Ny aftale: Nu kommer U21-landsholdet også på TV

Discovery Networks har sikret sig rettighederne til at sende U21-landsholdets resterende hjemmekampe i EM-kvalifikationen.



Når det danske herrelandshold går på banen, er det efterhånden en selvfølge, at de danske fodboldfans kan se med hjemme fra stuerne. Og i den nærmeste fremtid bliver det nu også muligt at følge danske stortalenter som Robert Skov, Mathias Jensen, Joel Kabongo og Philip Billing på nærmeste hold. 

Discovery Networks Danmark, der står bag tv-kanalerne Kanal 5, 6’eren, Canal 9 og Eurosport, har nemlig sikret sig rettighederne til at kunne transmittere U21-landsholdets resterende hjemmekampe i EM-kvalifikationen mod Finland, Polen og Færøerne  

– Med aftalen om U21-landsholdets kvalifikationskampe cementerer vi, at dansk landsholdsfodbold hører hjemme på vores platforme. Med den spritnye UEFA Nations League og alle EM-Kvalifikationskampene i 2019, der alle sendes på Kanal 5 og Eurosport Player, og nu også U21-kampene oven i hatten, tager vi fuldt ejerskab på herrelandsholdene de næste to år, siger Anders Antonsen, COO og nordisk sportdirektør hos Discovery Networks Danmark, i en pressemeddelse. 

Og aftalen glæder også U21-landsholdstræner Niels Frederiksen:

– Det er virkelig godt, at kampene nu kommer ud i stuerne. Til sommer kan vi for tredje gang i træk have et U21-landshold med til en EM-slutrunde.

– Der bliver ved med at dukke nye spændende spillere op, der viser sig frem i landsholdstrøjen. Så det er selvfølgelig dejligt, at der kommer mere opmærksomhed og eksponering på det store talentarbejde. Det kan jeg kun prise velkommen, og jeg synes, at spillerne fortjener det, udtaler Niels Frederiksen.

Foruden de tre resterende hjemmekampe i EM-kvalifikationen indebærer aftalen også rettighederne til at sende en eventuel playoff-kamp på hjemmebane.

Det danske U21-landsholds næste to kampe bliver spillet den 7. og 11. september mod henholdsvis Finland og Litauen. Se truppen til de kampe

Niels Frederiksens rød-hvide tropper er aktuelt nummer to i deres pulje i EM-kvalifikationen med ét point op til Polen på førstepladsen. 







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Højlund stjæler overskrifter

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Roser Superliga-træners søn

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen med dyster melding



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

– Han fik et lortetilbud fra OB

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

FCK bød på landsholdsmålmand

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

FC København – Silkeborg IF

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

‘Hvem fanden ringer man til?’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Vejle Boldklub – Randers FC

Spotpris – så billig er Højbjerg

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Transferpres på Albert Grønbæk

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Nicolaisen scorede mod PSG

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK