Ny dansk flag-skandale? Vil tage det op med DBU

Ligesom en dansk fan fik konfiskeret et banner Aserbajdsjan i sommer, fik en anden konfiskeret et Qatar-kritisk banner i Moldova forleden. Fanformand vil tage sagen op med DBU.



Det vakte stort påstyr i sommer, da vagter i Baku konfiskerede et regnbueflag, som den danske landsholdsfan Kristoffer Føns havde medbragt til EM-kvartfinalen mod Tjekkiet. I landskampen mod Moldova forleden overgik samme skæbne en anden fan.

Daniel Niebuhr havde medbragt et rødt og hvidt flag med påskriften “Boycott Qatar 2022” til VM-kvalifikationskampen i Moldova. Han skriver på Twitter, at han fik det konfiskeret kort før kickoff og først fik det tilbage efter kampen.

På den måde minder sagen altså til forveksling om skandalen fra EM-kvartfinalen, bare med et andet budskab på banneret. Hos paraplyorganisationen Danske Fodboldfans undrer formand Christian Rothmann sig over, at det er sket igen.

Med forbehold for, at han ikke kender sagens detaljer nærmere, end hvad han kan læse på Twitter, siger han:

– Det er utrolig beklageligt, at man på den måde frarøver fans muligheden for at udtrykke sig kritisk. Fans har lige så stor ret til at udtrykke sig som spillere. Så jeg kan ikke finde argumentet for, hvorfor man ikke skal have lov til at vise det her banner. Vi ser med stor alvor på det. Om vi er ude i en krænkelse af ytringsfriheden, det er vi nok.

– Jeg er dog betrygget ved, at vi ikke ser det i Danmark, men uden for landets grænser og i andre kulturer. Jeg er bare glad for, at der i Danmark er plads til, at vi kan udtrykke os på den måde. Vi er ikke vant til, at der bliver lagt beslag på fans’ holdninger på relevante emner. Qatar er noget, vi har diskuteret rigtig længe, og det er en slutrunde, vi arbejder på at kvalificere os til, så naturligvis synes jeg, fans har ret til udtrykke sig.

Christian Rothmann fortæller, at han senere i dag skal tale med Anders Hagen, der er fankoordinator i DBU. Selv om det ikke var DBU-folk men lokale vagter, der konfiskerede banneret i Moldova, vil han tage fredagens episode op med det danske forbund.

– Det er relevant at spørge, hvorfor det blev taget ned. Der blev umiddelbart ikke brudt nogen UEFA-regler, så det er mildest talt yderst relevant at finde ud af, siger han.

I sommer lovede UEFA, at man ville forsøge at komme til bunds i sagen om det konfiskerede regnbueflag, og Rothmann forlangte en kulegravning af episoden. Siden har der dog været stille, så fredagens episode er en kærkommen lejlighed til at gå UEFA’s løfter efter i sømmene.

– Jeg har ikke hørt fra Football Supporters Europe, som er vores paraplyorganisation. Jeg fik at vide, at de ville kigge på det. Men det er superrelevant at følge op på nu, siger den danske fanformand.

Danmark møder Østrig tirsdag aften klokken 20.45.







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

– Pinligt for rigtig mange at se

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

AGF-profil overvejer karrierestop



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Man Utd-stjerne hylder Amorim

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Færdig i FC Midtjylland?

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Yoram Zague sigtet i Danmark

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Høgh hyldes af UEFA

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop