Parken (Tipsbladet): Albert Grønbæk fylder ikke meget i den samlede danske landsholdshistorie, men lige nu og her fylder han næsten alt.
Torsdag debuterede den tidligere AGF-spiller med en pragtkamp mod Schweiz, og søndag scorede han så sit første mål i sin landskamp nummer to, da Danmark besejrede Serbien 2-0 i Parken.
Albert Grønbæk er stadig så ny i gamet, at han giver hånd til samtlige journalister i Mixed Zone, når han stiller op til interview. Det er mildt sagt usædvanligt.
Hvis offensivspilleren fortsætter med det, kan han meget vel komme til at trykke mange hænder, for Albert Grønbæk ligner en mand, der kommer til at spille rigtig mange landskampe.
Holdkammeraten Rasmus Nissen Kristensen tager de store gloser i brug, når han skal beskrive Albert Grønbæk.
– Jeg behøver det egentlig ikke, men jeg vil gerne fortælle, hvilken fuldstændig vanvittig fodboldspiller jeg synes, han er. Det er en sindssyg kvalitet. Han er en ung knægt, der kommer ind og bare tager over. Det har jeg vanvittig stor respekt for, siger Rasmus Nissen.
Albert Grønbæk fejrede sit første landskampsmål med et par små dansetrin.
– Dem fik jeg ikke set. Og gud ske tak og lov for det. Det, tror jeg, har været en katastrofe, siger Nissen med et glimt i øjet.
Hvad der i hvert fald ikke har været en katastrofe er den netop overståede landsholdssamling, der altså kastede seks danske point af sig og en perfekt start på Nations League.
– Det har været en dejlig uge. Det var selvfølgelig en lidt kaotisk optakt, men fra vi trådte ind i lejren, har der været fuldstændig ro og fuldstændig klarhed fra trænerteamet. Det, synes jeg, man har kunnet se.
– Lars (Knudsen, red.) har ansvaret nu, og det har han taget og haft fuldstændig styr på. Manden ved roret skal selvfølgelig have en masse ros, lyder det fra Rasmus Nissen Kristensen.
Om Lars Knudsen også er ved roret, når Danmark skal i aktion igen om en måneds tid, må tiden vise.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE