Danmark var absolut ikke uheldige tirsdag aften, da Lars Knudsens tropper fik 2-2 på udebane mod Schweiz i St. Gallen.
Efter 74 minutter sparkede Zeki Amdouni nemlig bolden forbi Kasper Schmeichel og ind i Danmarks mål, men kampens tyrkiske dommer Halil Meler valgte at annullere scoringen ud fra en vurdering af, at det forudgående hjørnespark havde passeret baglinjen, inden Amdouni sparkede bolden i mål.
Flere schweiziske medier og spillere kritiserede efterfølgende beslutningen om at annullere målet, og mediet Blick kaldte endda beslutningen 'tyveri'. Og her et døgn efter kampen har Blick så fremskaffet yderligere beviser på, at Schweiz blev bortdømt i opgøret mod Danmark.
– Trackingdata og og videomateriale viser, at bolden tydeligvis ikke var ude over baglinjen ved Filip Ugrinics hjørnespark, skriver Blick, der bringer en video af hjørnesparket fra den rette vinkel.
Den tidligere topdommer Urs Meier er tilknyttet Blick som dommerekspert, og han kommer i samme ombæring med en kras kritik af linjedommeren.
– Linjedommeren står i en fuldstændigt forkert vinkel, lyder det fra Urs Meier, der peger på, at linjedommeren i skudøjeblikket tager et skridt i retning mod midterlinjen, hvilket dommereksperten har meget svært ved at forstå:
– Hans absolutte førsteprioritet burde være at tjekke, om bolden ryger ud over baglinjen eller ej.
– Uefa kan bruge disse billeder i samtlige workshops i fremtiden, til at vise, hvordan man ikke skal gøre tingene.
Blick peger endvidere på, at der i Nations League ikke er mållinjeteknologi, og at det derfor kun var VAR-dommeren, der kunne omgøre den oprindelige kendelse fra dommer Halil Meler.
VAR-dommeren var dog mere eller mindre prisgivet i denne situation, fordi ingen af tv-billederne tydeligt viste, hvorvidt bolden var over baglinjen eller ej.
For det schweiziske landshold var der tale om en ganske kostbar dommerfejl, for med det uafgjorte resultat kan Schweiz ikke længere hente Danmark i Nations League-gruppen, hvor Danmark har syv point efter fire kampe, mens Schweiz har ét point.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT