Ødelagde U17 Ligaen: Landstræner har et stort håb

U18-landstræner, Morten Eskesen, er meget tilfreds med, at OB-juvelen William Martin har valgt det danske landshold til igen.



William Martin ødelagde U17 Ligaen for OB i sidste sæson, og der er ingen tvivl om, at han er en af de mest spændende unge spillere overhovedet i den danske andedam. 

Men landsholdsfremtiden for den 17-årige juvel er særdeles usikker. 

Han kan både repræsentere Danmark og Irland, og det har han gjort. Først det danske U16-landshold, så det irske U16- og U17-landshold, og nu er han tilbage i de rød-hvide farver, hvor han er udtaget til U18-landsholdet. 

Der bliver skiftet lidt frem og tilbage, så betyder det, at William Martin nu har valgt at spille for Danmark fremover? Det spørgsmål stiller Tipsbladet Morten Eskesen, der er U18-landsholdstræner.

– Han har i hvert fald valgt os til, kan man sige, til den her kommende samling. Jeg har haft en god dialog omkring det. Han har stillet sig til rådighed for det danske landshold, siger Eskesen til Tipsbladet.

Er det en endegyldig beslutning? 

– Han er ikke låst. Jeg ved ikke, om det er det rigtige ord. Men det er muligt for ham at skifte igen, for de kampe, vi spiller på U18, er ikke UEFA eller FIFA-arrangerede kampe. Jeg har selvfølgelig et håb om, at William får spillet mange landskampe for Danmark, slår Morten Eskesen fast. 

Hvordan har dialogen været? 

– Det er en dialog mellem DBU, ham og hans familie i forhold til, hvor de er henne. Det er en vurdering, de har taget, at de vil rigtig gerne stille sig til rådighed, såfremt jeg vælger at udtage ham.

– Jeg havde en snak med både William og forældrene for at sætte dem ind i reglerne og årsagen til, at jeg gerne vil udtage ham.

270204

William Martin scorede 38 gange i 20 kampe for OB’s U17-hold i sidste sæson. Foto: Alamy

Morten Eskesen slår fast, at det ikke handler om overtalelse, og at man skal vælge Danmark til. Så må spilleren og familien vælge, hvad der er det rette for dem. 

Fantastisk sparketeknik
I OB har de også en stor tro på William Martin, der, selv om han bare er 17 år gammel, er fuldstændig med omkring førsteholdet i NordicBet Liga-klubben.

Det blev kvitteret med en startplads i sæsonåbneren mod Esbjerg, og siden er det blevet til yderligere fem indhop på næsthøjeste niveau. I samme periode spillede han også 120 minutter i pokalkampen mod Middelfart. 

Netop hans sæsonstart er noget, Morten Eskesen har bidt mærke i.

– Han er en spiller, som har rigtig mange offensive kvaliteter. Han har en fantastisk sparketeknik og har lavet ekstremt mange mål i U17-rækken, som OB vandt suverænt, og der var han en af profilerne.

– Han er kommet godt igennem sommerferien og startede inde i første kamp for OB i Esbjerg, og gør sig godt til der. Det udvikler rigtig meget, når man som 17-årig træner med et 1. divisionshold, som måske endda er et Superliga-hold i forklædning, siger Eskesen.

Så forstår man godt, at U18-landstræneren glæder sig til at arbejde tæt sammen med Martin.  U18-landsholdet rejser snart til Sverige for at spille en miniturnering, hvor man møder Norge og så enten Sverige eller Belgien.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd


Godt nyt

Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært

Overvejede at sige op

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

FC København-transfer går hele verden rundt

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

– Går for langt hvis jeg snakker om det nu

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Krævet fyret efter nedslagtning

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen

AGF – FC Nordsjælland

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Bekymrende nyt fra Vejle

Brøndby-profil træner ikke med

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Slagtes af medier efter ‘det største chok’

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

‘Det var exceptionelt’

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Wow – FC Midtjylland fører hele Europa League

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med

Taylor Swift til Brøndby?

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

Rasende på Mohamed Salah

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Nej, nej, nej! Kæmpe Niels Frederiksen-ydmygelse

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Mørke afbryder turnering – dansker fører

Agent rasede – nu er hun tilbage på landsholdet

Pariserbøf med Kanariefugle som dessert

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat