“NK” ellevild: ‘Hvilken vanvittig fodboldspiller’

Rasmus Nissen Kristensen er blæst fuldstændig bagover af Albert Grønbæk.



Parken (Tipsbladet): Albert Grønbæk fylder ikke meget i den samlede danske landsholdshistorie, men lige nu og her fylder han næsten alt.

Torsdag debuterede den tidligere AGF-spiller med en pragtkamp mod Schweiz, og søndag scorede han så sit første mål i sin landskamp nummer to, da Danmark besejrede Serbien 2-0 i Parken.

Albert Grønbæk er stadig så ny i gamet, at han giver hånd til samtlige journalister i Mixed Zone, når han stiller op til interview. Det er mildt sagt usædvanligt.

Hvis offensivspilleren fortsætter med det, kan han meget vel komme til at trykke mange hænder, for Albert Grønbæk ligner en mand, der kommer til at spille rigtig mange landskampe. 

Holdkammeraten Rasmus Nissen Kristensen tager de store gloser i brug, når han skal beskrive Albert Grønbæk.

– Jeg behøver det egentlig ikke, men jeg vil gerne fortælle, hvilken fuldstændig vanvittig fodboldspiller jeg synes, han er. Det er en sindssyg kvalitet. Han er en ung knægt, der kommer ind og bare tager over. Det har jeg vanvittig stor respekt for, siger Rasmus Nissen.

Albert Grønbæk fejrede sit første landskampsmål med et par små dansetrin.

– Dem fik jeg ikke set. Og gud ske tak og lov for det. Det, tror jeg, har været en katastrofe, siger Nissen med et glimt i øjet.

Hvad der i hvert fald ikke har været en katastrofe er den netop overståede landsholdssamling, der altså kastede seks danske point af sig og en perfekt start på Nations League.

– Det har været en dejlig uge. Det var selvfølgelig en lidt kaotisk optakt, men fra vi trådte ind i lejren, har der været fuldstændig ro og fuldstændig klarhed fra trænerteamet. Det, synes jeg, man har kunnet se. 

– Lars (Knudsen, red.) har ansvaret nu, og det har han taget og haft fuldstændig styr på. Manden ved roret skal selvfølgelig have en masse ros, lyder det fra Rasmus Nissen Kristensen.

Om Lars Knudsen også er ved roret, når Danmark skal i aktion igen om en måneds tid, må tiden vise. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE: AGF med offensive ændringer til skæbnekamp




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sønderjyske – FC Midtjylland

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Bombe på vej i Real Madrid?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Randers FC – FC Fredericia

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’