Ny aftale: Nu kommer U21-landsholdet også på TV

Discovery Networks har sikret sig rettighederne til at sende U21-landsholdets resterende hjemmekampe i EM-kvalifikationen.



Når det danske herrelandshold går på banen, er det efterhånden en selvfølge, at de danske fodboldfans kan se med hjemme fra stuerne. Og i den nærmeste fremtid bliver det nu også muligt at følge danske stortalenter som Robert Skov, Mathias Jensen, Joel Kabongo og Philip Billing på nærmeste hold. 

Discovery Networks Danmark, der står bag tv-kanalerne Kanal 5, 6’eren, Canal 9 og Eurosport, har nemlig sikret sig rettighederne til at kunne transmittere U21-landsholdets resterende hjemmekampe i EM-kvalifikationen mod Finland, Polen og Færøerne  

– Med aftalen om U21-landsholdets kvalifikationskampe cementerer vi, at dansk landsholdsfodbold hører hjemme på vores platforme. Med den spritnye UEFA Nations League og alle EM-Kvalifikationskampene i 2019, der alle sendes på Kanal 5 og Eurosport Player, og nu også U21-kampene oven i hatten, tager vi fuldt ejerskab på herrelandsholdene de næste to år, siger Anders Antonsen, COO og nordisk sportdirektør hos Discovery Networks Danmark, i en pressemeddelse. 

Og aftalen glæder også U21-landsholdstræner Niels Frederiksen:

– Det er virkelig godt, at kampene nu kommer ud i stuerne. Til sommer kan vi for tredje gang i træk have et U21-landshold med til en EM-slutrunde.

– Der bliver ved med at dukke nye spændende spillere op, der viser sig frem i landsholdstrøjen. Så det er selvfølgelig dejligt, at der kommer mere opmærksomhed og eksponering på det store talentarbejde. Det kan jeg kun prise velkommen, og jeg synes, at spillerne fortjener det, udtaler Niels Frederiksen.

Foruden de tre resterende hjemmekampe i EM-kvalifikationen indebærer aftalen også rettighederne til at sende en eventuel playoff-kamp på hjemmebane.

Det danske U21-landsholds næste to kampe bliver spillet den 7. og 11. september mod henholdsvis Finland og Litauen. Se truppen til de kampe

Niels Frederiksens rød-hvide tropper er aktuelt nummer to i deres pulje i EM-kvalifikationen med ét point op til Polen på førstepladsen. 





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Speakman om transfer: En unik situation



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

OB – Sønderjyske

Han er den nye Superliga-juvel!

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Kæmpe transfer under opsejling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Lindstrøm skifter til Schalke

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB