Ny dansk flag-skandale? Vil tage det op med DBU

Ligesom en dansk fan fik konfiskeret et banner Aserbajdsjan i sommer, fik en anden konfiskeret et Qatar-kritisk banner i Moldova forleden. Fanformand vil tage sagen op med DBU.



Det vakte stort påstyr i sommer, da vagter i Baku konfiskerede et regnbueflag, som den danske landsholdsfan Kristoffer Føns havde medbragt til EM-kvartfinalen mod Tjekkiet. I landskampen mod Moldova forleden overgik samme skæbne en anden fan.

Daniel Niebuhr havde medbragt et rødt og hvidt flag med påskriften “Boycott Qatar 2022” til VM-kvalifikationskampen i Moldova. Han skriver på Twitter, at han fik det konfiskeret kort før kickoff og først fik det tilbage efter kampen.

På den måde minder sagen altså til forveksling om skandalen fra EM-kvartfinalen, bare med et andet budskab på banneret. Hos paraplyorganisationen Danske Fodboldfans undrer formand Christian Rothmann sig over, at det er sket igen.

Med forbehold for, at han ikke kender sagens detaljer nærmere, end hvad han kan læse på Twitter, siger han:

– Det er utrolig beklageligt, at man på den måde frarøver fans muligheden for at udtrykke sig kritisk. Fans har lige så stor ret til at udtrykke sig som spillere. Så jeg kan ikke finde argumentet for, hvorfor man ikke skal have lov til at vise det her banner. Vi ser med stor alvor på det. Om vi er ude i en krænkelse af ytringsfriheden, det er vi nok.

– Jeg er dog betrygget ved, at vi ikke ser det i Danmark, men uden for landets grænser og i andre kulturer. Jeg er bare glad for, at der i Danmark er plads til, at vi kan udtrykke os på den måde. Vi er ikke vant til, at der bliver lagt beslag på fans’ holdninger på relevante emner. Qatar er noget, vi har diskuteret rigtig længe, og det er en slutrunde, vi arbejder på at kvalificere os til, så naturligvis synes jeg, fans har ret til udtrykke sig.

Christian Rothmann fortæller, at han senere i dag skal tale med Anders Hagen, der er fankoordinator i DBU. Selv om det ikke var DBU-folk men lokale vagter, der konfiskerede banneret i Moldova, vil han tage fredagens episode op med det danske forbund.

– Det er relevant at spørge, hvorfor det blev taget ned. Der blev umiddelbart ikke brudt nogen UEFA-regler, så det er mildest talt yderst relevant at finde ud af, siger han.

I sommer lovede UEFA, at man ville forsøge at komme til bunds i sagen om det konfiskerede regnbueflag, og Rothmann forlangte en kulegravning af episoden. Siden har der dog været stille, så fredagens episode er en kærkommen lejlighed til at gå UEFA’s løfter efter i sømmene.

– Jeg har ikke hørt fra Football Supporters Europe, som er vores paraplyorganisation. Jeg fik at vide, at de ville kigge på det. Men det er superrelevant at følge op på nu, siger den danske fanformand.

Danmark møder Østrig tirsdag aften klokken 20.45.







LIVE

LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji

Ringet op af Brøndby-træner

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby IF – Sønderjyske

Chelsea – Manchester United

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Helt vild med Brøndby-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

– Han vinder Ballon d’Or!

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Nu klager FC Barcelona igen

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’