Ny aftale: Nu kommer U21-landsholdet også på TV

Discovery Networks har sikret sig rettighederne til at sende U21-landsholdets resterende hjemmekampe i EM-kvalifikationen.



Når det danske herrelandshold går på banen, er det efterhånden en selvfølge, at de danske fodboldfans kan se med hjemme fra stuerne. Og i den nærmeste fremtid bliver det nu også muligt at følge danske stortalenter som Robert Skov, Mathias Jensen, Joel Kabongo og Philip Billing på nærmeste hold. 

Discovery Networks Danmark, der står bag tv-kanalerne Kanal 5, 6’eren, Canal 9 og Eurosport, har nemlig sikret sig rettighederne til at kunne transmittere U21-landsholdets resterende hjemmekampe i EM-kvalifikationen mod Finland, Polen og Færøerne  

– Med aftalen om U21-landsholdets kvalifikationskampe cementerer vi, at dansk landsholdsfodbold hører hjemme på vores platforme. Med den spritnye UEFA Nations League og alle EM-Kvalifikationskampene i 2019, der alle sendes på Kanal 5 og Eurosport Player, og nu også U21-kampene oven i hatten, tager vi fuldt ejerskab på herrelandsholdene de næste to år, siger Anders Antonsen, COO og nordisk sportdirektør hos Discovery Networks Danmark, i en pressemeddelse. 

Og aftalen glæder også U21-landsholdstræner Niels Frederiksen:

– Det er virkelig godt, at kampene nu kommer ud i stuerne. Til sommer kan vi for tredje gang i træk have et U21-landshold med til en EM-slutrunde.

– Der bliver ved med at dukke nye spændende spillere op, der viser sig frem i landsholdstrøjen. Så det er selvfølgelig dejligt, at der kommer mere opmærksomhed og eksponering på det store talentarbejde. Det kan jeg kun prise velkommen, og jeg synes, at spillerne fortjener det, udtaler Niels Frederiksen.

Foruden de tre resterende hjemmekampe i EM-kvalifikationen indebærer aftalen også rettighederne til at sende en eventuel playoff-kamp på hjemmebane.

Det danske U21-landsholds næste to kampe bliver spillet den 7. og 11. september mod henholdsvis Finland og Litauen. Se truppen til de kampe

Niels Frederiksens rød-hvide tropper er aktuelt nummer to i deres pulje i EM-kvalifikationen med ét point op til Polen på førstepladsen. 



Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Andreas Christensen skriver snart under

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Går langt ned i løn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Brentford har gjort det igen

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Wrexham slår Premier League-klub

Bach Bak i svime over Uhre

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

– Lange forhandlinger med FC København

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring