Nye beviser: Danmark blev reddet af dommerfejl

Den schweiziske landsholdsspiller Zeki Amdouni troede, at han havde scoret sejrsmålet for Schweiz i tirsdagens Nations League-kamp mod Danmark, men målet blev annulleret. Kendelsen var dog forkert, viser det sig nu.



Danmark var absolut ikke uheldige tirsdag aften, da Lars Knudsens tropper fik 2-2 på udebane mod Schweiz i St. Gallen. 

Efter 74 minutter sparkede Zeki Amdouni nemlig bolden forbi Kasper Schmeichel og ind i Danmarks mål, men kampens tyrkiske dommer Halil Meler valgte at annullere scoringen ud fra en vurdering af, at det forudgående hjørnespark havde passeret baglinjen, inden Amdouni sparkede bolden i mål. 

Flere schweiziske medier og spillere kritiserede efterfølgende beslutningen om at annullere målet, og mediet Blick kaldte endda beslutningen 'tyveri'. Og her et døgn efter kampen har Blick så fremskaffet yderligere beviser på, at Schweiz blev bortdømt i opgøret mod Danmark. 

– Trackingdata og og videomateriale viser, at bolden tydeligvis ikke var ude over baglinjen ved Filip Ugrinics hjørnespark, skriver Blick, der bringer en video af hjørnesparket fra den rette vinkel. 

Den tidligere topdommer Urs Meier er tilknyttet Blick som dommerekspert, og han kommer i samme ombæring med en kras kritik af linjedommeren. 

– Linjedommeren står i en fuldstændigt forkert vinkel, lyder det fra Urs Meier, der peger på, at linjedommeren i skudøjeblikket tager et skridt i retning mod midterlinjen, hvilket dommereksperten har meget svært ved at forstå:

– Hans absolutte førsteprioritet burde være at tjekke, om bolden ryger ud over baglinjen eller ej. 

– Uefa kan bruge disse billeder i samtlige workshops i fremtiden, til at vise, hvordan man ikke skal gøre tingene. 

Blick peger endvidere på, at der i Nations League ikke er mållinjeteknologi, og at det derfor kun var VAR-dommeren, der kunne omgøre den oprindelige kendelse fra dommer Halil Meler. 

VAR-dommeren var dog mere eller mindre prisgivet i denne situation, fordi ingen af tv-billederne tydeligt viste, hvorvidt bolden var over baglinjen eller ej. 

For det schweiziske landshold var der tale om en ganske kostbar dommerfejl, for med det uafgjorte resultat kan Schweiz ikke længere hente Danmark i Nations League-gruppen, hvor Danmark har syv point efter fire kampe, mens Schweiz har ét point.  





Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Sønderjyske – Brøndby IF

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Silkeborg IF – Randers FC

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Bayern München laver vildt comeback

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Arsenal vinder og lægger pres på City

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer