Arbejdernes Landsbank stopper som sponsor på fodboldlandsholdets træningstrøjer efter ny lovgivning, der forbyder udbydere af forbrugslån at reklamere side om side med spilleselskaber.
Det skriver Radio4 og Børsen.
Arbejdernes Landsbank udbyder ikke kviklån, men er omfattet af loven alligevel.
Banken ser ikke anden udvej end at stoppe sponsoratet på træningstrøjerne, der også bærer et Oddset-logo.
Det sker, efter at Dansk Boldspil-Union (DBU) fik et nej af Forbrugerombudsmanden til at have logoer af både Arbejdernes Landsbank og Oddset på landsholdets træningstøj.
Det siger marketing- og kommunikationsdirektør i Arbejdernes Landsbank, Peter Froulund, til Radio4.
– Vi vælger at tage konsekvensen af den tilkendegivelse som Forbrugerombudsmanden har givet, nemlig at vores logo ikke lovligt må stå sammen med Oddsets logo.
– Det efterlader os ikke med så mange muligheder, da loven er udformet sådan, at det er os (bankerne, red.), der har det juridiske ansvar.
– Af respekt for DBU og de kommende landskampe vælger vi ikke at tage sagen i retten, men i stedet acceptere, at det er os, der må vige pladsen, siger Peter Froulund.
Han siger til Børsen, at DBU er gået med til at betale banken kompensation for ikke at kunne være på træningstrøjen forud for de kommende landskampe mod Belgien og England i starten af september.
Såfremt lovgivningen ikke ændrer sig, kan Arbejdernes Landsbank være helt på vej ud af sit DBU-sponsorat, skriver Børsen.
Hvis lovgivningen ikke justeres, kan det hurtigt komme til at koste DBU et millionbeløb. Det siger DBU’s kommunikationschef, Jakob Høyer, til bold.dk.
Her giver han udtryk for, at DBU vil kæmpe for at få ændret lovgivningen, der trådte i kraft 1. juli.
– Vi vil sammen med Arbejdernes Landsbank og Danmarks Idrætsforbund prøve at fortælle og forklare erhvervsministeren og forligskredsen, hvad der er situationen og konsekvensen. Vi må gå i dialog med dem og give dem fakta.
– Det må være vejen frem. Men i sidste ende er det jo op til politikerne at ændre lovgivningen. Det håber vi, at de vil, siger Jakob Høyer til bold.dk.
Loven er skabt for at forhindre dyre lån, der kan skabe gældsproblemer hos danskere.
Kort beskrevet betyder de nye regler, at der ikke må reklameres for lånene i forbindelse med markedsføring af spiludbydere.
Der dog ikke noget i vejen for, at en sportsklub kan være sponsoreret af både en bank eller låneudbyder og et spilleselskab, så længe sponsorerne ikke optræder samtidig, om det så er på trøjer, en sponsorvæg eller et tredje sted.
Danmarks Idrætsforbund (DIF) finder lovgivningen problematisk og udfordrende for eliteidrætten, så længe banker, der ikke udbyder kviklån, også er omfattet af lovgivningen.
Mange danske sportsklubber har nemlig store sponsorater fra både banker og spiludbydere.
– Idrætten skal ikke være reklamesøjle for koblingen mellem ludomani og kviklån, og DIF går ind for stramninger på reklamer for spil.
– Men med loven om kviklån afskærer man ansvarlige banker helt uden kobling til kviklån og ludomani fra at yde en afgørende økonomiske støtte til dansk idræt, siger Poul Broberg, der chef for public affairs i DIF, til Børsen.
/ritzau/
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
