Fremtidig dansk landstræner?: Her er hans reaktion

Mainz-cheftræner Bo Henriksen er tidligere blevet rost af Kasper Hjulmand, og Henriksen fortæller til Tipsbladet, at han stadig går med en drøm om at blive dansk landstræner en dag.



Bo Henriksen gjorde det umulige i Mainz.

Jeg tror, at jeg har fået 400 sms’er.

Bo Henriksen
Mainz-cheftræner

Han fik vendt en truende nedtur til en kæmpe succes, da den danske cheftræner reddede den tyske klub fra nedrykning til Bundesligaen.

Tidligere har Kasper Hjulmand været ude med ros af Bo Henriksen, og Hjulmand har nævnt, at han godt kunne se den tidligere FC Midtjylland-træner som landstræner på sigt.

Henriksen fortæller til Tipsbladet, at han har modtaget lykønskninger fra nær og fjern for de flotte præstationer på trænerbænken.

– Nu er det ikke kun Kasper (Hjulmand, red.). Jeg tror, at jeg har fået 400 sms’er, og jeg synes, at vi er gode i branchen til at lykønske hinanden, når vi laver nogle store ting. Der er heldigvis mange store ting, der er blevet lavet fra danske trænere. Den vej rundt skal vi rose hinanden, og det gør vi også med Thomas Frank og Brian Priske.

– Det er vi gode til, fordi vi kender hinanden så godt alle sammen, fordi vi på et eller andet niveau har ramt ind i hinanden i forhold til træneruddannelse. Den vej rundt er det fedt at blive anerkendt. Det kan vi alle sammen godt lide. Det er fedt, at sammenholdet er intakt.

– Nu har vi også lige lavet en gruppe for de danske trænere i udlandet, og vi har nogle kurser rundt omkring. Jeg fik også rost alle dem, som gjorde det godt. Jeg har også rost Thomasberg, som har gjort det rigtig godt i FC Midtjylland og vandt mesterskabet. Det skal vi gøre. Det er en vigtig del af det, siger Bo Henriksen til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Man skal drømme
49-årige Henriksen har tidligere nævnt, at han drømmer om at blive dansk landstræner på et tidspunkt, og den drøm lever stadig.

– Det er slet ikke mit fokus lige nu. Jeg håber, at Hjulmand kommer til at blive der de næste otte år. Det betyder, at han har gjort det godt og vundet fodboldkampe. Længere er den jo ikke, men derfor skal man have det som drøm på et eller andet tidspunkt.

– Det er jo kun fedt, at vi drømmer. Lige nu håber jeg, at Danmark vinder. Det er det eneste, som det drejer sig om for mig, fordi vi er alle sammen fans af det danske landshold. Hvad de viste mod England, var rigtig flot, siger Bo Henriksen til Tipsbladet.

I øjeblikket er Henriksen blandt andet rygtet til Burnley, og det rygte har Tipsbladet forholdt ham. Læs mere her.





Lurer på dyr dansk stjerne

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Afsløring: FC København binder stortalent

Frederik Birk bryder tavsheden

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Kæmpe forløsning for FC København

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Bombe på vej – sker det i dag? 

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering