Ødelagde U17 Ligaen: Landstræner har et stort håb

U18-landstræner, Morten Eskesen, er meget tilfreds med, at OB-juvelen William Martin har valgt det danske landshold til igen.



William Martin ødelagde U17 Ligaen for OB i sidste sæson, og der er ingen tvivl om, at han er en af de mest spændende unge spillere overhovedet i den danske andedam. 

Men landsholdsfremtiden for den 17-årige juvel er særdeles usikker. 

Han kan både repræsentere Danmark og Irland, og det har han gjort. Først det danske U16-landshold, så det irske U16- og U17-landshold, og nu er han tilbage i de rød-hvide farver, hvor han er udtaget til U18-landsholdet. 

Der bliver skiftet lidt frem og tilbage, så betyder det, at William Martin nu har valgt at spille for Danmark fremover? Det spørgsmål stiller Tipsbladet Morten Eskesen, der er U18-landsholdstræner.

– Han har i hvert fald valgt os til, kan man sige, til den her kommende samling. Jeg har haft en god dialog omkring det. Han har stillet sig til rådighed for det danske landshold, siger Eskesen til Tipsbladet.

Er det en endegyldig beslutning? 

– Han er ikke låst. Jeg ved ikke, om det er det rigtige ord. Men det er muligt for ham at skifte igen, for de kampe, vi spiller på U18, er ikke UEFA eller FIFA-arrangerede kampe. Jeg har selvfølgelig et håb om, at William får spillet mange landskampe for Danmark, slår Morten Eskesen fast. 

Hvordan har dialogen været? 

– Det er en dialog mellem DBU, ham og hans familie i forhold til, hvor de er henne. Det er en vurdering, de har taget, at de vil rigtig gerne stille sig til rådighed, såfremt jeg vælger at udtage ham.

– Jeg havde en snak med både William og forældrene for at sætte dem ind i reglerne og årsagen til, at jeg gerne vil udtage ham.

270204

William Martin scorede 38 gange i 20 kampe for OB’s U17-hold i sidste sæson. Foto: Alamy

Morten Eskesen slår fast, at det ikke handler om overtalelse, og at man skal vælge Danmark til. Så må spilleren og familien vælge, hvad der er det rette for dem. 

Fantastisk sparketeknik
I OB har de også en stor tro på William Martin, der, selv om han bare er 17 år gammel, er fuldstændig med omkring førsteholdet i NordicBet Liga-klubben.

Det blev kvitteret med en startplads i sæsonåbneren mod Esbjerg, og siden er det blevet til yderligere fem indhop på næsthøjeste niveau. I samme periode spillede han også 120 minutter i pokalkampen mod Middelfart. 

Netop hans sæsonstart er noget, Morten Eskesen har bidt mærke i.

– Han er en spiller, som har rigtig mange offensive kvaliteter. Han har en fantastisk sparketeknik og har lavet ekstremt mange mål i U17-rækken, som OB vandt suverænt, og der var han en af profilerne.

– Han er kommet godt igennem sommerferien og startede inde i første kamp for OB i Esbjerg, og gør sig godt til der. Det udvikler rigtig meget, når man som 17-årig træner med et 1. divisionshold, som måske endda er et Superliga-hold i forklædning, siger Eskesen.

Så forstår man godt, at U18-landstræneren glæder sig til at arbejde tæt sammen med Martin.  U18-landsholdet rejser snart til Sverige for at spille en miniturnering, hvor man møder Norge og så enten Sverige eller Belgien.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Han virker frustreret!



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Hylder Nartey efter magisk debut



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

– Jeg tror de vinder Superligaen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

AGF – OB

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Vejle Boldklub – FC Fredericia



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Han er på vej væk fra AGF

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Stjernetransfer på plads alligevel

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Ikke set i 30 år

Tottenham boykotter Viaplay

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

“De havde det bedste transfervindue”

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

‘De er tilbage’

Tæt på en falliterklæring, FCK

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Silkeborg IF – Viborg FF

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

– Det giver absolut ingen mening!

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent