Danmark slog tirsdag aften Irland med 5-1, som også blev det samlede resultat af de to playoff-kampe mellem de to landshold om at komme med til VM i Rusland. Og hvor glæden for stor i det danske, så var skuffelsen tilsvarende stor hos irerne.
Det var også tilfældet for Irlands landstræner Martin O’Neill, som nu overvejer, hvorvidt han skal fortsætte på posten. Det sker endda på trods af, at han har en mundtlig aftale med det irske fodboldforbund.
Sådan lyder det fra ham selv i et interview med Sky Sports umiddelbart efter kampen, hvor O’Neill blev spurgt om fremtiden.
– Ved du hvad? Jeg er virkelig nødt til at tænke over det nu. Skuffelsen er selvfølgelig meget, meget stærk i aften, fordi vi ikke var i stand til at gå videre. Men jeg er nødt til at rose spillerne for, at vi er nået så langt, siger den irske landstræner.
Han peger desuden også på, at Irland havde muligheden for at komme foran med 2-0 i kampen, og at dette nok havde været nødvendigt for at gå videre – og at de to danske mål inden pausen gjorde forskellen.
Martin O’Neill har foruden sin tid som landstræner også været manager i klubber som Celtic, Sunderland, Aston Villa og Leicester.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
LIVE
VM-LIVE: Landstræner færdig efter ni år
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Canada – Marokko
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
