Fremtidig dansk landstræner?: Her er hans reaktion

Mainz-cheftræner Bo Henriksen er tidligere blevet rost af Kasper Hjulmand, og Henriksen fortæller til Tipsbladet, at han stadig går med en drøm om at blive dansk landstræner en dag.



Bo Henriksen gjorde det umulige i Mainz.

Jeg tror, at jeg har fået 400 sms’er.

Bo Henriksen
Mainz-cheftræner

Han fik vendt en truende nedtur til en kæmpe succes, da den danske cheftræner reddede den tyske klub fra nedrykning til Bundesligaen.

Tidligere har Kasper Hjulmand været ude med ros af Bo Henriksen, og Hjulmand har nævnt, at han godt kunne se den tidligere FC Midtjylland-træner som landstræner på sigt.

Henriksen fortæller til Tipsbladet, at han har modtaget lykønskninger fra nær og fjern for de flotte præstationer på trænerbænken.

– Nu er det ikke kun Kasper (Hjulmand, red.). Jeg tror, at jeg har fået 400 sms’er, og jeg synes, at vi er gode i branchen til at lykønske hinanden, når vi laver nogle store ting. Der er heldigvis mange store ting, der er blevet lavet fra danske trænere. Den vej rundt skal vi rose hinanden, og det gør vi også med Thomas Frank og Brian Priske.

– Det er vi gode til, fordi vi kender hinanden så godt alle sammen, fordi vi på et eller andet niveau har ramt ind i hinanden i forhold til træneruddannelse. Den vej rundt er det fedt at blive anerkendt. Det kan vi alle sammen godt lide. Det er fedt, at sammenholdet er intakt.

– Nu har vi også lige lavet en gruppe for de danske trænere i udlandet, og vi har nogle kurser rundt omkring. Jeg fik også rost alle dem, som gjorde det godt. Jeg har også rost Thomasberg, som har gjort det rigtig godt i FC Midtjylland og vandt mesterskabet. Det skal vi gøre. Det er en vigtig del af det, siger Bo Henriksen til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Man skal drømme
49-årige Henriksen har tidligere nævnt, at han drømmer om at blive dansk landstræner på et tidspunkt, og den drøm lever stadig.

– Det er slet ikke mit fokus lige nu. Jeg håber, at Hjulmand kommer til at blive der de næste otte år. Det betyder, at han har gjort det godt og vundet fodboldkampe. Længere er den jo ikke, men derfor skal man have det som drøm på et eller andet tidspunkt.

– Det er jo kun fedt, at vi drømmer. Lige nu håber jeg, at Danmark vinder. Det er det eneste, som det drejer sig om for mig, fordi vi er alle sammen fans af det danske landshold. Hvad de viste mod England, var rigtig flot, siger Bo Henriksen til Tipsbladet.

I øjeblikket er Henriksen blandt andet rygtet til Burnley, og det rygte har Tipsbladet forholdt ham. Læs mere her.





Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FC København-talent har truffet stor beslutning

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Morten Bruun med dyster spådom

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Jubler over ny Brøndby-chef

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Benhård Brian Riemer-melding

Vejle Boldklub – OB

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

I svime over Morten Hjulmand

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Håber på FC København-exit

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Messi rammer gyldent tal

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden