Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Andreas Christensen er fortsat ude af FC Barcelonas trup med en knæskade, men nu fortæller landstræner Brian Riemer om hans chancer for at tage del i næste landskamp.



Andreas Christensen har været ude med en korsbåndsskade siden december, og han er endnu ikke blevet meldt klar af FC Barcelona endnu. Tipsbladet har tidligere skrevet om, at Andreas Christensen trods knap spilletid på grund af stor mængder skade hos den danske forsvarsspiller har forhandlet kontrakt med FC Barcelonas sportsdirektør, Deco.

I denne sæson har den danske midterforsvarer spillet 17 kampe for den catalanske storklub, 12 i La Liga, fire i Champions League og en i Copa del Rey. Han har kun startet inde i fire af de kampe. I alt har han spillet 97 kampe for FC Barcelona siden han kom til fra Chelsea i 2022.

Til gengæld har danskeren været foretrukket hver gan han var klar til det danske landshold i efterårets VM-kvalifikation, hvor han har spillet fuld tid i alle seks kampe. Det er derfor også en våd klud i ansigtet, at en mand med 80 landskampe på CV’et muligbis ikke kan deltage i de altafgørende VM-playoff kampe i slutninger af marts.

B.T. har talt med landstræner Brian Riemer, der kommer med en mere opblødende melding om den danske forsvarsstjerne.

– Nej, han er ikke definitivt ude. Det er touch and go. Det bliver en beslutning, som måske bliver taget på forhånd, men det kan også være, han bliver klar. Og så skal jeg jo vurdere, hvad jeg vil gøre. Han er ikke streget af listen, men han er i en parentes, siger Riemer til BT.

Danmark starter deres sidste forsøg på at sikre sig deltagelse den 26. marts, når de tager imod Nordmakedonien i Parken.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Holland – Marokko

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Mexico – Ecuador



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Hård dom over Kvistgaarden

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp