O’Neill overvejer landstræner-stop efter nederlaget til Danmark

På trods af en mundtlig aftale mellem Martin O’Neill og Irlands landshold, så er hovedpersonen selv gået i tænkeboks om sin fremtid for de grønblusede.



Danmark slog tirsdag aften Irland med 5-1, som også blev det samlede resultat af de to playoff-kampe mellem de to landshold om at komme med til VM i Rusland. Og hvor glæden for stor i det danske, så var skuffelsen tilsvarende stor hos irerne.

Det var også tilfældet for Irlands landstræner Martin O’Neill, som nu overvejer, hvorvidt han skal fortsætte på posten. Det sker endda på trods af, at han har en mundtlig aftale med det irske fodboldforbund.

Sådan lyder det fra ham selv i et interview med Sky Sports umiddelbart efter kampen, hvor O’Neill blev spurgt om fremtiden.

– Ved du hvad? Jeg er virkelig nødt til at tænke over det nu. Skuffelsen er selvfølgelig meget, meget stærk i aften, fordi vi ikke var i stand til at gå videre. Men jeg er nødt til at rose spillerne for, at vi er nået så langt, siger den irske landstræner.

Han peger desuden også på, at Irland havde muligheden for at komme foran med 2-0 i kampen, og at dette nok havde været nødvendigt for at gå videre – og at de to danske mål inden pausen gjorde forskellen.

Martin O’Neill har foruden sin tid som landstræner også været manager i klubber som Celtic, Sunderland, Aston Villa og Leicester.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Østrig udnytter argentinsk akilleshæl

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

I dialog med Steve Cooper

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spanien – Saudi-Arabien

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Jens Stage-skifte i fare



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Frankrig – Irak

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart