victor Nelsson, og med afbuddene fra Andreas Christensen og Joachim Andersen ser chancerne for en startplads gode ud frem mod kampene mod Spanien og Schweiz. Victor Nelsson afviser dog, at han har en forventning om at få en plads i startopstillingen.
– Jeg har ikke nogen forventninger til noget overhovedet, hverken på landsholdet eller i klubben. Jeg gør mit job hver eneste dag, og så spiller jeg nogle gange, og andre gange spiller jeg ikke. Og det bliver det samme i den her omgang, lyder den klare melding fra midterforsvareren.
I sommer gik Victor Nelsson glip af EM-slutrunden på ærgerlig vis, da Kasper Hjulmand valgte at erstatte Nelsson med Mathias 'Zanka' Jørgensen, fordi Galatasaray-spilleren kæmpede med en skade.
– Selvfølgelig var det en skuffelse, det var et dumt tidspunkt at få en lille skade på. Men det er desværre sådan det er at være fodboldspiller nogle gange. Jeg er nok hverken den første eller den sidste, der kommer til at misse en slutrunde, en stor europæisk kamp eller whatever, fordi man ikke kan spille. Så jo, det var en stor skuffelse, men jeg har også lagt det bag mig nu. Nu er jeg videre.
Har du forståelse for Kasper Hjulmands beslutning?
– Ja, det kan man godt sige. Det er svært at gøre noget ved en brækket knogle. Den heler, som den nu engang heler. Jeg kunne ikke spille, og jeg kunne ikke have støvler på, og det gjorde det trods alt svært at udtage mig. Så selvom jeg var ærgerlig, så tror jeg godt, at jeg inderst inde forstår beslutningen, lyder det afslutningsvist fra Victor Nelsson.
Victor Nelsson er noteret for 13 landskampe siden debuten i 2020.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Benhård Brian Riemer-melding
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
‘Det er dramatisk!’
Så blev det officielt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED