O’Neill overvejer landstræner-stop efter nederlaget til Danmark

På trods af en mundtlig aftale mellem Martin O’Neill og Irlands landshold, så er hovedpersonen selv gået i tænkeboks om sin fremtid for de grønblusede.



Danmark slog tirsdag aften Irland med 5-1, som også blev det samlede resultat af de to playoff-kampe mellem de to landshold om at komme med til VM i Rusland. Og hvor glæden for stor i det danske, så var skuffelsen tilsvarende stor hos irerne.

Det var også tilfældet for Irlands landstræner Martin O’Neill, som nu overvejer, hvorvidt han skal fortsætte på posten. Det sker endda på trods af, at han har en mundtlig aftale med det irske fodboldforbund.

Sådan lyder det fra ham selv i et interview med Sky Sports umiddelbart efter kampen, hvor O’Neill blev spurgt om fremtiden.

– Ved du hvad? Jeg er virkelig nødt til at tænke over det nu. Skuffelsen er selvfølgelig meget, meget stærk i aften, fordi vi ikke var i stand til at gå videre. Men jeg er nødt til at rose spillerne for, at vi er nået så langt, siger den irske landstræner.

Han peger desuden også på, at Irland havde muligheden for at komme foran med 2-0 i kampen, og at dette nok havde været nødvendigt for at gå videre – og at de to danske mål inden pausen gjorde forskellen.

Martin O’Neill har foruden sin tid som landstræner også været manager i klubber som Celtic, Sunderland, Aston Villa og Leicester.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

10. gang i træk

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Kræver flere hold i Superligaen

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

El Clásico kan afgøre det hele

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!