Danmark var absolut ikke uheldige tirsdag aften, da Lars Knudsens tropper fik 2-2 på udebane mod Schweiz i St. Gallen.
Efter 74 minutter sparkede Zeki Amdouni nemlig bolden forbi Kasper Schmeichel og ind i Danmarks mål, men kampens tyrkiske dommer Halil Meler valgte at annullere scoringen ud fra en vurdering af, at det forudgående hjørnespark havde passeret baglinjen, inden Amdouni sparkede bolden i mål.
Flere schweiziske medier og spillere kritiserede efterfølgende beslutningen om at annullere målet, og mediet Blick kaldte endda beslutningen 'tyveri'. Og her et døgn efter kampen har Blick så fremskaffet yderligere beviser på, at Schweiz blev bortdømt i opgøret mod Danmark.
– Trackingdata og og videomateriale viser, at bolden tydeligvis ikke var ude over baglinjen ved Filip Ugrinics hjørnespark, skriver Blick, der bringer en video af hjørnesparket fra den rette vinkel.
Den tidligere topdommer Urs Meier er tilknyttet Blick som dommerekspert, og han kommer i samme ombæring med en kras kritik af linjedommeren.
– Linjedommeren står i en fuldstændigt forkert vinkel, lyder det fra Urs Meier, der peger på, at linjedommeren i skudøjeblikket tager et skridt i retning mod midterlinjen, hvilket dommereksperten har meget svært ved at forstå:
– Hans absolutte førsteprioritet burde være at tjekke, om bolden ryger ud over baglinjen eller ej.
– Uefa kan bruge disse billeder i samtlige workshops i fremtiden, til at vise, hvordan man ikke skal gøre tingene.
Blick peger endvidere på, at der i Nations League ikke er mållinjeteknologi, og at det derfor kun var VAR-dommeren, der kunne omgøre den oprindelige kendelse fra dommer Halil Meler.
VAR-dommeren var dog mere eller mindre prisgivet i denne situation, fordi ingen af tv-billederne tydeligt viste, hvorvidt bolden var over baglinjen eller ej.
For det schweiziske landshold var der tale om en ganske kostbar dommerfejl, for med det uafgjorte resultat kan Schweiz ikke længere hente Danmark i Nations League-gruppen, hvor Danmark har syv point efter fire kampe, mens Schweiz har ét point.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende skifte i dansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
LIVE
VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER