Ny dansk flag-skandale? Vil tage det op med DBU

Ligesom en dansk fan fik konfiskeret et banner Aserbajdsjan i sommer, fik en anden konfiskeret et Qatar-kritisk banner i Moldova forleden. Fanformand vil tage sagen op med DBU.



Det vakte stort påstyr i sommer, da vagter i Baku konfiskerede et regnbueflag, som den danske landsholdsfan Kristoffer Føns havde medbragt til EM-kvartfinalen mod Tjekkiet. I landskampen mod Moldova forleden overgik samme skæbne en anden fan.

Daniel Niebuhr havde medbragt et rødt og hvidt flag med påskriften “Boycott Qatar 2022” til VM-kvalifikationskampen i Moldova. Han skriver på Twitter, at han fik det konfiskeret kort før kickoff og først fik det tilbage efter kampen.

På den måde minder sagen altså til forveksling om skandalen fra EM-kvartfinalen, bare med et andet budskab på banneret. Hos paraplyorganisationen Danske Fodboldfans undrer formand Christian Rothmann sig over, at det er sket igen.

Med forbehold for, at han ikke kender sagens detaljer nærmere, end hvad han kan læse på Twitter, siger han:

– Det er utrolig beklageligt, at man på den måde frarøver fans muligheden for at udtrykke sig kritisk. Fans har lige så stor ret til at udtrykke sig som spillere. Så jeg kan ikke finde argumentet for, hvorfor man ikke skal have lov til at vise det her banner. Vi ser med stor alvor på det. Om vi er ude i en krænkelse af ytringsfriheden, det er vi nok.

– Jeg er dog betrygget ved, at vi ikke ser det i Danmark, men uden for landets grænser og i andre kulturer. Jeg er bare glad for, at der i Danmark er plads til, at vi kan udtrykke os på den måde. Vi er ikke vant til, at der bliver lagt beslag på fans’ holdninger på relevante emner. Qatar er noget, vi har diskuteret rigtig længe, og det er en slutrunde, vi arbejder på at kvalificere os til, så naturligvis synes jeg, fans har ret til udtrykke sig.

Christian Rothmann fortæller, at han senere i dag skal tale med Anders Hagen, der er fankoordinator i DBU. Selv om det ikke var DBU-folk men lokale vagter, der konfiskerede banneret i Moldova, vil han tage fredagens episode op med det danske forbund.

– Det er relevant at spørge, hvorfor det blev taget ned. Der blev umiddelbart ikke brudt nogen UEFA-regler, så det er mildest talt yderst relevant at finde ud af, siger han.

I sommer lovede UEFA, at man ville forsøge at komme til bunds i sagen om det konfiskerede regnbueflag, og Rothmann forlangte en kulegravning af episoden. Siden har der dog været stille, så fredagens episode er en kærkommen lejlighed til at gå UEFA’s løfter efter i sømmene.

– Jeg har ikke hørt fra Football Supporters Europe, som er vores paraplyorganisation. Jeg fik at vide, at de ville kigge på det. Men det er superrelevant at følge op på nu, siger den danske fanformand.

Danmark møder Østrig tirsdag aften klokken 20.45.



Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Rygter om AC Horsens-legende

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Vil have Jonas Wind til FC København

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Neymar tager en tørn mere

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Her er Ajax-danskers millionløn

Her er Superligaens bedste stadion

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Tauson er færdig i Brisbane

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Manchester United overvejer ham

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg