Arbejdernes Landsbank stopper som sponsor på fodboldlandsholdets træningstrøjer efter ny lovgivning, der forbyder udbydere af forbrugslån at reklamere side om side med spilleselskaber.
Det skriver Radio4 og Børsen.
Arbejdernes Landsbank udbyder ikke kviklån, men er omfattet af loven alligevel.
Banken ser ikke anden udvej end at stoppe sponsoratet på træningstrøjerne, der også bærer et Oddset-logo.
Det sker, efter at Dansk Boldspil-Union (DBU) fik et nej af Forbrugerombudsmanden til at have logoer af både Arbejdernes Landsbank og Oddset på landsholdets træningstøj.
Det siger marketing- og kommunikationsdirektør i Arbejdernes Landsbank, Peter Froulund, til Radio4.
– Vi vælger at tage konsekvensen af den tilkendegivelse som Forbrugerombudsmanden har givet, nemlig at vores logo ikke lovligt må stå sammen med Oddsets logo.
– Det efterlader os ikke med så mange muligheder, da loven er udformet sådan, at det er os (bankerne, red.), der har det juridiske ansvar.
– Af respekt for DBU og de kommende landskampe vælger vi ikke at tage sagen i retten, men i stedet acceptere, at det er os, der må vige pladsen, siger Peter Froulund.
Han siger til Børsen, at DBU er gået med til at betale banken kompensation for ikke at kunne være på træningstrøjen forud for de kommende landskampe mod Belgien og England i starten af september.
Såfremt lovgivningen ikke ændrer sig, kan Arbejdernes Landsbank være helt på vej ud af sit DBU-sponsorat, skriver Børsen.
Hvis lovgivningen ikke justeres, kan det hurtigt komme til at koste DBU et millionbeløb. Det siger DBU’s kommunikationschef, Jakob Høyer, til bold.dk.
Her giver han udtryk for, at DBU vil kæmpe for at få ændret lovgivningen, der trådte i kraft 1. juli.
– Vi vil sammen med Arbejdernes Landsbank og Danmarks Idrætsforbund prøve at fortælle og forklare erhvervsministeren og forligskredsen, hvad der er situationen og konsekvensen. Vi må gå i dialog med dem og give dem fakta.
– Det må være vejen frem. Men i sidste ende er det jo op til politikerne at ændre lovgivningen. Det håber vi, at de vil, siger Jakob Høyer til bold.dk.
Loven er skabt for at forhindre dyre lån, der kan skabe gældsproblemer hos danskere.
Kort beskrevet betyder de nye regler, at der ikke må reklameres for lånene i forbindelse med markedsføring af spiludbydere.
Der dog ikke noget i vejen for, at en sportsklub kan være sponsoreret af både en bank eller låneudbyder og et spilleselskab, så længe sponsorerne ikke optræder samtidig, om det så er på trøjer, en sponsorvæg eller et tredje sted.
Danmarks Idrætsforbund (DIF) finder lovgivningen problematisk og udfordrende for eliteidrætten, så længe banker, der ikke udbyder kviklån, også er omfattet af lovgivningen.
Mange danske sportsklubber har nemlig store sponsorater fra både banker og spiludbydere.
– Idrætten skal ikke være reklamesøjle for koblingen mellem ludomani og kviklån, og DIF går ind for stramninger på reklamer for spil.
– Men med loven om kviklån afskærer man ansvarlige banker helt uden kobling til kviklån og ludomani fra at yde en afgørende økonomiske støtte til dansk idræt, siger Poul Broberg, der chef for public affairs i DIF, til Børsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
Frankrig – Spanien
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
Afslører kæmpe VM-chok
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
