Ny aftale: Nu kommer U21-landsholdet også på TV

Discovery Networks har sikret sig rettighederne til at sende U21-landsholdets resterende hjemmekampe i EM-kvalifikationen.



Når det danske herrelandshold går på banen, er det efterhånden en selvfølge, at de danske fodboldfans kan se med hjemme fra stuerne. Og i den nærmeste fremtid bliver det nu også muligt at følge danske stortalenter som Robert Skov, Mathias Jensen, Joel Kabongo og Philip Billing på nærmeste hold. 

Discovery Networks Danmark, der står bag tv-kanalerne Kanal 5, 6’eren, Canal 9 og Eurosport, har nemlig sikret sig rettighederne til at kunne transmittere U21-landsholdets resterende hjemmekampe i EM-kvalifikationen mod Finland, Polen og Færøerne  

– Med aftalen om U21-landsholdets kvalifikationskampe cementerer vi, at dansk landsholdsfodbold hører hjemme på vores platforme. Med den spritnye UEFA Nations League og alle EM-Kvalifikationskampene i 2019, der alle sendes på Kanal 5 og Eurosport Player, og nu også U21-kampene oven i hatten, tager vi fuldt ejerskab på herrelandsholdene de næste to år, siger Anders Antonsen, COO og nordisk sportdirektør hos Discovery Networks Danmark, i en pressemeddelse. 

Og aftalen glæder også U21-landsholdstræner Niels Frederiksen:

– Det er virkelig godt, at kampene nu kommer ud i stuerne. Til sommer kan vi for tredje gang i træk have et U21-landshold med til en EM-slutrunde.

– Der bliver ved med at dukke nye spændende spillere op, der viser sig frem i landsholdstrøjen. Så det er selvfølgelig dejligt, at der kommer mere opmærksomhed og eksponering på det store talentarbejde. Det kan jeg kun prise velkommen, og jeg synes, at spillerne fortjener det, udtaler Niels Frederiksen.

Foruden de tre resterende hjemmekampe i EM-kvalifikationen indebærer aftalen også rettighederne til at sende en eventuel playoff-kamp på hjemmebane.

Det danske U21-landsholds næste to kampe bliver spillet den 7. og 11. september mod henholdsvis Finland og Litauen. Se truppen til de kampe

Niels Frederiksens rød-hvide tropper er aktuelt nummer to i deres pulje i EM-kvalifikationen med ét point op til Polen på førstepladsen. 







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FC Københavns vej i Europa

Forhandler med storklub

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Kommer med frækt bud på dansk mester

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Brøndby fyrer Steve Cooper

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til