Parken (Tipsbladet): Albert Grønbæk fylder ikke meget i den samlede danske landsholdshistorie, men lige nu og her fylder han næsten alt.
Torsdag debuterede den tidligere AGF-spiller med en pragtkamp mod Schweiz, og søndag scorede han så sit første mål i sin landskamp nummer to, da Danmark besejrede Serbien 2-0 i Parken.
Albert Grønbæk er stadig så ny i gamet, at han giver hånd til samtlige journalister i Mixed Zone, når han stiller op til interview. Det er mildt sagt usædvanligt.
Hvis offensivspilleren fortsætter med det, kan han meget vel komme til at trykke mange hænder, for Albert Grønbæk ligner en mand, der kommer til at spille rigtig mange landskampe.
Holdkammeraten Rasmus Nissen Kristensen tager de store gloser i brug, når han skal beskrive Albert Grønbæk.
– Jeg behøver det egentlig ikke, men jeg vil gerne fortælle, hvilken fuldstændig vanvittig fodboldspiller jeg synes, han er. Det er en sindssyg kvalitet. Han er en ung knægt, der kommer ind og bare tager over. Det har jeg vanvittig stor respekt for, siger Rasmus Nissen.
Albert Grønbæk fejrede sit første landskampsmål med et par små dansetrin.
– Dem fik jeg ikke set. Og gud ske tak og lov for det. Det, tror jeg, har været en katastrofe, siger Nissen med et glimt i øjet.
Hvad der i hvert fald ikke har været en katastrofe er den netop overståede landsholdssamling, der altså kastede seks danske point af sig og en perfekt start på Nations League.
– Det har været en dejlig uge. Det var selvfølgelig en lidt kaotisk optakt, men fra vi trådte ind i lejren, har der været fuldstændig ro og fuldstændig klarhed fra trænerteamet. Det, synes jeg, man har kunnet se.
– Lars (Knudsen, red.) har ansvaret nu, og det har han taget og haft fuldstændig styr på. Manden ved roret skal selvfølgelig have en masse ros, lyder det fra Rasmus Nissen Kristensen.
Om Lars Knudsen også er ved roret, når Danmark skal i aktion igen om en måneds tid, må tiden vise.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Færdig: Nu er han rejst til København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE