Det vakte stort påstyr i sommer, da vagter i Baku konfiskerede et regnbueflag, som den danske landsholdsfan Kristoffer Føns havde medbragt til EM-kvartfinalen mod Tjekkiet. I landskampen mod Moldova forleden overgik samme skæbne en anden fan.
Daniel Niebuhr havde medbragt et rødt og hvidt flag med påskriften “Boycott Qatar 2022” til VM-kvalifikationskampen i Moldova. Han skriver på Twitter, at han fik det konfiskeret kort før kickoff og først fik det tilbage efter kampen.
På den måde minder sagen altså til forveksling om skandalen fra EM-kvartfinalen, bare med et andet budskab på banneret. Hos paraplyorganisationen Danske Fodboldfans undrer formand Christian Rothmann sig over, at det er sket igen.
Med forbehold for, at han ikke kender sagens detaljer nærmere, end hvad han kan læse på Twitter, siger han:
– Det er utrolig beklageligt, at man på den måde frarøver fans muligheden for at udtrykke sig kritisk. Fans har lige så stor ret til at udtrykke sig som spillere. Så jeg kan ikke finde argumentet for, hvorfor man ikke skal have lov til at vise det her banner. Vi ser med stor alvor på det. Om vi er ude i en krænkelse af ytringsfriheden, det er vi nok.
– Jeg er dog betrygget ved, at vi ikke ser det i Danmark, men uden for landets grænser og i andre kulturer. Jeg er bare glad for, at der i Danmark er plads til, at vi kan udtrykke os på den måde. Vi er ikke vant til, at der bliver lagt beslag på fans’ holdninger på relevante emner. Qatar er noget, vi har diskuteret rigtig længe, og det er en slutrunde, vi arbejder på at kvalificere os til, så naturligvis synes jeg, fans har ret til udtrykke sig.
Hej @UEFA.
— 🤌🏻aniel niebuhr (@danielniebuhr) October 9, 2021
Tak, fordi I tager stilling til en af mange vigtige sager ved at konfiskere bannere rundt omkring på kontinentet.
Ses igen tirsdag❤️#Fordanmark pic.twitter.com/xNabghoMeG
Christian Rothmann fortæller, at han senere i dag skal tale med Anders Hagen, der er fankoordinator i DBU. Selv om det ikke var DBU-folk men lokale vagter, der konfiskerede banneret i Moldova, vil han tage fredagens episode op med det danske forbund.
– Det er relevant at spørge, hvorfor det blev taget ned. Der blev umiddelbart ikke brudt nogen UEFA-regler, så det er mildest talt yderst relevant at finde ud af, siger han.
I sommer lovede UEFA, at man ville forsøge at komme til bunds i sagen om det konfiskerede regnbueflag, og Rothmann forlangte en kulegravning af episoden. Siden har der dog været stille, så fredagens episode er en kærkommen lejlighed til at gå UEFA’s løfter efter i sømmene.
– Jeg har ikke hørt fra Football Supporters Europe, som er vores paraplyorganisation. Jeg fik at vide, at de ville kigge på det. Men det er superrelevant at følge op på nu, siger den danske fanformand.
Danmark møder Østrig tirsdag aften klokken 20.45.
LIVE
LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Barcelona klager til UEFA
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
