O’Neill overvejer landstræner-stop efter nederlaget til Danmark

På trods af en mundtlig aftale mellem Martin O’Neill og Irlands landshold, så er hovedpersonen selv gået i tænkeboks om sin fremtid for de grønblusede.



Danmark slog tirsdag aften Irland med 5-1, som også blev det samlede resultat af de to playoff-kampe mellem de to landshold om at komme med til VM i Rusland. Og hvor glæden for stor i det danske, så var skuffelsen tilsvarende stor hos irerne.

Det var også tilfældet for Irlands landstræner Martin O’Neill, som nu overvejer, hvorvidt han skal fortsætte på posten. Det sker endda på trods af, at han har en mundtlig aftale med det irske fodboldforbund.

Sådan lyder det fra ham selv i et interview med Sky Sports umiddelbart efter kampen, hvor O’Neill blev spurgt om fremtiden.

– Ved du hvad? Jeg er virkelig nødt til at tænke over det nu. Skuffelsen er selvfølgelig meget, meget stærk i aften, fordi vi ikke var i stand til at gå videre. Men jeg er nødt til at rose spillerne for, at vi er nået så langt, siger den irske landstræner.

Han peger desuden også på, at Irland havde muligheden for at komme foran med 2-0 i kampen, og at dette nok havde været nødvendigt for at gå videre – og at de to danske mål inden pausen gjorde forskellen.

Martin O’Neill har foruden sin tid som landstræner også været manager i klubber som Celtic, Sunderland, Aston Villa og Leicester.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –






TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De er enige med Mathias Jensen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Norge – Frankrig

Afslører danskers pris – så meget vil OB få



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Senegal – Irak

Kap Verde – Saudi-Arabien

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Afslører: FCK ringede aldrig

Uruguay – Spanien

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Egypten – Iran



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

I dialog om dansk bomber